Kubuntu 10.10 - efekty pulpitu w kde4 odmawiają wspólpracy

Mam dokładnie ten sam problem. Co “ciekawe” pojawił się po updatcie kubuntu z wersji 10.04 do 10.10 - na poprzedniej nic takiego nie miało miejsca.

Drobna różnica:

  • w panelu “system settings” mogę włączyć efekty “tymczasowo wstrzymane przez inną aplikację”, ale dopiero po kilku kliknięciach “włącz” (jedno nigdy nie zadziałało) i nie potrafię ustawić żeby były one włączone od razu po zalogowaniu się;

  • przy włączonych efektach pulpit zacina się przy np. aktywacji efektu podglądu listy okien (zacina się tzn. obraz się nie zmienia a tylko kursorkiem można ruszać i ew. przeskoczyć do terminala tekstowego) oraz często mróga cały ekran przy rozpoczęciu pewnego efektu;

Grafika: intel gma x4500

W /var/log/Xorg.0.log - nic ciekawego (serio).

W /var/log/sys.log powtarzające się:

Dec 14 19:39:19 toddler200 kernel: [299.780051] [drm] *ERROR* Hangcheck timer elapsed... GPU hung

Dec 14 19:39:19 toddler200 kernel: [299.780094] [drm] *ERROR* i915_do_wait_request returns -5 (awaiting 77847 at 77814)

Ktoś ma jakiś pomysł?

Gnome nie wchodzi w grę, jak dla mnie za bardzo ograniczony :wink: (jak ktoś się chce pokłócić o to to zapraszam do osobnego wątku :stuck_out_tongue: )

ghr1 ,

Proszę nie podpinaj się pod tematy innych userów. Jak masz problem, należy założyć własny temat. Wydzielam Twój post do nowego wątku.

gnome ograniczony ??? weż nie żartuj nawet,sterownik do grafy reinstalowałeś po aktualizacji??

Sęk w tym, że problem w tamtym wątku wygląda identycznie i nadal pozostaje nierozwiązany - dlatego podpiąłem się pod stary temat. A nóż kilka objawów więcej pomoże rozwiązać zagadkę?

Dodane 14.12.2010 (Wt) 21:22

Nie żartuję - spróbuj np. sprawić, żeby domyślnie (bez wyklikiwania co sesja) wszystkie okienka rozmowy w pidginie trzymały się “na wierzchu” i “na każdym pulpicie”, okno z kontaktami zawsze na jednym wybranym pulpicie, a wszystkie pozostałe okna (np. prośba o autoryzację, czat, dziennik itp) na pulpicie na którym zostały otworzone… ale jak już wspomniałem - temat na inny wątek :slight_smile:

Sterownik? A co to? :wink:

A poważnie: gdy instalowałem kubuntu 10.04 żadnego sterownika nie potrzebowałem - ot, działało od ręki. Update do 10.10 robiłem w locie - tzn. nie jako czysta dystrybucja, tylko wyklikany update w czasie działania.

Jeśli istnieje sterownik do Intel GMA x4500 inny niż pakiecik xserver-xorg-video-intel to proszę o info - a tenże pakiecik posiadam w wersji 2:2.12.0-1ubuntu5.1. Skończę kompilować jajko (problemy są na tym z dystrybucji, ale może coś w nim nie bangla?) to spróbuję czy po reinstal pakietu coś da…

Dodane 14.12.2010 (Wt) 21:42

Deinstalacja pakietu - efekty pulpitu działają, włączają się od razu po zalogowaniu i nie ma żadnych problemów - poza tym, że zżerają CPU zamiast GPU :-/

Ponowna instalacja pakietu - i efekt jak na początku :frowning:

Mi to wygląda na jakiś błąd, miałem podobnie na Sabayonie po aktualizacji do KDE 4.5.4 - przy większym obciążeniu procesora, efekty KWin były wyłączane, bo jak system twierdził, Kwin działał zbyt wolno. Kwin wydaje się być niezbyt stabilnym, zresztą dla mnie osobiście KDE4 nie jest wystarczająco stabilne, zbyt często się coś sypie albo zbyt często się zamula. Zdecydowanie lepiej niż KWin sprawuje się Compiz.

W KDE sesja zapisywana jest automatycznie, w Gnome sesja też może być zapisywana automatycznie, z tym że tę opcję trzeba najpierw uaktywnić :slight_smile: Gnome nie jest ograniczony, lecz kładzie na prostotę. Można powiedzieć, że w KDE jest wszystko na wierzchu (posiada coś na wzór panelu sterowania), natomiast Gnome chowa dodatkowe opcje pod maską, a dokładniej i dostępn do nich uzyskuje się przez gconf-editor, jednym słowem KDE jest naładowane licznymi opcjami, a w Gnome są one ukryte i dostępne dla bardziej obeznanych :wink:

Oczywiście ja nikogo do Gnome namawiać nie zamierzam, ani też nie zamierzam wykazywać wyższości jednego środowiska nad drugim :wink:

Pozdrawiam!