Który komputer wybrać? Bardzo pilne

(Online Dko) #1

Witam. Niedługo mam kupować nowy komputer lecz nie wiem który wybrać i wolę się spytać i poczytać jakieś rady. Do wyboru mam 2 komputery ,które w skrócie pod spodem opiszę ,ponieważ różnią się tylko kilkoma rzeczami. Wypiszę te najważniejsze:

1) 1 559,00 zł

Płyta główna: GIGABYTE GA-G31M-S2L

Procesor: Core 2 Quad Q6600 4 x 2,4GHz 8MB Cache

Pamięć RAM: DDR2 2x2048MB 800MHz (4GB) Dual Channel

Karta Graficzna: GeForce 9500GT 1024MB (1GB)

Dysk Twardy: Seagate/Samsung/Maxtor/WD/Hitachi 500GB SATA II 7200rpm NCQ

Zasilacz: 500W ATX PFC

2) 1 499,00 zł

Płyta główna: GIGABYTE GA-G31M-S2L

Procesor: Intel Core 2 Duo E7300 2 x 2,66GHz 3MB Cache 1066MHz FSB

Pamięć RAM: DDR2 2x2048MB 800MHz (4GB) Dual Channel

Karta Graficzna: GeForce 9600GT 512MB

Dysk Twardy: Seagate/Samsung/Maxtor/WD/Hitachi 500GB SATA II 7200rpm NCQ

Zasilacz: 400W ATX PFC

Proszę o pomoc w dokonaniu wyboru.

Dziękuję z góry oraz Pozdrawiam

(Miques) #2

na moj gust są to gotowe zestawy, ktorych sie nie kupuje ze wzgledu na slabe podzespołu.

(Petero123) #3

Oba komputery są nieopłacalne. Do czego będziesz używał tych komputerów?

(Online Dko) #4

Tzn. chciałbym mieć dobrą grafikę w grach ,filmach, i chciałbym spróbować zainstalować VISTE. Do tego duży dysk ,który przyda się do wielu rzeczy oraz nagrywarka DVD (nie koniecznie ta co wycina napisy).

Powiedzcie co radzicie tak do 1600zł. Aha i dlaczego jeśli zestaw jest "gotowy" to jest słaby ze względu na podzespoły? Jestem zielony w niektórych sprawach i chętnie bym się czegoś nowego dowiedział.

Pozdrawiam

(Miques) #5

przede wszystkim podzespoły słabe, a zasilacz to zwykle ostatnie dno i spalacz :slight_smile:

(Petero123) #6

W pierwszym-karta zaupełnie nieopłacalna, bardzo mała wydajność i niewiadomo po co tyle pamięci. I do tego 4-rdzeniowy procesor, którego teraz poprostu niewykorzystasz.

Drugi zestaw trochę lepszy, ale stale nieopłacalny, na GeForce 9600 nie pograsz w najnowsze gry w wysokich detalach i rozdzielczościach o AA nie wspominając.

(Online Dko) #7

Rozumiem i dziękuję za natychmiastowe rady. Jeśli moglibyście to proszę zaproponujcie coś. Pokażcie co by było dobre.

Pozdrawiam

(CzajAn) #8

dystrybutorzy tworzą gotowe zestawy po to aby opróżnić hurtownie z niezbyt chodliwych podzespołów

Zauważ, że w większości reklamowanych zestawach zazwyczaj brakuje informacji o jakiejś części

Przykładowo można było kiedyś kupić laptopa z dużą ilością RAMU i dobrym dyskiem twardym w megapromocji poniżej 1500 zł, ale drobnym drukiem pisało dalej, że procesor jest jednordzeniowy a grafika taka, że zacinały się nawet darmowe programy z dp.pl poza tym nie było wifi, ale oczywiście była preinstalowana vista HP żeby zachęcić do włączenia AERO chyba tylko :slight_smile:

w 2005 roku kupiłem gotowy zestaw, sprawdzałem jego parametry bardzo długo i umknęły mi informacje natemat transferu danych na dysku. No i okazało się, że xp wczytywał się tam 3 minuty a jednocześnie wydawał hałas porównywalny z dźwiękiem maszyny do pisania będącej w intensywnym użyciu, czyli w skrócie: pracował gorzej niż komputery z ubiegłego stulecia.

