Kubuntu: rozdzielczość, krytyczne błędy i Wine

Mam zainstalowane(przez Wubi) Kubuntu 10.10. System bardzo fajny jednak męczą mnie 3 błędy:

  1. Rozdzielczość - zawsze jak włączam Linuxa to uruchamia się w rozdzielczości 1024x768. Denerwuje mnie ciągłe zmienianie na 1280x1024. Pytanie brzmi: co włączyć by Kubuntu uruchamiał się w tej rozdzielczości co ja chcę? Sterowniki do karty mam zainstalowane.

  2. Krytyczne błędy - gdy chcę ustawić wygaszacz ekranu, wyskakuje komunikat o krytycznym błędzie. Gdy chcę zapisać listę odtwarzania w Amaroku, wyskakuje komunikat o krytycznym błędzie. Jest jeszcze parę przypadków gdzie te błędy wyskakują ale nie mogę sobie sytuacji przypomnąć. Co jest przyczyną tych błędów?

  3. Wine - chcę odpalić Counter Strike przez Wine. Niestety, gdy go włączam to nic sie nie dzieje. Niby pokazuje się ikonka wubi przy kursorze, ale tylko to sie pojawia. Jak uruchomic Cs’a przez Wine. Wersja Wine to 1.2.

Proszę o pomoc w tych sprawach.

Jaka karta, jakie sterowniki do niej?

Komunikat tego błędu może wiele wyjaśnić, o ile jakiś jest.

Uruchom z terminala, wine powinien dać jakieś komunikaty błędów.

No to po kolei:

Radeon 9800 Pro. Co do wersji to ciezko mi powiedzieć. Instalowałem według tej metody:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1301165.html

Jak wybieram panel administracyjny ATI to wyskakuje błąd o nie znalezieniu sterownika.

Błąd tyczy się niespodziewanego zakończenia działania programu. W tych błędach są wyszczególnione “Szczegóły”: Wygaszacz ekranu: Plik wykonywalny: systemsettings PID: 1817 Sygnał: 11 (Segmentation fault) Amarok: Plik wykonywalny: amarok PID: 1851 Sygnał: 11 (Segmentation fault) Są tam też informacje programisty ale tego nie będę wklejał.

Oto (sporawy) komunikat:

wine: created the configuration directory '/root/.wine'

No protocol specified

No protocol specified

No protocol specified

No protocol specified

No protocol specified

No protocol specified

Application tried to create a window, but no driver could be loaded.

Make sure that your X server is running and that $DISPLAY is set correctly.

err:systray:initialize_systray Could not create tray window

Application tried to create a window, but no driver could be loaded.

Make sure that your X server is running and that $DISPLAY is set correctly.

No protocol specified

No protocol specified

Application tried to create a window, but no driver could be loaded.

Make sure that your X server is running and that $DISPLAY is set correctly.

Application tried to create a window, but no driver could be loaded.

Make sure that your X server is running and that $DISPLAY is set correctly.

fixme:system:SetProcessDPIAware stub!

fixme:dwmapi:DwmIsCompositionEnabled 0x33cfdc

fixme:file:MoveFileWithProgressW MOVEFILE_WRITE_THROUGH unimplemented

fixme:advapi:SetNamedSecurityInfoW L"C:\\windows\\system32\\gecko\\1.0.0\\wine_gecko\\components\\xpti.dat" 1 536870916 (nil) (nil) 0x1a7a84 (nil)

fixme:iphlpapi:NotifyAddrChange (Handle 0x400e8d8, overlapped 0x400e8e0): stub

fixme:file:MoveFileWithProgressW MOVEFILE_WRITE_THROUGH unimplemented

fixme:advapi:SetNamedSecurityInfoW L"C:\\windows\\system32\\gecko\\1.0.0\\wine_gecko\\components\\compreg.dat" 1 536870916 (nil) (nil) 0x1d52a44 (nil)

No protocol specified

No protocol specified

No protocol specified

No protocol specified

wine: configuration in '/root/.wine' has been updated.

No protocol specified

No protocol specified

No protocol specified

No protocol specified

No protocol specified

No protocol specified

fixme:exec:SHELL_execute flags ignored: 0x00000100

root@ubuntu:/home/andrzej/Counter-Strike# No protocol specified

No protocol specified

fixme:mountmgr:harddisk_ioctl unsupported ioctl 7c088

fixme:mountmgr:harddisk_ioctl unsupported ioctl 7c088

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

(tego jest bardzo dużo, więc go przyciąłem)

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

fixme:wgl:wglGetProcAddress :stub

Application tried to create a window, but no driver could be loaded.

Make sure that your X server is running and that $DISPLAY is set correctly.

err:d3d_caps:WineD3D_CreateFakeGLContext Failed to create a window.

err:d3d:InitAdapters Failed to get a gl context for default adapter

fixme:d3d:debug_d3dformat Unrecognized 63342212 WINED3DFORMAT!

fixme:d3d:getFormatDescEntry Can't find format unrecognized(63342212) in the format lookup table
  1. W xorg.conf masz rozdzielczości podane jak poniżej. Pierwsza rozdziałka w linii “Modes” to rozdzielczość domyślna.

    Section “Screen”

    (…)

    Modes “1280x1024” “1152x864” “1024x768” “800x600” “640x480”

wine: created the configuration directory '/root/.wine'

(...)

Application tried to create a window, but no driver could be loaded.

Make sure that your X server is running and that $DISPLAY is set correctly.

