Który dysk 1TB

(kukacz) #1

Witam. Mam dylemat z wyborem dysku 1TB.

• Seagate 1TB Barracuda 7200.12, kod producenta: [sT31000528AS]

• WD Caviar Black 1TB WD1001FALS kod producenta: [WD1001FALS]

• Samsung SpinPoint F1 1TB kod producenta: [HD103UJ]

• Hitachi DeskStar 7K1000.B 1TB kod producenta: [HDT721010SLA360]

Do tej pory zastanawiałem się nad Seagate i WD, lecz teraz wziąłem też pod uwagę Hitachi. Może ma ktoś mądra propozycję, który z tych dysków jest najpewniejszy tak by nie sypał z czasem bad sectorami.

(Adalbert) #2

Na dysku tym będzie system, czy głównie jako magazyn będzie traktowany?

Nie możemy podać lepszej propozycji, której nie wymieniłeś?

(kukacz) #3

Będę używał jednego dysku. Seagate z tego co piszą jest “niby” najszybszy. Potrzebuję dysku pewnego, z racji tego raczej odpada seagate, i zostaje chyba WD i Hitachi choć są wolniejsze. Który twoim zdaniem wart jest kupna?

(Adalbert) #4

Hitachi sobie od razu odpuść, obecnie już nie liczy się zbytnio, poza tym ma aż 4 talerze po tylko 250GB.

Seagate miały problemy w serii 7200.11, wydaje się że 12 się im udała bo nie słychać zbytnio o masowych padaniach, na dodatek mają tylko 2 talerze po 500GB.

Samsung F1 podobnie jak WD Black mają po 3 talerze i są dość dobrymi dyskami, Black ma lepszy czas dostępu, F1 lekko szybszy.

Ale masz jeszcze Samsunga F2EG, który podobnie jak Seagate ma 2 talerze po 500GB, ale kręci się z prędkością 5400obr/min, a co za tym idzie jest wolniejszy, ale za to lekko mniej prądu ciągnie, jest cichy i zimy, a co za tym idzie można przewidywać jego dłuższą niezawodność.

Ale w sumie te 3 dyski (7200.12, Black, F2EG) są porządne, ja bym wybrał co tańsze (chyba, żeby zależało mi na prędkości, wtedy Seagate’a).

(Licence) #5

Zastanów się nad Samsung F2EG. Ostatnio zakupiłem taki tyle, że 500 GB. Cichy i chłodny. W tej chwili ma 26 C a w mieszkaniu bardzo ciepło. Dodam, że starsze dyski (jeszcze ata) mają w tej chwili 41-43 C. Kupiłem go ze względu na niezawodonosc, przynajmniej na razie otrzymuje pozytywne komentarze.

(skromny00) #6

moim zdaniem seagate bedzie najlepszym wyborem ponieważ nigdy mnie nie zawiódła ta firma i wszystkie komputery jakie kupuje to właśnie z dyskami tej firmy i wszystkie do dzisiaj są sprawne ale to tylko moje zdanie

(Technik Elektro) #7

idealnie byłoby kupić 2 dyski i spiąć je w raid 0.

(kukacz) #8

Właśnie napotkałem 2 różne testy dla tych dysków:

http://xbitlabs.com/articles/storage/pr … undup.html tutaj jednym z polecanych jest WD

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj … /5636.html a tutaj Seagate

Co do seagata już nie mam takiego zaufania, z czasem zwalnia zauważalnie (po roku widać naprawdę różnicę). Na RAID 0 tez myślałem ale nie upchnę 2 dysków każdego osobno w SQD bez tego dysk za bardzo słychać.

Po dokładnym pomierzeniu obudowy upchnę jeszcze jeden SQD, będzie 2 x Seagate 500GB 7200.12 w RAID 0.

(system) #9

F3EG 500GB x2 RAID0 vs F3 1TB

które rozwiązanie daje wiekszą ciszę i lepszą kulture pracy ?

(system) #10

Ja również zdecydowałbym się na seagate…mam w domu 2 dyski zewnętrzny i wewnętrzny i od lat mnie nie zawiodły…

(skandyn) #11

http://allegro.pl/item1152343255_wd_cav … ss_fv.html

Pozdrawiam

(Adalbert) #12

Nie widzicie, że to temat sprzed roku?