(Krzysztofnawrot) #9

Sprzedawcy już wielu klientów zrobili "w konia" polecając im takie zestawy, które podałeś. Klienci, którzy nie mają pojęcia o komputerach patrza na kolorowe duże czcionki i napisy typu, super okazja, mega promocja, mocarz do gier itp. Często wsadzają do obudowy nie markowe zasilacze i części, które do siebie nie pasują wydajnościowo lub są kompletnie nieopłacalne w segmencie jakość/wydajność/cena. Przykład?! Czy normalny człowiek, który pracuje w sklepie komputerowym wsadziłby do blaszaka starego, mało wydajnego quada Q6600 + 9500GT z 1GB pamięci! Zgroza! Do tego pewnie pojechał po kosztach i wsadził nie markowe pamięci. Klient zobaczył, że pisze 4GB wielką kolorową czcionką i skakał z radości. Dlatego też nie kupuje się gotowców z wystawy, no chyba, że pójdziesz do sklepu z listą konkretnych podzespołów i poprosisz o złożenie takiego Pc'ta.

Wracając do komputera:

Procesor: E5200 ~270

Płyta: GIGABYTE EP43-DS3L ~300

Pamięć: Patriot LLK 2x1GB 800MHz CL4 ~110

Grafika: MSI 9600GT OC 512MB ~370

Dysk: Samsung SpitPoint F1 320GB ~170

Zasilacz: OCZ SxS 500W ~190

Obudowa: Sharkoon Rebel 9/Cooler Master Elite 331/334 ~130

Napęd: Pioneer DVR-216D ~90

(Online Dko) #10

Bardzo dziękuję za te cenne informacje. Naprawdę mi pomogliście. Czyli taki komputer polecasz? Co do procesora. E5200 to 2x 2,5GHz? Potrzebował bym nieco większy dysk (chociaż niekoniecznie) i nie wiem czy nie było by lepiej na Viście mieć 4GB RAMu tego co zaproponowałeś. Reszta bardzo ciekawa.

(Krzysztofnawrot) #11

Myślę, że na Viste jeszcze przyjdzie czas. Jak na razie 2GB + XP w zupełności wystarczy , a wiedz, że jeśli chcesz mieć 4GB ram w komputerze musisz mieć 64-bitową wersję Visty (lub XP). Na pewno zależy ci na wyglądzie Visty :smiley: Możesz zainstalować Brico Vista Inspirat 2 na Xp'ku.

(Online Dko) #12

Tzn. polecano mi Viste przy tej ilości RAMu i do tego podobno lepiej filmy wyglądają oraz gry ,ale podobno :wink: Wygląd bez różnicy :slight_smile:

(Krzysztofnawrot) #13

Kto ci polecał? :smiley: "Spece" ze sklepu?

A wspomnieli ci o tym, że aby działało 4GB ram musisz mieć 64bitowy system, na którym wiele aplikacji nie działa i trzeba szukać zamienników, o ile takowe są? Co prawda trochę się poprawiła kompatybilność programów pod 64-bitowe systemy, ale jak na razie większość programów zgodnie działa na 32-bitowych.

(Online Dko) #14

Tak i oni i jeszcze kilka innych osób :slight_smile: Widzę ,że tutaj więcej się dowiedziałem :slight_smile: Cena jaką wydałbym na ten komputer to 1630zł. Czy można by było coś zmienić by było troszkę taniej? Tak do 1500zł-1550zł? Może zasilacz na 450W? Może coś jeszcze? :slight_smile: Może płytę główną? Proszę doradźcie. Gdzie bym mógł zamówić tzw. "składaka"? Jaką firmę polecacie?

Dziękuję bardzo za pomoc.

Może płytę główną na: ASUS P5N-E SLI nForce 650i S.775

Co sądzisz o procesorze : E7300

:slight_smile:

(Maney691) #15

Ten zasilacz jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem jakość/cena, mniejszej mocy możesz kupić Corsair 450W ale... jest droższy :slight_smile: innych tańszych zasilaczy ci nie polecę, bo ich jakość jest, przynajmniej dla mnie, nie do przyjęcia.

Procesor E7300 dla twoich potrzeb jest nieopłacalny, E5200 jest dużo tańszy a niewiele słabszy.

(Adalbert) #16

viewtopic.php?f=19&t=267420 - znajdziesz i dobre sklepy internetowe jak i przykładowe zestawy poszerzające ogląd sytuacji.

"mniejszej mocy możesz kupić Corsair 450W" hmm z tego co się orientuję, to ten Corsair potrafi dostarczyć znacznie więcej mocy niż ten OCZ i jakościowo też jest lepszy. Ale ta sama mniej więcej półka produktów, ewentualnie można dołożyć jakieś Pentagramy (ale jeszcze w konkretne modele się nie wczytałem).

ASUS P5N-E SLI nForce 650i S.775 - nieopłacalny chipset, jak chcesz przyoszczędzić, to weź MSI na chipsecie P43

E7300 - przepłacisz, lepiej wspomniany e5200

Co do dysku to Samsung F1 640GB jak chcesz większy.

Jak starczy kasy to możesz kupować 2x2GB Patriot llk, ale pamiętaj, że na systemach 32bitowych (czyli w Twoim przypadku na każdym XP i części Visty) będzie można używać koło 3GB (czyli będzie tak, jakbyś miał 3GB RAM'u, ale będzie on działał w Dualu i na przyszłość będzie jak znalazł).

Z systemem operacyjnym to osobiście zamierzam przeczekać Vistę, na razie kupiłem XP SP3 i czekam na 7 mając nadzieję, że nie będzie to trzeci Millenium, ale co kto lubi.

Z silniejszą kartą graficzną wyjdziesz już chyba z budżetu, ale jako alternatywę możesz rozejrzeć się za np. Palit 9600gso Sonic 768MB.

(Mariosti*) #17

mymaney

Promocyjne tagany, antec'i earth watts i enermaxy pro 82 można też polecić, ale w szczególności biorąc pod uwagę tego ostatniego, nie będzie dużej oszczędności.

(Online Dko) #18

Dziękuję za podpowiedzi. Mam jeszcze jedno ostatnie pytanie. Czy mogli byście mi podać jakieś gotowe zestawy komputerowe? Pod spodem napiszę co bym chciał aby się w nich znajdowało:

Cena: 1600zł MAX

• Procesor: E5200

• 2GB RAM Dual Chanell

• 320 GB Dysk

• Karta Graficzna: GF 9600GT lub coś innego z GF.

• Nagrywarka DVD

• Zasilacz 400W

Byłbym bardzo wdzięczny za pokazanie mi dobrych zestawów :slight_smile: Prosiłbym o podanie jakiś linków :slight_smile:

Pozdrawiam

(Technik Elektro) #19

Nazwa produktu Cena brutto Ilość Wartość brutto

1. Gigabyte GA-P31-S3G (Intel P31) [DDR2, PCI-E] 208.00 1 208.00

2. Intel Pentium Dual Core E5200 2.50 GHz BOX (LGA775, 64bit) 307.00 1 307.00

3. DDR2 2x1024MB PC-800 Dual PDP Patriot Extreme Performance LLK CL 4 (PDC22G6400LLK) 137.00 1 137.00

4. Samsung SpinPoint F1 320 GB (ATA/300, 16MB, 7200, NCQ) HD322HJ 187.00 1 187.00

5. GeForce PCI-E 9600GT Palit XpertVision NE/9600T+T352 Super 512 MB TV-out / 2xDVI BOX (256-bit) 364.00 1 364.00

6. Asus DVD+/-RW DRW-2014S1 bulk (srebrny) 94.00 1 94.00

7. CoolerMaster Elite 332 RC-332-KKN1-GP (czarny) (bez zasilacza) 139.00 1 139.00

8. OCZ StealthXStream OCZ500SXS-EU v2.0 (500W), aktywne PFC (1x120mm) 223.00 1 223.00

Suma: 1659.00 zł

Suma netto: 1359.84 zł

(Krzysztofnawrot) #20

Nie kupuj Palita tylko kup podkeconego fabrycznie GeForca 9600GT od MSI

Reszta ok. No chyba, że napęd Pioneer DVR-216