Który Windows?

Witam :slight_smile: kieruje do was prośbę o pomoc, ponieważ jestem zupenie zielony w tej kwestii.

Posiadam takiego o to laptopa:

Asus notebook F5GL Series

Procesor: Intel® Pentium® Dual Cpu T3200 @ 2.00GHz 2.00 GHz

Pamięć RAM: 4,00 GB

Typ systemu: 32-bitowy system operacyjny

i mam pytanie, który Windows będzie dla mnie najlepszy ? XP, Vista czy 7 ?

Chodzi mi ot o by gry działały jak najlepiej oraz o jak najwyższy komfort pracy.

Podobno XP jest bardzo dobry, ale jednak to stary system i obawiam się, czy wszystko będzie ze sobą kompatybilne. Vista jak słyszałem, tylko “ładnie wygląda” a strasznie dużo zasobów potrzebuje. O W7 niestety wiem bardzo mało.

Co mi doradzicie ?

Windows 7 64bit.

a dlaczego ? :>

nie zużywa on więcej zasobów od XP ?

Windows XP.

helpbay_sig1.png

Windows 7 x64

Polecam Windows 7 64 bit. Bezbłędny, sprawny, kompatybilny

Co do Windowsa XP i 4gb ramu:

4gb-ram-widows-t189808.html

http://forum.pclab.pl/topic/307381-Wind … -4GB-RAMu/

Więc może nie wykorzystać całego, i/lub mogą być problemy.

Win XP 64 bit, ponoć jest ale tylko po angielsku z tego co wyczytałem, nie widziałem go na oczy, więc najlepiej Windows 7 64bit.

Najlepsze systemy od Billa Gatesa to XP i 7. Ale jak zainstalujesz XP to ci wszyscy bedą wypominać że jesteś zacofany bo wrzucasz stary 10-cioletni system, więc pokaż im że nie jesteś ze ************ i zapodaj sobie legalną siódemke 64 bicioki i masz spokój na ładnych pare lat. Dodam że siódemka jest już przetestowana i zebrała bardzo dobre opinie więc nie ryzykujesz szarganiem nerwów i utratą reputacji u kolegów. Pzdr. :smiley:

Spokojnie możesz instalować Windowsa 7 64bit. I nie koniecznie musisz ładować od razu wersji Ultimate jak to polecał kolega wyżej, no chyba, że masz ok 600 zł (OEM)/1200 zł (BOX) wolnych na drobne wydatki.

Dla domowych zastosowań wystarczy spokojnie Home Premium, ewentualnie Professional ale to i tak wersja bardzo bogata.

Windows 7 Home Premium x64 - bez problemu obsłuży 4 GB RAM, będzie ładnie działał i takie tam.

dzięki, czyli poelcacie Windowsa 7 64bit :slight_smile:

a czy na 64bit nie będzie problemów z dbieraniem starszych gier ? takich np. 10 letnich ?

Zależy jakich. Niektóre działają, niektóre nie. Nie zadziała np. żadna gra DOS-owa (ale to nie 10-letnie, raczej 20-letnie), potrzebny jest emulator, np. DOSBox. Niektóre gry sprawiają problemy, inne działają idealnie (np. Starcraft czy Diablo - czasami są jedynie problemy z kolorami pulpitu które można wyeliminować wyłączając explorer.exe).

Do użytku domowego w zupełności wystarczy Windows 7 Home Premium x64

a mam takie pytanie jeszcze.

W czym dla zwykłego szarego użytkownika lepsza jest wersja 64x od 32x ?

I czy są jakiekolwiek minusy wersji 64x ?

Czy na grach zawsze jest oznaczenie dla jakiej wersji Windowsa jest przeznaczona ? Np. poszukiwałem takiego oznaczenia na Football Managerze 2010 ale nie znalazłem. Jest tylko napisane, że dzała na Windows 7, czyli jak rozumiem i na 32x i 64x ?

Sorry, że tyle zadaje pytań ale jednak chciałbym kupić oryginalnego Windowsa, a to jednak kosztuje i nie chciałbym potem czuć niezadowolenia.

