Kupno nowego dysku

Mam zamiar sobie zakupić nowy dysk 1TB w granicach 350 złotych.

Mam na oku dwa dyski:

WDC Green WD10EARS 64MB cache lub WD10EADS z 32MB cache’u.

Moje pytanie - który z dysków lepiej sprawdzi się jako systemowy? Testy mówią, że 32MB cache’u sprawdza się dużo lepiej. Na drugiej partycji znajdowały by się w większości gry. Wiem, że te dyski nie są polecane jako systemowe, ale mój biedny zasilacz szczytuje (Chieftec 450W na mocnym sprzęcie), a mi niestety padł dysk.

Albo może mielibyście jakieś inne propozycje? Ten dysk, co miałem dotychczas to WD Caviar Green WD5000AACS 500GB 16MB cache’u, który jest weteranem, bo miał prawie 11 tysięcy godzin pracy … Dysk pracował coraz wolniej, defrag i format nie pomagały i zaczynał głośno chodzić aż w końcu zdecydowałem na kupno nowego, bo temu już chyba niewiele zostało …

Dodane 22.02.2012 (Śr) 21:28

Na Allegro znalazłem ten dysk:

http://allegro.pl/western-digital-1tb-w … 73205.html

Opłaca się taki?

Witam , ja na twoim miejscu poczekal bym z zakupem Dysku . poniewaz za taka cene bedziesz mogł kupic 2 tera wd lub segate tylko trzeba poczekac az ceny spadna . moze ten przelom nastapi juz niedlugo .

WD10EADS to jest technologia z 2008 roku, a WD10EARS z 2009 roku. Oba to tą energooszczędne dyski, mające służyć jako magazyn danych, filmy, zdjęcia itd. Mają niską prędkość obrotową 5400 rpm (tak jak w laptopach!), która zmniejsza się, gdy dysk nie pracuje w pełnym obciążeniu, co pozwala oszczędzić energię ale zwiększa czas dostępu do danych. Bardzo przeciętne wyniki wydajności. Ale czego się spodziewać po dyskach, które są zoptymalizowane pod kątem zużycia energii?

A co ma zasilacz do wyboru dysku twardego? Chcesz kupić energooszczędny i powolny dysk twardy, bo masz słaby zasilacz? Oba te dyski absolutnie nie polecam jako systemowych dysków twardych, po prostu się nie nadają. Poza tym, dysk twardy, który zużywa 5-10W, to jest nic w porównaniu do karty graficznej czy CPU, które spokojnie pożrą 100-200W. Tym się lepiej zajmij:)

A słyszałeś kiedyś o czymś takim, jak status SMART i low-level format?

Im mniej cache, tym gorzej. Szczególnie dla powolnych dysków 5400 rpm.

Tak jak kolega zubek1990, też sugeruję poczekać, aż dyski stanieją. Zobacz na http://www.skapiec.pl czy innej dowolnej porównywarce, jak bardzo ostatnio skoczyły ceny dysków przez katastrofy naturalne w Azji (i nie tylko). Trzeba czekać, aż ceny spadną. A jak kupować, to na pewno nie przestarzałe i energooszczędne WD Green!

Dokładnie dyski z serji Green statnowczo odradzam . nie nadaje to sie do czego kolwiek . Powiedzmy ze uruchomisz na tym dysku jakis program ktory laduje duza baze plikow to padniesz ze zlosci .

Wiem wiem, rany boskie, już mi uświadomiliście wszyscy ze dyski WD Green są szczerze mówiąc do czterech liter na system. Że też ja o tym nie wiedziałem jak kompa składałem! Wtedy w tym nie “siedziałem”

manishe proszę cię nie przesadzaj o niewiedzy o SMART. SMART nie wykazuje żadnych błędów, tylko błędy odczytu ale to przez kabel, który wymieniłem w związku z tym i błędy znikły.

Za to HDTune pokazuje bardzo dziwny wykres. Tak jakby dysk się ciągle zatrzymywał i przyspieszał. coś typu odczyt 50 50 50 i nagle zrobi się z tego 2 lub 0 i tak co chwilę.

System uruchamia się 5 minut…

Jakby ktoś nie zauważył to dodałem posta z linkiem do allegro. Co o tym powiecie?

Czekanie na kupno dysku do końca roku raczej nie wchodzi w grę, trudno, mam ważne dane na tym dysku liczone w setkach giga, także na pena nie zmieszczę, a SSD za drogie. Także chcę mieć wydajny i pojemny dysk już teraz. Trudno, dam stówę więcej niż normalnie ale co poradzę…

Tu macie test HDTune:

ayqQr.png

Od razu mówię, że podczas testu nie robiłem kompletnie nic, i programy w tle zostały wyłączone.

Z tego co czytałem to ceny dysków w tym roku nie spadną, bo trochę im zejdzie z odbudowaniem tego wszystkiego, dysk nie jest zły, cena ok.

Podaj dokładne wyniki SMART.

Prosz…

XDRqk.png

Chevan , dziwne, nie znam się dokładnie na numeracji WD, ale ja również mam dysk z serii Green - i średnio prędkość była 80-85MB/s w HD Tune i ok. 100 w CrystalDiskMark :smiley:

I właśnie się temu ■■■■■■■ dziwię, nie wiem co może powodować takie a nie inne zachowanie dysku. Ten wykres mnie po prostu przeraża…

Sprawdziłbyś jaki to typ, w HDTune to to co na zakładce pisze (w moim przypadku WD5000AACS)

BTW, mi w crystal disk mark 50 w odczycie i zapisie nie przekracza w teście sequential read …

Zobacz w menadżerze urządzeń ,kontrolery IDA/ATA,czy dysk działa w trybie Ultra DMA 5.

Smart wygląda ok.Możesz jeszcze sprawdzić mu powierzchnię w MHDD i zobaczyć jak to tam wygląda.

Mój to WDC WD10EARS-00Y5B1 :slight_smile:

No to się nie dziwię, 64 vs 16 MB cache’u co ja mam

Co to ma wspólnego z transferami w benchamrku , to są dyski innej konstrukcji głownie chodzi o talerze z inną gęstością . Następna sprawa wykres Cię przeraża !!

Tak na moje to kwestie jakiś zawirowań bajzlu w systemie a nie dysku .

System instalowałem nowy niedawno, nie mam zbędnego syfu, więc tak zwany “bajzel w systemie” nie istnieje.

Jesteś pewien że tzw “bajzel” nie istnieje , wystarczy parę programów coś złe po konfigurowane w systemie czy programach jak i obciążający niewspółgrający antywirus i już dysk jest nadmiernie wykorzystywany .

Co do obecnych Twoich danych to poza słowami o kłopotach z wydajnością ( te słabo opisują problem ) nic nie wskazuje na Awarie dysku. Możesz zrobić a właściwie powinieneś jeśli chcesz się dowiedzieć wiecej nt jego kondycji wspomniany scan w MHDD.