Który komputer wybrać? Bardzo pilne

Witam. Niedługo mam kupować nowy komputer lecz nie wiem który wybrać i wolę się spytać i poczytać jakieś rady. Do wyboru mam 2 komputery ,które w skrócie pod spodem opiszę ,ponieważ różnią się tylko kilkoma rzeczami. Wypiszę te najważniejsze:

  1. 1 559,00 zł

Płyta główna: GIGABYTE GA-G31M-S2L

Procesor: Core 2 Quad Q6600 4 x 2,4GHz 8MB Cache

Pamięć RAM: DDR2 2x2048MB 800MHz (4GB) Dual Channel

Karta Graficzna: GeForce 9500GT 1024MB (1GB)

Dysk Twardy: Seagate/Samsung/Maxtor/WD/Hitachi 500GB SATA II 7200rpm NCQ

Zasilacz: 500W ATX PFC

  1. 1 499,00 zł

Płyta główna: GIGABYTE GA-G31M-S2L

Procesor: Intel Core 2 Duo E7300 2 x 2,66GHz 3MB Cache 1066MHz FSB

Pamięć RAM: DDR2 2x2048MB 800MHz (4GB) Dual Channel

Karta Graficzna: GeForce 9600GT 512MB

Dysk Twardy: Seagate/Samsung/Maxtor/WD/Hitachi 500GB SATA II 7200rpm NCQ

Zasilacz: 400W ATX PFC

Proszę o pomoc w dokonaniu wyboru.

Dziękuję z góry oraz Pozdrawiam

na moj gust są to gotowe zestawy, ktorych sie nie kupuje ze wzgledu na slabe podzespołu.

Oba komputery są nieopłacalne. Do czego będziesz używał tych komputerów?

Tzn. chciałbym mieć dobrą grafikę w grach ,filmach, i chciałbym spróbować zainstalować VISTE. Do tego duży dysk ,który przyda się do wielu rzeczy oraz nagrywarka DVD (nie koniecznie ta co wycina napisy).

Powiedzcie co radzicie tak do 1600zł. Aha i dlaczego jeśli zestaw jest “gotowy” to jest słaby ze względu na podzespoły? Jestem zielony w niektórych sprawach i chętnie bym się czegoś nowego dowiedział.

Pozdrawiam

przede wszystkim podzespoły słabe, a zasilacz to zwykle ostatnie dno i spalacz :slight_smile:

W pierwszym-karta zaupełnie nieopłacalna, bardzo mała wydajność i niewiadomo po co tyle pamięci. I do tego 4-rdzeniowy procesor, którego teraz poprostu niewykorzystasz.

Drugi zestaw trochę lepszy, ale stale nieopłacalny, na GeForce 9600 nie pograsz w najnowsze gry w wysokich detalach i rozdzielczościach o AA nie wspominając.

Rozumiem i dziękuję za natychmiastowe rady. Jeśli moglibyście to proszę zaproponujcie coś. Pokażcie co by było dobre.

Pozdrawiam

dystrybutorzy tworzą gotowe zestawy po to aby opróżnić hurtownie z niezbyt chodliwych podzespołów

Zauważ, że w większości reklamowanych zestawach zazwyczaj brakuje informacji o jakiejś części

Przykładowo można było kiedyś kupić laptopa z dużą ilością RAMU i dobrym dyskiem twardym w megapromocji poniżej 1500 zł, ale drobnym drukiem pisało dalej, że procesor jest jednordzeniowy a grafika taka, że zacinały się nawet darmowe programy z dp.pl poza tym nie było wifi, ale oczywiście była preinstalowana vista HP żeby zachęcić do włączenia AERO chyba tylko :slight_smile:

w 2005 roku kupiłem gotowy zestaw, sprawdzałem jego parametry bardzo długo i umknęły mi informacje natemat transferu danych na dysku. No i okazało się, że xp wczytywał się tam 3 minuty a jednocześnie wydawał hałas porównywalny z dźwiękiem maszyny do pisania będącej w intensywnym użyciu, czyli w skrócie: pracował gorzej niż komputery z ubiegłego stulecia.