We wszystkim jest lepsza. Przede wszystkim obsługuje większą ilość pamięci RAM i jest ogólnie sprawniejsza w działaniu. Nie ma minusów wersja x64. Nie ma w grach oznaczenia wersji systemu. Siódemka jest tak skonfigurowana w kierunku zgodności z xp, że powinny ci działać na niej wszystkie gry i programy, również te starsze. Jak chcesz kupić win 7, to się nie zastanawiaj. Ja kupiłem w październiku zeszłego roku win 7 professional box za 1100 zł /kredyt/ i nie żałuję. Jest super. Zainstalowałem sobie wersję x64. Chodzą mi na niej wszystkie gry i programy, również starsze. System chodzi bezbłędnie, stabilnie i sprawnie. Z poprzednim xp professional miałem znacznie więcej problemow, niż z obecnym win 7. Wystarczy?

Dodane 07.08.2011 (N) 12:39

Professional nie ma co porównywać do Home Premium. Home premium ma spore ograniczenia, natomiast Professional to niemal to samo, co Ultimate. Ultimate ma tylko dodatkowo obsługę wielu języków i szyfrowanie plików, co przydaje się głownie w firmach. Do domu te dwie funkcje są całkowicie zbędne, a rozbudowują niepotrzebnie system. Ja przy zakupie swojego boxa świadomie zrezygnowałem z wersji Ultimate, mimo że kosztowała ona tylko 50 zł więcej.

Większość programów i gier działa pod 64 i 32 bity.

Minusy wersji 64x to:

-brak zgodności z niektórymi podzespołami

-niekompatbylność (programu na 64bit nie uruchomisz na 32bit)

Jak masz 400-500 zł to kupuj 7.

JAk mniej to XP.

Jeśli kupować nowy system, to tylko Windows 7, w tym przypadku najrozsądniej Home Premium x64.

Nie wiem kto chciałby wydawać pieniądze na XP, który jest już niewspierany, stary, cały czas traci użytkowników na rzecz nowego systemu, przez co pewnie i programy za jakiś czas nie będą aktualizowane dla XP, no i do tego jest jedynie wersja 32-bitowa, która nie wykryje całej pamięci RAM (no chyba nikt nie myśli o używaniu 64-bitowego XP :biggrin: )

  • Nie ma żadnej niezgodności z żadnymi podzespołami, pod warunkiem, że nie instalujesz win 7 na zbyt starym komputerze, kiedy jeszcze vista nie istniała na rynku. Jak pojawił się win 7, ok. niecałe dwa lata temu i masz komputer nie starszy, jak 2 - 3 lata, nie będzie żadnych problemów. Nowy system, to i komputer musi być nowszy, tego trzeba się trzymać i nie instalować na siłę nowego systemu na starym komputerze i mieć potem zastrzeżenia do kompatybilności.

  • Programów 64 bitowych jest tak mało, że nie ma co tego w ogóle brać pod uwagę. Zresztą np. przeglądarka Internet Explorer występuje w wersji zarówno 32, jak i 64 bitowej, więc podobnie może być w stosunku do innych programów. Zdecydowanie więcej minusów ma win xp. Win 7 jest systemem niemal doskonałym :slight_smile:

Wow… Windows na kredyt… muszę powiedzieć, że mnie nieco zatkało :slight_smile:

Między HP, a wyższymi są oczywiście różnice, ale dla zdecydowanej większości zupełnie nieistotne… a czasami nawet jak istotne to nie warte dopłacania takiej kasy do nich. WIn 7 system jak system, też się po pewnym czasie potrafi rozjechać, też potrafi coś nie działać, też potrafi się czasami coś zawiesić. Ale w XP nie ma co już się pakować. Co do x64 to ja nie miałem z tym związanych problemów żadnych (a przynajmniej ich nie powiązałem z tym), ale słyszałem, że potrafią się czasami zdarzyć. Jak coś ma mi nie działać to będzie skaner, ale póki co go jeszcze nie instalowałem na x64 to nie wiem.