Kubuntu trzeba instalować samemu jakieś sterowniki?

Zainstalowałem właśnie kubuntu który sam ściągnął jakieś sterowniki do karty graficznej ale nie wiem czy one wystarczą dlatego pytam tu: Czy trzeba coś samemu instalować ? np ze stronki ati jakieś sterowniki ? Dodam że kubuntu chodzi mi wolniej od windows 7 i tak samo jak w nim słychać chroboczecie dysku (czego nie było na ubuntu).

Podaj konfiguracje komputera.

Laptop k50ab

Ram 3 GB

karta graficzna ATI Radeon HD4570 512mb

procesor AMD Athlon QL-64

dysk 320 GB

Tylko nie wiem po co instalować sterowniki zamknięte, ale jak kto woli…

Laptop taki sobie, polecił bym Lubuntu, choć można w Centrum Oprogramowania Ubuntu poszukać środowiska LXDE (takie jest w Lubuntu).

To wg. Ciebie jaki powinien być pod KDE ?

Ja używam otwartych (są domyślnie w Ubuntu), usuń te które pobrałeś za pomocą systemu. Ew. wyłącz efekty pulpitu.

Pewnie nie zadowolił Ciebie efekt wyłączenia efektów pulpitu - Centrum Oprogramowania Ubuntu - i w wyszukiwarkę LXDE i instalujesz.

Wylogowujesz się i masz do wyboru na dole.

Powinny wystarczyć.

Moim zdaniem, Kubuntu to najbardziej niedopracowany system, Kubuntu od zawsze albo się ślimaczyło albo sypało, przynajmniej u mnie. Jeśli chcesz coś z KDE, to zdecydowanie lepszym wyborem jest OpenSUSE, KDE jest z tym systemem najlepiej zintegrowane.

Pozdrawiam!

Roobal, Kubuntu i GNOME to są niedopracowane pod względem optymalizacji środowiska graficzne.

Gnome akurat działa mi dobrze nie tylko pod Ubuntu ale pod każdą inną dystrybucją, ba nawet pod FreeBSD działa elegancko, czego o Kubuntu powiedzieć nie mogę, natomiast w OpenSUSE KDE działa aż miło :wink:

Poza tym mi nie chodziło o optymalizację ale o integrację środowiska graficznego z systemem, a to dwie różne rzeczy :wink:

Pozdrawiam!

Ta, GNOM dobrze się integruje, można ten efekt uzyskać na np. OpenBoksie używając odpowiednich programów.

Lepiej by było dla autora gdyby system mu szybciej chodził, w sumie każdy tego chce.

Tylko zauważ, że integracja często zachodzi na poziomie kodu źródłowego, nie wiem dokładnie jak jest w Ubuntu ale np. w DreamLinux Engage (dock z e16/17) zintegrowany jest z Xfce/Gnome na poziomie kodu źródłowego. Xfce w Mandrivie z tego co się orientuję też jest zintegrowane na poziomie kodu, Gnome i KDE pewnie tak samo.

Zauważ, że Gnome w Ubuntu jest bardzo zintegrowane z systemem, co widać chociażby po zależnościach. Nawet Gnome w Debianie jest zintegrowane z systemem i jest to widać zarówno po zależnościach, jak i po tym, że działa znacznie lepiej w porównaniu z ręcznym instalowaniem Gnome w Debianie netinstall.

Pozdrawiam!

Nie chciałbym się kłócić, ale GNOM ma więcej zależności (co prawda jest lepiej zintegrowany) przy tym jest kobyłą dla hardware.

Użytkowałeś LXDE to jest w miarę środowisko, zintegrowane częściowo z systemem. Z OpenBoksa można wiele więcej wycisnąć.

Bez przesadyzmu proszę, bez przesadyzmu. Mam gorszy sprzęt niż kolega, a Ubuntu z Gnome chodzi elegancko i wcale nie jest jakieś wolne, nawet za czasów jak miałem 512MB RAM, to Ubuntu z Gnome dawało radę i nie jest wcale takie obciążające, ani też żadną kobyłą.

Mój sprzęt, na którym stoi Ubuntu z Gnome:

Procesor:

cat /proc/cpuinfo 

processor : 0

vendor_id : GenuineIntel

cpu family : 6

model : 14

model name : Intel(R) Celeron(R) M CPU 440 @ 1.86GHz

stepping : 12

cpu MHz : 1862.096

cache size : 1024 KB

fdiv_bug : no

hlt_bug : no

f00f_bug : no

coma_bug : no

fpu : yes

fpu_exception : yes

cpuid level : 10

wp : yes

flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss tm pbe nx constant_tsc up arch_perfmon bts aperfmperf pni monitor tm2 xtpr pdcm

bogomips : 3724.19

clflush size : 64

cache_alignment : 64

address sizes : 32 bits physical, 32 bits virtual

power management:

RAM:

free

             total used free shared buffers cached

Mem: 2057116 912124 1144992 0 38432 555376

Karta graficzna Intela.

Pozdrawiam!

Twój procesor ma 1MB pamięci podręcznej L2, i parę inny drobnostek…

RAMu masz 2GB, ja miałem kiedyś Gnome na Celinie 2.6GHz (100MHz FSB, 128KB Cache) wiesz jak to chodziło? Z 300coś pamięci fizycznej, tragedia na Fluxa się przesiadłem to odczułem różnice. Fx chodził jak ślimak.

Rozumiem Ciebie ale Ty mówisz że chodziło Ci płynniej ale nie przy pracy wielozadaniowej. :wink:

tak więc czy jest jakaś dystrybucja z kde która na moim sprzęcie będzie chodziło w miarę szybko ?

Każda będzie chodziła elegancko. Nie wiem skąd ta dyskusja na temat wydajności sprzętu. Dla porówniania powiem, że u mnie (32bit) KDE4 działa płynnie przy Athlonie 2000XP+ (1657 MHz), 768 Mb RAM oraz Radeonie 9100). Powienieś szukać dystrybucji 64bit, Kubuntu spokojnie możesz instalować:

http://www.kubuntu.org/getkubuntu/download (tylko odhacz tam 64 bit).

To dlaczego mi tak kubuntu zamulało ? (np. przycinające się animacje systemu) ?

To nie kde ci zamulało, a efekty pulpitu, a to nie to samo. Dla porównania u mnie kde chodzi dobrze na sprzęcie podobnym do tego jaki ma marcin’82, także wyłącz efekty pulpitu, a odczujesz znaczną poprawę. Czyja to wina? Powiedziałbym że w 30% wina kwin oraz ogólnie podsystemu graficznego w linuksie, a w 70% sterownika ati, którą są nawiasem mówiąc nie najlepsze. Jeśli chcesz możesz wypróbować compiz wraz z kde, po prostu wyłacz efekty 3d w kde, a potem zainstaluj compiz i compiz fusion icon

A ja się z wami całkowicie nie zgadzam. Zobaczcie jak “każda” Ubuntu-podobna dystrybucja chodzi na Celeronie 2.0GHz, i 1GB RAM TRAGICZNIE!

Przecież Lubuntu chodzi szybciej za sprawą lekkiego środowiska graficznego LXDE. choć wole surowego OpenBoksa.

A ja uważam, że przesadzasz, jak pisał marcin na tym sprzęcie powinno wszystko dobrze działać. Można by jeszcze spróbować Archa z KDE lub Chakra, te systemy z założenia nie powinny być wymagające.

Pozdrawiam!