Kubuntu 6.10 polski pakiet językowy


(Losrados) #1

Hejka... Właśnie zainstalowałem sobie Linuksa Kubuntu 6.10 z magazynu Linux Magazine - pierwszy dzień z Linuksem... Wersja jest po angielsku - nie ma w opcjach j. polskiego. Mam pytanie czy mogę sobie ściągnąć z netu polski pakiet językowy? Ale uwaga - mam połączenie modemowe (wdzwaniane - pakiet Dial Net 50 godzin) - modem działa mi pod Windowsem - pod Kubuntu pewnie nie będzie działał bo to PENTAGRAM Hex2 56I V.92 (Conexant). Więc chciałbym ściągnąć pod Windowsem odpowiedni pakiet, nagrać go na płytkę CD, a później zainstalować na Kubuntu - by cieszyć się mową ojczystą... Czy można i ewentualnie jak - najprościej - to zrobić? ;o)


(freedom) #2

Kubuntu był na cd czy dvd?


(Losrados) #3

Oczywiście płytka DVD ;o)


(freedom) #4

więc spróbuj dodać repozytoria z płyty DVD:

http://easylinux.info/wiki/Ubuntu_Edgy_ ... ria__z_DVD

a później próbujesz w terminalu (konsoli):

sudo apt-get install kde-i18n-pl

normalne wersje Ubuntu/Kubuntu/Xubuntu mieszczą się na CD, więc na tej DVD masz mnóstwo różnych pakietów, być może właśnie i ten.

edit.

być może repozytoriów akurat z tej płytki dodać się nie da.

jeśli faktycznie nie, to szukaj na płycie kde-i18n-pl.


(Losrados) #5

Hejka... Dzięki za odpowiedź.

Tylko hmmm... - trudne początki... Opis w linku jest dla Ubuntu - z użyciem Menedżera Pakietów Synaptic - a w Kubuntu jest Adept Manager Packages... - tylko jak to działa...???

Na płytce DVD faktycznie jest kde-i18n-pl.

G:\pool\main\k\kde-i18n-pl\kde-i18n-pl_3.5.5-0ubuntu1_all.deb

Tylko upsss... co z tym zrobić? Będę wdzięczny za dalszą pomoc. ;o)


(freedom) #6

skopiuj sobie ową paczkę (kde-i18n-pl_3.5.5-0ubuntu1_all.deb) i uruchom. normalnie przez dwu-klik powinno pójść.

nie bardzo wiem jak to idzie w Adept Manager Packages, ale pewnie podobnie jak w Synapticu. no, ale to już sobie spróbujesz zrobić po spolszczeniu kde.

edit.

najlepiej wejdź sobie w menedżer plików z uprawieniami roota.

konsola:

sudo konqueror

i dopiero instaluj paczkę kde pl.


(Tofik27) #7

Gdzieś w pasku zadań masz opcje translate wybierz tam j. polski i automatycznie pobieże i zainstaluje Ci spolszczenie kubuntu


(matiit) #8

ToFIK27

ale musi mię połączenie z netem, Płytę DVD w napędzie albo lokalne repozytorium. No i jeszcze dobre sources.list


(Losrados) #9

matiit

Czytałem opis dodawania repozytoriów w "Nieoficjalnym przewodniku po Ubuntu 6.10 (Edgy Eft)", ale dotyczy on środowiska GNOME - czyli przy użyciu Menedżera Pakietów Synaptic - a w Kubuntu jest Adept Manager Packages... - tylko jak to działa w przypadku dodawania repozytoriów z DVD - co należy wpisać w odpowiednie pole przed kliknięciem 'add'...?

W Adept Manager: View > Manage Repositories - Na dole "New Repository" - okienko na tekst - i "add"...? ;o)

Złączono Posty : 28.01.2007 (Nie) 22:52

Próbowałem dodać kde-i18n-pl przez opcje z rozwijanego menu (prawy klawisz myszki), ale zależności się pojawiły... Brakowało languagepack-kde-pl, a ten ostatni jest jeszcze powiązany z jakimś innym - można to sprawdzić we właściwościach... - chyba musi być inny sposób. Podejrzewam że najprościej byłoby się postarać po prostu o płytkę z polską wersją językową. Ciekawe po co Linux Magazine wydaje angielską wersję w Polsce...? ;D A też ciekawe że w czasie instalacji w opcjach ustawiałem język polski... Na próbę instalowałem też najnowsza Fedora Core 6 i wszystko było w j. polskim i GNOME i KDE... ;o)


(Axinnes) #10

Płyta do napędu i komendy:

sudo apt-cdrom add

sudo apt-get install language-pack-kde-pl