Który laptop 13,3-cala wybrać?

(kamil_w) #1

Witam,

Planuję zakup nowego laptopa o przekątnej ekranu 13 - 13,3 cala (ewentualnie przeżyję 12 cali).

Moje wymagania to:

• długi czas działania na baterii (ok 8 godzin i więcej)

• możliwie jak najmniejsza waga

• brak napędu optycznego (dla mnie to zbytek)

• obudowa nieplastikowa (a jeśli już musi być plastik, to możliwie jak najmniej)

• żeby dało się zainstalować pod Windowsem 7 maszynę wirtualną VMware i odpalić w nim Windowsa XP Pro oraz jakiegoś Linuksa (np Ubuntu lub openSuSE)

• mile widziany gładzik z multitouchem

Laptop ten ma służyć do:

• pracy z pakietem biurowym

• programowania w Visual Studio i SQL Server (i innych podobnych)

• obróbki zdjęć i tworzenia grafik w GIMPie (ewentualnie w Photoshopie) - obrabiane obrazy nie są jakiś ogromnych rozmiarów, więc karta graficzna nie musi być demonem wydajności.

• od czasu do czasu do oglądania jakiś filmów w wolnym czasie lub podróży

Zainteresowały mnie następujące modele:

• HP ProBook 5320m (jeden z procesorów Intel Core i3-350M (2.26 GHz), Core i3-370M (2.40 GHz), Core i5-450M (2.40 GHz), 2 lub 4 GB RAM, Intel GMA HD)

• Asus UL30JT (Core i5 520UM, 4GB RAM, nVidia Optimus Intel 4500HD + GeForce 310M 1024 MB)

• Asus UL30A (Core 2 Duo SU7300 1,3, Intel Graphics Media Accelerator X4500M, 4GB RAM, matowa matryca)

• Acer Aspire TimelineX 3820TG (Intel Core i5 450M 2,4GHz, ATI Mobility Radeon HD 5470 - 512 MB + Intel GMA HD, 2GB RAM)

Pytania:

1. Najlepsze parametry z wymienionych chyba posiada Acer, ale nigdy nie miałem przekonania do tej firmy - większość urządzeń tej firmy, z którymi maiłem do czynienia była marnej jakości. Czy ktoś z was miał do czynienia już z tym sprzętem i może powiedzieć, że ten model różni się od większości sprzętów tej marki jakością in plus?

2. Jak przeczytałem w recenzji na Notebookchceck.pl, że bateria w Asusie UL30A wytrzymuje 16 godzin, to aż mnie zatkało. Byłby to dla mnie idealny laptop, bo bardzo dużo czasu spędzam w podróży, ale czy na tym procesorze z serii CULV (Core 2 Duo SU7300 1,3) da radę uruchomić VMware?

3. Takie samo pytanie nie daje mi spokoju jeśli chodzi o Asusa UL30JT. Czy na tym CULVie da radę odpalić VMware?

4. Czy na Intel HD 4500 jakim dysponować ma HP 5320m nie będzie problemu z retuszem zdjęć?

5. A może polecicie coś innego (do ok 3500zł)

(system) #2

z tych co podałeś ten powinien być najlepszy do Twoich potrzeb Asus UL30JT (Core i5 520UM, 4GB RAM, nVidia Optimus Intel 4500HD + GeForce 310M 1024 MB) czemu? to proste mam praktycznie identycznego laptopa tylko z prockiem i3 i hula jak trzeba :slight_smile: (jak bym miał teraz wybierać to wybrałbym właśnie i5 alboi7 ale ten sam model).

Pozdrawiam :slight_smile:

(kamil_w) #3

No OK, tylko, że to jest wersja CULV tego procesora z obniżonym poborem mocy i taktowaniem do 1,06 GHz. Ma to się nijak do zwykłej wersji procesora i5, a HP 5320m ma posiadać zwykły procesor i5 taktowany z prędkością 2,4 GHz