Kupno nowego dysku twardego


(system) #1

Otóż niedługo mam zamiar sobie kupić nowy i większy dysk twardy. Mam komputer z roku 2001 (czyli już stary jeżeli chodzi o tego typu sprzęt). Moja płyta główna to SiS K7S5A. Mam w ziązku z tym kilka pytań:

  1. Uważam swoją płytę główną za słabą i starą i obawiam się, że może nie "widzieć" całkowitej pojemności tego dysku (co do tego nie jestem pewien - spekuluje) Czy ma ktoś może taką płytę główną co ja i może mi na ten temat coś powiedzieć ? (Ostatecznie można też zaktualizować BIOS)

  2. Co to znaczy, że dysk ma 2 talerze i czy ma to jakieś istotne znczenie ?? (mój stary dysk ma 1 talerz)

  3. Co to znaczy, że interfejs dysku to "Ultra ATA" (mój stary dysk ma po prostu "ATA") i czy z powodu tej niewielkiej różnicy może wyniknąć jakaś niezgodność ?

Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Pozdrawiam.


(chrucik) #2

1 bios może wykrywać np 8 Gb (jak w przypadku mojego "dziadka") a w windowsie normalnie 20 Gb

2 nie ma znaczenia ile ma talerzy .... nowsze technologie ... mniej talerzy (mój stary dysk 2.1Gb miał 3 talerze a teraz mam samsunaga 80 gb i ma 1 talerz )

3 ( nie jestem pewien ale ) to ultra ATA t nic innego niż zwykłe ata. Tan kabel UATA można podpiąć do zwykłego ATA Przykład:

http://www.allegro.pl/item112498687__revoltec_kabel_ultra_ata_48cm_silver_nowy_fv_.html


(posiwiały) #3

Wszystkie odpowiedzi na swoje pytania znajdziesz w Wikipedii. wpisz w wyszukiwarce wikipedia, a potem kolejno- ata, ultra ata, dyski twarde itp.

Twój komp wcale nie jest taki stary, a i płyta nie najgorsza. Bywają z nią problemy z dźwiękiem. Ważne jakiego systemu używasz - np. Windows cośtam- i czy masz kartę dźwiękową na płycie czy PCI - to co do dżwięku.

Co do dysku, to doradzą Ci w każdym sklepie- oczywiście ATA, ale producent i pojemność to już kwestia spornych preferencji. Ja uważam że Maxtory są głośne, Seagaty wrażliwe na temperaturę a Westerny czasem zawodzą w transferach. Wiem, wywołuję wojnę. Dla Ciebie ważne, do czego używasz kompa, do gier, do video itp, jaka jest średnia wielkość Twoich plików itd.

Tak na prawdę, to współczesne dyski są porównywalne, a znaczenie mają takie drobiazgi jak: system operacyjny, sposób formatowania,główne sposoby wykorzystania kompa, chłodzenie.

Pytając o proste sprawy można otrzymać wiele głupich odpowiedzi.

Ja lubię zupę pomidorową, jaką łyżką powinienem ją jeść?


(JNJN) #4

Z dyskiem 120 GB nie powinno być problemu na tej płycie - ewentualnie aktualizacja biosu płyty do najnowszego.

Poczytaj tu i wszystko wiesz:

http://www.dyski.wirt.pl/uszko1.htm