Sprzedawcy już wielu klientów zrobili “w konia” polecając im takie zestawy, które podałeś. Klienci, którzy nie mają pojęcia o komputerach patrza na kolorowe duże czcionki i napisy typu, super okazja, mega promocja, mocarz do gier itp. Często wsadzają do obudowy nie markowe zasilacze i części, które do siebie nie pasują wydajnościowo lub są kompletnie nieopłacalne w segmencie jakość/wydajność/cena. Przykład?! Czy normalny człowiek, który pracuje w sklepie komputerowym wsadziłby do blaszaka starego, mało wydajnego quada Q6600 + 9500GT z 1GB pamięci! Zgroza! Do tego pewnie pojechał po kosztach i wsadził nie markowe pamięci. Klient zobaczył, że pisze 4GB wielką kolorową czcionką i skakał z radości. Dlatego też nie kupuje się gotowców z wystawy, no chyba, że pójdziesz do sklepu z listą konkretnych podzespołów i poprosisz o złożenie takiego Pc’ta.

Wracając do komputera:

Procesor: E5200 ~270

Płyta: GIGABYTE EP43-DS3L ~300

Pamięć: Patriot LLK 2x1GB 800MHz CL4 ~110

Grafika: MSI 9600GT OC 512MB ~370

Dysk: Samsung SpitPoint F1 320GB ~170

Zasilacz: OCZ SxS 500W ~190

Obudowa: Sharkoon Rebel 9/Cooler Master Elite 331/334 ~130

Napęd: Pioneer DVR-216D ~90

Bardzo dziękuję za te cenne informacje. Naprawdę mi pomogliście. Czyli taki komputer polecasz? Co do procesora. E5200 to 2x 2,5GHz? Potrzebował bym nieco większy dysk (chociaż niekoniecznie) i nie wiem czy nie było by lepiej na Viście mieć 4GB RAMu tego co zaproponowałeś. Reszta bardzo ciekawa.

Myślę, że na Viste jeszcze przyjdzie czas. Jak na razie 2GB + XP w zupełności wystarczy , a wiedz, że jeśli chcesz mieć 4GB ram w komputerze musisz mieć 64-bitową wersję Visty (lub XP). Na pewno zależy ci na wyglądzie Visty :smiley: Możesz zainstalować Brico Vista Inspirat 2 na Xp’ku.

Tzn. polecano mi Viste przy tej ilości RAMu i do tego podobno lepiej filmy wyglądają oraz gry ,ale podobno :wink: Wygląd bez różnicy :slight_smile:

Kto ci polecał? :smiley: “Spece” ze sklepu?

A wspomnieli ci o tym, że aby działało 4GB ram musisz mieć 64bitowy system, na którym wiele aplikacji nie działa i trzeba szukać zamienników, o ile takowe są? Co prawda trochę się poprawiła kompatybilność programów pod 64-bitowe systemy, ale jak na razie większość programów zgodnie działa na 32-bitowych.

Tak i oni i jeszcze kilka innych osób :slight_smile: Widzę ,że tutaj więcej się dowiedziałem :slight_smile: Cena jaką wydałbym na ten komputer to 1630zł. Czy można by było coś zmienić by było troszkę taniej? Tak do 1500zł-1550zł? Może zasilacz na 450W? Może coś jeszcze? :slight_smile: Może płytę główną? Proszę doradźcie. Gdzie bym mógł zamówić tzw. “składaka”? Jaką firmę polecacie?

Dziękuję bardzo za pomoc.

Może płytę główną na: ASUS P5N-E SLI nForce 650i S.775

Co sądzisz o procesorze : E7300

:slight_smile:

Ten zasilacz jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem jakość/cena, mniejszej mocy możesz kupić Corsair 450W ale… jest droższy :slight_smile: innych tańszych zasilaczy ci nie polecę, bo ich jakość jest, przynajmniej dla mnie, nie do przyjęcia.