Jako root to odpalasz? Dodatkowo ma problem z rozdzielczościa lub “zajętym” ekranem przez Ciebie jako zwykłego użytkownika. Odpal z normalnego użytkownika CS-a…

Kiedyś kompilowałem sam wersję z ich strony - była nowsza i obsługiwała więcej aplikacji/gier. Pewnie masz wersję z repo.

A gdzie owy pliczek znajdę?

Tak, odpalałem jako root. Teraz odpaliłem jako zwykły użytkownik i wyskoczyło mi takie coś:

fixme:exec:SHELL_execute flags ignored: 0x00000100

user@ubuntu:~/Counter-Strike$ fixme:mountmgr:harddisk_ioctl unsupported ioctl 7c088

fixme:mountmgr:harddisk_ioctl unsupported ioctl 7c088

fixme:dbghelp:MiniDumpWriteDump NIY MiniDumpWithHandleData

X Error of failed request: BadLength (poly request too large or internal Xlib length error)

  Major opcode of failed request: 65 (X_PolyLine)

  Serial number of failed request: 1406

  Current serial number in output stream: 1408

/etc/X11/xorg.conf

Bład w renderowaniu grafiki, błąd sterownika (ustawień Xorg.con) lub WINE. Niestety sam bym musiał wkleić to co wyżej i poszukać w Google.

Tam mam tylko plik X, który jest odnośnikiem do pliku xorg.conf w innym katalogu. Domyślam się, że mam z edytować ten plik z innego katalogu. Pytanie; jak normalnie(nie przez terminal) otworzyć plik z prawami roota ? A jak trzeba przez terminal to jak otworzyc ten plik jakimś programem?

Na pewno błąd sterownika(bo mam z nim problemy). Zatem pytanie: jak odinstalować sterownik do karty graficznej ATI? Przypominam że zainstalowałem sterownik tą metodą:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1301165.html

Jeszcze jedno pytanko: jest w Kubuntu(a właściwie w KDE 4.5.1) wyszukiwarka? Jakoś nie mogę jej znaleźć.

kfind

Radeon 9800 nie jest już wspierany przez sterowniki własnościowe AMD. Twoja karta bedzie bardzo dobrze działać na sterownikach otwartych i takie zainstaluj. Wejdź w synaptic i odinstaluj FGLRX i zainstaluj sterowniki otwarte sterowniki ati, zrestartuj komputer i zobacz czy będą działać.

Ale chyba wystarczy pobrać te co zawsze, dla Linuxa do tej karty.

Ja od starszej Nvidii pobieram od producenta i jest ok. Otwarte dla Nvidii nie są tak wydajne jak zamknięte, na ATI mozę być podobnie, chyba że nie potrzebujesz super-wydajności.

Możesz podać link do tych sterowników? I jak je zainstalować?

I ponawiam poprzednie pytania: jak normalnie(nie przez terminal) otworzyć plik z prawami roota ? A jak trzeba przez terminal to jak otworzyc ten plik jakimś programem?

Nie da się tak zrobić ponieważ ostatnie sterowniki wydane dla tej karty nie obsługują najnowszych wersji xservera.

Nic nie musisz pobierać. Wszystko jest w repo. Po prostu wejdź w Synaptic i najpierw wyszukaj FGLRX i odinstaluj.

Ewentualnie odinstalować możesz tak (cytat z instrukcji AMD):

Później od razu wpisz w wyszukiwarce synaptic ati i zainstaluj sterownik xf86-video-ati. Jeżeli Catalysty nie naśmieciły w systemie to system powinien wstać.

Jaki plik chcesz otworzyć z prawami root’a? Zawsze możesz najpierw uruchomić dolphina z takimi prawami (w terminalu wpisujesz sudo dolphin i podajesz hasło) i później robić z plikiem co chcesz.

mjetek

Sprawdź jeszcze, jaka jest natywna, rekomendowana przez producenta bezwzględna rozdzielczość dla Twojego monitora.

Xorg stara się automatycznie rozpoznać i ustawić natywną dla danego monitora rozdzielczość. To nic, że monitor jest w stanie wyświetlić np. 1152x864 px.

Bez sterowników lub bez edycji pliku “xorg.conf”, zmiana będzie utrudniona, wręcz niemożliwa.

To ja dodam jeszcze, ze pod Gnome problem z rozdzielczością nie występuje, bo tam można dowolna rozdzielczość ustawić sobie jako domyślną. W KDE nie spotkałem takiej opcji.

Wyszukiwanie w KDE, to Alt + F2 i menu uruchamiania programów (czy jakoś tak, to z “K” na niebieskim tle) ma takie pole.

No to po kolei.

Nie mam tego sterownika. Znajduje jakieś xservery, które większość jest zainstalowana.

Nie da się. Do tego wywala w konsoli tyloma błędami, że szkoda gadać.

Mało pocieszająca wiadomość :slight_smile:

Mało pocieszających wiadomości ciag dalszy :slight_smile:

@thepawel123 i ra-v

Dzięki. Myślałem ze KDE 4 nie ma wyszukiwarki :slight_smile:

Z Kubuntu zawsze były problemy. Więc albo zainstaluj sobie normalne Ubuntu, tam wszystko łącznie z grafiką powinno działać od kopa, albo jeżeli chcesz KDE to zainteresuj się OpenSUSE, Mandriva, PCLinuxOS. W tych dystrybucjach nie powinno być problemów :slight_smile:

Tylko że u mnie napęd DVD nie działa a instalacja przez pendrive nie wchodzi grę. Dlatego muszę instalować przez Wubi(z tego co wiem, to potrafi tylko Ubuntu i pochodne).

Nie za bardzo chcę się przerzucać na Ubuntu bo się już przyzwyczaiłem do KDE’owego odpowiednika :slight_smile: