Kubuntu 21.10 i kilka problemów z działaniem systemu oraz aplikacji

Edge jest „chromopodobny” odkąd MS porzucił Trident. A jeśli chodzi o syntezator to faktycznie wyboru nie masz.

Napisałeś najpierw że pobrałeś Edge’a ręcznie i ręcznie rozpakowałeś. Poprawna droga to właśnie dodanie repozytorium, „apt update” i instalacja via „apt install” (BTW: nie musisz pisać apt-get, wystarczy samo apt, polecam też zrobić swoje własne aliasy).

Wiesz co, to może spróbuj „apt purge edge”, potem „apt autoclean” i jeszcze raz zainstaluj. Dlatego, że nie wiem czy nie zainstalował Ci tego *.deb z cache’u (chociaż nie powinien skoro marudził o zależności, więc to raczej bezsensowna porada). Nic innego mi nie przychodzi do głowy. Cały czas zakładamy, że problem leży po stronie Linuksa, a może być po stronie MS (serwerów, zawartości paczki, wadliwej wersji Edge’a itd.).


W ogóle nie dobrze, że zmieszałeś dwa różne problemy w jednym temacie. :stuck_out_tongue:

OK, to niech @Radek68 to rozdzieli.

A, bo widzisz, nałożyło się to wszystko razem.

Jak z twoim poziomem znajomości plasmy? Nadmienię tylko, że pod nią możesz zainstalować syntezator mowy gnome (orca?). Pewnie rewelacji nie ma, ale może okazać się pomocny.

:open_mouth: Nie wiedzialem o tym. Dzięki za info. Plazmę poznaję dopiero. Więcej z GNOME’em siedziałem, no i kiedyś z Unity (?) tak to się nazywało w Ubuntu 16?

Tak. Unity.
W systemsettings5 klikasz na ułatwienia i po lewej stronie wybierasz czytnik. Tam musisz go włączyć, i pewnie zainstalować ORCę.

Ale to będzie czytało mi ekran - wszystko, a nie zaznaczony tekst w przeglądarce.

Czegoś nie rozumiem.
Zainstalowałeś sobie linuxa. Taki miałeś kaprys. Ale masz przecież Win 11 z Edge i jego czytnikiem więc w czym problem?

Sprawdzę czy konqueror lub falcon nie ma takich możliwości. Konqueror kiedyś był chwalony za opcje ułatwień dostępu. W każdym razie, to na pewno są dodatki do Firefoksa i Chrome integrujące z espeak lub usługami Google. Podejrzewam, że Chrome na nawet to w standardzie. Sprawdzić nie mogę, bo daleko jestem od komputera.

Zarówno Konqueror, jak i Chromium nie dostarczają tego domyślnie, ale pod Plasmą możesz skonfigurować klippera, by dostarczał możliwość odczytanie praktycznie dowolnego tekstu, o ile możesz go zaznaczyć.

W tym celu wchodzisz do konfiguracji klippera (jest na tacce systemowej), wchodzisz do działań, klikasz dodaj nowe działanie. W wyrażeniu regularnym wpisujesz „.+”, odhaczasz samoczynnie, wstawiasz opis.

Następnie dodaj polecenie. W polecenie wpisujesz espeak -v p %s. Musisz zainstalować espeak.