Kupno 1 lub 2GB Ramu

Witam,

Zamierzam dokupić sobie do mojego jak że wspaniałego komputera 1-2 GB ram. Mam już 2 GB i się zastanawiam bo jak ma się już 4 GB ramu to chyba nie da się mieć XP ? To prawda ?

Więc czy się opłaca kupić 2gb lub kupić 1gb i zostać przy XP? Mam do wykorzystania 90 zł (maximum).

P.S. Jak sprawdzić jakie mam ramy ?(Bez otwierania puszki), dodam że w evereście pisze tylko że mam 2046 pamięci fizycznej i wiem na pewno że są to DDR2.

Edit : Wiem już jaki mam ram. Good Ram DDR2 2GB PC2-6400 DiMM GR800D264L6/2G

Coś takiego tam pisało ;p

Jeżeli twoja płyta obsługuje 4 GB RAM to możesz włożyć. Z tym, że XP jest systemem 32 bit’ owym (bo pewnie taki posiadasz) z racji tego będzie w stanie zaadresować max 3.2 GB. Użyj CPU-Z zakładka Memory lub/i SPD

Moja płyta główna : Gigabyte M61PME-S2

RAM : PC2-6400 (400 MHz)

Prosiłbym o jakieś linki i czy w ogóle moja płyta główna “zaakceptuje”(xd) 3 lub 4 GB ramu?

P.S. może dodam też procka AMD Athlon II X3 440

Płyta obsługuje do 8 GB (a nie gb) pamięci RAM (a nie ram) http://www.gigabyte.pl/products/mb/spec … s2_2x.html

Windows XP obsłuży tylko około 3,25 GB, reszta będzie nie używana.

A jak to jest z grami ? lepiej mieć 3GB RAMU i grać na XP czy 4GB i grać na Win 7 lub Vista(choć co do visty jestem słabo przekonany). Jak to wygląda od strony pieniężnej - czy wystarczy mi 90 zł na kość 2 GB ?(poprosił bym linki, np. z allegro)

P.S. Używane kości RAM biorę również pod uwagę.

Lepiej Win 7 + 4GB, ale to zależy jaką masz pozostałą konfigurację komputera.

Win 7 ale w wersji 64-bitowej, Wersja 23-bitowa ma to samo ograniczenie co XP …

a co do ilości obsługiwanej pamięci, każdy system 32-bitowy potrafi obsłużyć (zaadresować) 2 do potęgi 32 = 4294967296 -> czyli 4,00000000372529 GB.

Dotyczy to całej pamięci obecnej w systemie czyli RAM, pamięci karty graficznej, BIOS płyty głównej, bloki pamięci zarezerwowane dla różnych urządzeń itp … w praktyce Win XP i 32-bitowy Win 7 obsługuje między 3,2 a 3,5 GB …

Jak to xd? czyli że Win 7 obsługuje tyle GB RAMU, co XP ?

Poproszę o linki z aukcjami.

Dodane 21.01.2011 (Pt) 19:01

Jak będzie z tymi linkami

… ano tak … ale tylko w wersji 32bit. Wersja 64bit obsługuje duuuuużo więcej. Jeśli zainstalujesz 4GB RAMu, to przy zmianie (w przyszłości) na Win7 64bit będzie jak znalazł. Ceny pamięci są tak niskie, że nie ma się co szczypć na ten 1GB.

… jeśli masz obsadzone 2x1GB to http://allegro.pl/2gb-1x2gb-ddr2-pc2-6400-800mhz-kingston-i1412755207.html

jeśli masz 1x2GB to http://allegro.pl/super-samsung-2gb-640 … 93736.html

Nieprawda. Możesz mieć dowolną ilość zainstalowanego RAM, XP’kowi nie będzie to przeszkadzać. Po prostu wersja 32-bit tego systemu nie zobaczy (i tym samym nie wykorzysta) więcej niż ~3.5 GiB. Nie mówiac już o sytuacji gdy jesteś szczęśliwym posiadaczem XP w wersji x64 (zdaje się 128 GiB adresowalnego RAM).

Zdecydowanie 2 GiB, można śmiało zostać przy XP. AFAIR róznica w cenie modułów jest niewielka, a dodatkowe 0.2-0.5 GiB (w zależnośći od płyty głównej) na pewno nie zaszkodzi.