Procesor E7300 dla twoich potrzeb jest nieopłacalny, E5200 jest dużo tańszy a niewiele słabszy.

viewtopic.php?f=19&t=267420 - znajdziesz i dobre sklepy internetowe jak i przykładowe zestawy poszerzające ogląd sytuacji.

“mniejszej mocy możesz kupić Corsair 450W” hmm z tego co się orientuję, to ten Corsair potrafi dostarczyć znacznie więcej mocy niż ten OCZ i jakościowo też jest lepszy. Ale ta sama mniej więcej półka produktów, ewentualnie można dołożyć jakieś Pentagramy (ale jeszcze w konkretne modele się nie wczytałem).

ASUS P5N-E SLI nForce 650i S.775 - nieopłacalny chipset, jak chcesz przyoszczędzić, to weź MSI na chipsecie P43

E7300 - przepłacisz, lepiej wspomniany e5200

Co do dysku to Samsung F1 640GB jak chcesz większy.

Jak starczy kasy to możesz kupować 2x2GB Patriot llk, ale pamiętaj, że na systemach 32bitowych (czyli w Twoim przypadku na każdym XP i części Visty) będzie można używać koło 3GB (czyli będzie tak, jakbyś miał 3GB RAM’u, ale będzie on działał w Dualu i na przyszłość będzie jak znalazł).

Z systemem operacyjnym to osobiście zamierzam przeczekać Vistę, na razie kupiłem XP SP3 i czekam na 7 mając nadzieję, że nie będzie to trzeci Millenium, ale co kto lubi.

Z silniejszą kartą graficzną wyjdziesz już chyba z budżetu, ale jako alternatywę możesz rozejrzeć się za np. Palit 9600gso Sonic 768MB.

mymaney

Promocyjne tagany, antec’i earth watts i enermaxy pro 82 można też polecić, ale w szczególności biorąc pod uwagę tego ostatniego, nie będzie dużej oszczędności.

Dziękuję za podpowiedzi. Mam jeszcze jedno ostatnie pytanie. Czy mogli byście mi podać jakieś gotowe zestawy komputerowe? Pod spodem napiszę co bym chciał aby się w nich znajdowało:

Cena: 1600zł MAX

  • Procesor: E5200

  • 2GB RAM Dual Chanell

  • 320 GB Dysk

  • Karta Graficzna: GF 9600GT lub coś innego z GF.

  • Nagrywarka DVD

  • Zasilacz 400W

Byłbym bardzo wdzięczny za pokazanie mi dobrych zestawów :slight_smile: Prosiłbym o podanie jakiś linków :slight_smile:

Pozdrawiam

Nazwa produktu Cena brutto Ilość Wartość brutto

  1. Gigabyte GA-P31-S3G (Intel P31) [DDR2, PCI-E] 208.00 1 208.00

  2. Intel Pentium Dual Core E5200 2.50 GHz BOX (LGA775, 64bit) 307.00 1 307.00

  3. DDR2 2x1024MB PC-800 Dual PDP Patriot Extreme Performance LLK CL 4 (PDC22G6400LLK) 137.00 1 137.00

  4. Samsung SpinPoint F1 320 GB (ATA/300, 16MB, 7200, NCQ) HD322HJ 187.00 1 187.00

  5. GeForce PCI-E 9600GT Palit XpertVision NE/9600T+T352 Super 512 MB TV-out / 2xDVI BOX (256-bit) 364.00 1 364.00

  6. Asus DVD+/-RW DRW-2014S1 bulk (srebrny) 94.00 1 94.00

  7. CoolerMaster Elite 332 RC-332-KKN1-GP (czarny) (bez zasilacza) 139.00 1 139.00

  8. OCZ StealthXStream OCZ500SXS-EU v2.0 (500W), aktywne PFC (1x120mm) 223.00 1 223.00

Suma: 1659.00 zł

Suma netto: 1359.84 zł

Nie kupuj Palita tylko kup podkeconego fabrycznie GeForca 9600GT od MSI

Reszta ok. No chyba, że napęd Pioneer DVR-216