Który język wybrać? Doradźcie

Magik<-- a te uczenie języków jest w Przemyślu i jest dla 11 latków :smiley: ?

Wszystko zależy od Twojego stanu niemieckiego. ;]

Nie wiem, na jakim poziomie posługujesz się niemieckim, jeżeli 8 lat uczyłaś się, to:

a.) uczysz się niemieckiego na dodatkowych zajęciach, jeśli Ci się ten język podoba

b.) uczysz się niemieckiego, ponieważ znasz te podstawy i chcesz

c.) uczysz się angielskiego, ponieważ niemiecki masz już w takim stopniu, że nauczyciel praktycznie nic więcej nie może powiedzieć, a ty samodzielnie powinnaś poznać resztę słówek

d.) uczysz się angielskiego, ponieważ nie umiesz niemieckiego po tych 8 latach, a “zagłębianie” się w niego nie sprawia Ci przyjemności.

Po 8 latach już powinnaś doskonale umieć j. niemiecki, jednak zakładam po Twoim wieku, że nauka była czysto ‘szkolna’, czyli co każą - uczysz się. Reasumując - niemieckiego nie umiesz. ;]

Pamiętaj! Lepiej znać 1 język obcy perfekcyjnie, niż dwoma słabo się posługiwać, jednak wybór zawsze należy do Ciebie.

:slight_smile:

Postanowiłam, że pójdę szlifować niemiecki, a angielskiego będę się uczyć po boku :wink: Dzięki wielkie za odpowiedzi!

angielski, wg mnie bardziej popularny na obecną chwilę niż niemiecki, ale głównie polecam ci go, z powodów osobistych. Nienawidzę się uczyć niemieckiego :evil: i osobiście najchętniej bym go wycofał ze szkoły.

Ale dodatkowo ,jak powiedzieli inni wcześniej, szybciej dogadasz się po angielsku niżli po niemiecku, a poza tym w pracy bardziej preferują chyba angielski, gdybyś się rozglądał później za jakąś robotą

ja bym radził ANGIELSKI

byłem w paru krajach i to było tak :

  • ja umiem ang

  • tata i mama niemiecki

ale ja musiałem wszystko załatwiać (chyba że w niemczech)

według mnie więcej osób umie ang niż niemiecki

to moje zdanie

oczywiście że więcej osób umie angielski! dlatego większość ludzi uczy się angielskiego. dlatego na rynku jest mnóstwo ludzi od anglika, np tłumaczy czy innych. dlatego właśnie dobrze jest się uczyć jakiegoś norweskiego czy szwedzkiego bo takich ludzi jest mało na rynku, co oznacza większe zapotrzebowanie. nie można sobie ot tak po prostu stwierdzić, że po angielsku dogadasz się wszędzie dlatego tylko angielski oferuje ci jakąś przyszłość… we francji już po angielsku będziesz miał problemy żeby się dogadać ;]

a co do opinii ze w pracy preferuja angielski a np niemieckiego by nie chcieli to nie chce mi się w to wierzyć… ;]

Niemiecki, bo już jakoś tam go umiesz i jesteś z nim mocno zaznajomiony przez te 8 lat. Gdybyś teraz przerwal te 8 lat nauki to byłyby stracone 8 lat, a tak będziesz kontynuował to co zacząłeś.

nie wiem jak inni ludzie, nie wszyscy musza mieć tak jak ja, ale osobiście bardzo się cieszę, że nie uczę się już niemieckiego, mimo 6 lat które mu “poświęciłem”. Z tym językiem po prostu się męczyłem i ubolewałem nad faktem, że tak samo podstawówka i gimnazjum upłynęły na wkuwaniu, potocznego, niemca.

Angielskiego uczę się dopiero 3 rok, a myślę, że prędzej dogadałbym się z Anglikiem niż z Niemcem.

Dlatego piszę tak. Usiądź i sobie pomyśl, który ci sprawia przyjemność, który łatwiej chodzi etc. i wybierz go, ale i tak ze swojej strony polecam, tylko i wyłącznie, język angielski.

Po co nie zaprzestac naukę języka którego się ćwiczy od 8 lat? Lepiej umieć 1 język cały a nie 2 w połowie :wink:

Według mojego nauczyciela od historii nauka niemieckiego bardzo się przydaje bo jak twierdzi “Język wroga trzeba znać”. Osobiście wybrałbym angielski.