Kupno HD Radeon 6790 i jaki najlepszy monitor?


(Mateusz Rogolski2) #1

Chcę kupić HD Radeona 6790 jaka wersja najlepsza? Jaki monitor będzie najwydajniejszy?

Mam do dyspozycji 700zł = karta + monitor.


(Longhorn2009) #2

Monitora nie dobiera się pod kartę, tylko ewentualnie kartę pod monitor. A to jakie LCD jest ci potrzebne zależy tylko od ciebie, czy np. masz miejsce na 24 cale, czy jesteś grafikiem i potrzebujesz monitora z lepszą matrycą niż TN, czy zależy ci na jakiś funkcjach specjalnych np. pivot itd.

Obecnie najbardziej opłacalne modele to 22 cale, najczęściej kupowane są modele FullHD 16:9 z rozdzielczością 1920:1080. Do zastosowań biurowych taki monitor nie jest zbyt dobry ze względu na panoramiczne proporcje i małą rozdzielczość w pionie, ale do zastosowań multimedialnych i domowych są one odpowiednie. Zwróć uwagę aby monitor miał złącza cyfrowe, koniecznie DVI i najlepiej także HDMI. Ciekawie wyglądają te modele z podświetlaniem LED - mają mniejszą grubość, lepszej jakości obraz z głębszą czernią i bardziej intensywnymi barwami oraz pobierają mniej energii od typowych LCD ze świetlówkami. Tylko trzeba pamiętać, że podświetlanie LED nie jest całościowe ze względu na koszty tej technologii, więc monitory komputerowe mają tylko krawędziowe podświetlanie LED, co w efekcie przy oglądaniu filmów z ciemnymi miejscami w zacienionym pomieszczeniu ukazuje lekkie niedoskonałości w postaci nierównomiernego podświetlania, jednak mimo wszystko jest to lepsze rozwiązanie niż zwykłe LCD. Konkretnego modelu nie podam, ale do 700PLN coś dobrego wyhaczysz, chyba że za tyle chcesz kupić karte i monitor to na lepszy model może już nie wystarczyć, bo dobra karta to koszt min. 300-400zł.


(Jaromir Zurawski) #3

6790 to przecież ponad 500zł…

200zł za monitor chcesz dać?


(Marcinnowak1991) #4

Najtańszy R HD6790 to wydatek około 430zł(Vertex 3D), zaokrąglając zostaje Ci 300 zł na monitor. Jeśli ma być nowy to nie masz zbyt wielkiego wyboru, a na pewno nie w 22’


(Mateusz Rogolski2) #5

TO kupię kartę w tym miesiącu, a monitor za miesiąc ^.^ tak będzie najlepiej.