Którą wersję Windows7 wybrać, i inne pytania

Chciałbym się przesiąść z mojego ‘leciwego’ XP na system Windows 7… Mam w związku z tym kilka pytań:

  1. Czy Windows 7 będzie swobodnie chodził, razem z (najlepiej - ‘full’) Aero na takim sprzęcie:?

    Płyta główna: Gigabyte GA-K8N51GMF (2 PCI, 1 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 2 DDR DIMM, Audio, Video, LAN, IEEE-1394)

    Mikroukład płyty głównej: nVIDIA GeForce 6100, AMD Hammer

    Procesor: AMD Athlon 64, 1800 MHz (9 x 200) 2800+

    Pamięć fizyczna: 1536 MB (PC3200 DDR SDRAM)

    DIMM1: : 512 MB PC3200 DDR SDRAM (2.5-3-3-8 @ 200 MHz)

    DIMM2: A-Data: 1 GB PC3200 DDR SDRAM (3.0-3-3-8 @ 200 MHz) (2.5-3-3-7 @ 166 MHz)

    Karta graficzna: NVIDIA GeForce 6600 (128 MB)

    Monitor: LG Flatron L1730S [17" LCD]

    Karta dźwiękowa: Realtek ALC850 @ nVIDIA nForce 410 (MCP51): Audio Codec Interface [[wbudowana]]

    Dysk: WDC WD800BB-88JHC0 (74 GB, IDE)

    Partycje:

    C: (NTFS): 16002 MB (3433 MB wolne)

    D: (NTFS): 30004 MB (16423 MB wolne)

    E: (NTFS): 29345 MB (13474 MB wolne)

    Rozmiar całkowity: 73.6 GB (32.6 GB wolne)

    Dodatkowy dysk przenośny (na USB):

    iomega 1.5 TB [jedna partycja, NTFS]

    Napęd dysków optycznych: COMPAQ CD-ROM LTN486S (48x CD-ROM)

    Napęd dysków optycznych: HL-DT-ST DVDRAM GSA-4163B (DVD+R9:4x, DVD+RW:16x/8x, DVD-RW:16x/6x, DVD-RAM:5x, DVD-ROM:16x, CD:40x/24x/40x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)

    Napęd dysków optycznych: OHGHUDM U7KL2RSDM SCSI CdRom Device

    NETGEAR WG111v2 54Mbps Wireless USB 2.0 Adapter

Tak, wiem, sprzęt stary [prawie 4 lata], dlatego właśnie pytam…

  1. Która wersja byłaby dla mnie najodpowiedniejsza? Mieszkam w UK, więc chciałbym wersję do której mógłbym dograć normalnie (legalnie) polskie pliki językowe - ja z angielskim nie mam problemu, za to inni domownicy - mają…

Również, do pytania o wersji - 32bit (x86) czy może 64bit (x64)? Wydaje mi się, że procesor powinien obsługiwać systemy 64-bitowe…

Ceny: ktoś się orientuje, jakie są ceny Windows 7 w Polsce? [[nie interesuje mnie allegro, a system ze ‘zwykłego’ sklepu & legalny]]… Przydało by mi się jakieś zestawienie, bo oprócz tego komputera którego specyfikację podałem wyżej mam też laptopa HP Pavillion dv6000 - z Vistą… Wtedy, dobrze by było zaktualizować też system na tym laptopie… I tutaj pytanie: kupić BOXa (wiadomo, droższy) czy może dwa OEMy [też niezbyt ciekawe rozwiązanie…] albo OEM + Upgrade ? (Upgrade do Visty na 7 - a przynajmniej takie w Tesco widziałem…)

  1. Powiązane z zagadnieniem wyżej - Mam właśnie taki dylemat - czy kupić go w UK (wtedy wersja z możliwością dogrania plików językowych), czy w Polsce (IMO ta podstawowa, Home Premium starczy)…

  2. Jak rozwiązać problem z miejscem/dyskami/partycjami? Myślałem nad użyciem programu typu ‘Norton Ghost’ aby po prostu przenieść zawartość aktualnych partycji na dysk przenośny - 1.5TB więc wszystko wejdzie swobodnie… Potem ten dysk 80GB trzeba by było jakoś podzielić - jak? Myślałem nad rozwiązaniem: 20GB dla partycji systemowej, 55GB - na partycję dodatkową (NTFS, po prostu - D) , i ~5GB - na linuksa (planuję postawić openSUSE albo Ubuntu…)

  3. Instalacja: wiem/słyszałem, że w instalatorze Windows 7 (nie wiem czy wszystkich) jest opcja Upgrade - czy zadziałała by ona na XP? + jeśli partycję systemową - C - mam jako 15GB, czy by to starczyło dla Upgrade Windows XP -> Windows 7?

Z góry dzięki na udzielenie odpowiedzi na któreś z powyższych pytań :slight_smile:

Mam bardzo podobny sprzęt (może tylko procesor “trochę” lepszy - P IV HT) i jestem bardzo z 7-ki zadowolony. Działa mi nad wyraz dobrze. Oczywiście nie pogram sobie w nic nowszego, ale to było wiadomo już od dawna. Nawet z XP-kiem na pokładzie :-). Aero działa, ogólnie nie jest źle. Martwi mnie tylko ten twój 70-cio paro gigabajtowy dysk. Mały trochę. Sam system i parę programów “zje” ze 20-30 giga. Co bardziej “dyskożerne” swoje dane i programy będziesz musiał trzymać na tym USB.

Z tego co wiem to Upgrade tyczy się Visty. Co do XP to mamy Łatwy transfer, ale nie wiem na czym to polega.

Zmiana wersji językowej jest tylko w Ultimate i Enterprise .

System powinien zająć mniej niż 20 GB (i taki sugeruję rozmiar partycji systemowej), nawet jeśli na partycji będzie plik wymiany i włączone przywracanie systemu. Na taki sprzęt lepsza będzie wersja 32 bit.

Tu masz ceny Windows 7

http://www.vobis.pl/wynikiwyszukiwania.aspx?q=Windows+7

To najlepiej kup sobie Windows 7 Ultimate BOX.

Po pierwsze jedynie Ultimate umożliwia legalną zmianę języka (pomijam Enterprise który różni się od Ultimate tylko sposobem licencjonowania).

Po drugie komp nie jest pierwszej młodości i pewnie w niedługim czasie będziesz chciał zmienić sprzęt na coś nowego. W tedy nie będziesz musiał znowu kupować OS’a tylko odinstalujesz ze starego zainstalujesz na nowym:)

PS Zmiana języka jest możliwa indywidualnie dla każdego użytkownika systemu.