Ktoś się podpina do mnie

witam mam internet radiowy 1mb działa w miarę dobrze ale mam wrażenie, że czasami ktoś się podpina pod mój adres MAC i korzysta z mojego pasma

czasami internet zwalnia baz powodu i gdy w wierszu polecenia wpiszę arp -a

wyświetla mi się coś takiego:

schowek01hz4.th.jpg

gdy dodam statyczny wpis wiążący mój ip z adresem MAC to internet działa jakby szybciej

te wpisy dynamiczne prawdopodobnie oznaczają inne osoby podpinające się do mnie i zmieniają sie co jakiś czas raz jest jeden innym razem kilka.

czy takie dodanie wpisu statycznego zablokuje możliwość podpinania się innym osobom??

sieć w której jestem nie jest w żaden sposób zabezpieczona, nie mam żadnego hasła lub czegoś podobnego do logowania się do sieci

gdy koleś instalował mi internet poprostu zainstalował kartę sieciową, sterownik, ustawił mi stały adres ip, maskę podsieci, dns, bramę dobyślną,

pytanie w jaki sposób jego urządzenia identyfikują mój komputer i udostępniają mi internet ???

prawdopodobnie na podstawie ip lokalnego

drugi problem dotyczy spowolnienia logowania się do gmaila

  1. Odpalaj konfiguracje routera wifi

  2. Ustawiasz szyfrowanie WPA2 PSK

  3. Ustawiasz maksymalnie skomplikowane hasło sieciowe np. ewutbf8734ynrdy4rnhf7f340hcc5 itd.

  4. Ustawiasz filtrowanie po macach i przypisujesz w routerze swój mac.

  5. Wyłączasz rozgłaszanie SSID sieci.

To wszystko.

Faktem jest, że jeżeli ktoś do Ciebie przyjdzie z lapkiem to zanim nie skonfigurujesz ręcznie sieci, nie wpiszesz jego maca do routera to nici z podłączenia klienta.

bigOS on chyba nie ma w domu accesspointa, tylko jest podłączony do AP od swojego ISP…

klonmarcin wpisy dynamiczne to adresy fizyczne, których się nauczył Twój komputer. dla .1 to adres fizyczny domyślnej bramy od ISP, a .237 jakiegoś człowieka u Ciebie w sieci, takiego samego klienta jak Ty.

gdyby ktoś się podpiął pod Twoj MAC adres, to byś go nie widział w tablicy ARP, bo miałby taki sam adres jak Twoj :wink:

zgłoś problem z internetem u swojego ISP. możesz mu delikatnie doradzić wprowadzenie zabezpieczeń w sieci. prawdopodobnie spotkasz się z odpowiedzią, że szyfrowanie wifi spowalnia transmisję. możesz na to odpowiedzieć, że owszem, ale max 15%, co przy prędkości połączenia 54Mbps i prędkościach udostępnianych klientom po 1Mbps nie zrobi żadnej różnicy.

możesz też doradzić wprowadzenie szyfrowania przez pppoe albo vpn, wtedy accesspoint od ISP nie będzie dodatkowo obciążany, a całe szyfrowanie przeprowadzi wyspecjalizowana maszyna.

dzięki, zobaczę co da się zrobić :slight_smile:

Idziesz do swojego operatora i zgłaszasz problem - od tej chwili to jego problem - płacisz wymagasz :slight_smile: