Kupno taniego aparatu - warto zerknąć na test KŚ?

(zgredzio) #1

Znalazłem na stronie KŚ świeży test niedrogich kompaktów. Chciałbym dowiedzieć się, na ile jest on wiarygodny, czy warto kierować się nim przy zakupie aparatu w takim zakresie cenowym? Generalnie sam miałem na oku te aparaty, które są w zestawieniu, jednakże nie ma 2 aparatów, które zwróciły moją uwagę:

• Canon Powershot A480

• Sony Cyber-shot DSC-S930

Mam wątpliwości, na który zdecydować się. Prawdopodobnie będzie on kupowany na miejscu, więc kupi się akurat taki, który będzie dostępny z tych wybranych przeze mnie. Sam aparat będzie wykorzystywany do typowych zastosowań amatorskich, czyli imprezy rodzinne itp, a także do sesji, czyli pozowanych zdjęć gdzieś na łonie natury, w specjalnym stroju. Dobrze by było, gdyby aparat szybko robił zdjęcia tzn naciskam przycisk i jest. No i może powinien też posiadać jakiś tryb umożliwiający robienie zdjęć poruszającym się obiektom. To chyba tyle.

(MaRa) #2

Obydwie firmy produkują całkiem przyzwoite aparaty, to światowa czołówka (jest jeszcze Panasonic, Leica, Nicon, Kodak, FujiFilm, Casio, Pentax, Olympus, a ostatnio Samsung), produkują aparaty od kilkudziesięciu lat, a ich inżynierowie mają wieloletnie doświadczenie w takich konstrukcjach. Nie powinno być problemów.

Znacznie gorzej jest z producentami no-name, gdzieś z Chin, którzy sprzedają przez licznych pośredników.

(Methylz) #3

Weź ładniejszy.

(Sitemaster) #4

może canon + chdk ?

http://www.fotopolis.pl/index.php?n=6348

(system) #5

Pamiętajmy o nieśmiertelnej zasadzie – nie aparat, lecz fotograf oraz odpowiednia chwila czyni zdjęcia wartościowymi. Nie kierujmy się więc ceną aparatu i hiper inteligentnymi funkcjami w nadziei, że pomogą robić dobre zdjęcia

więcej takich ciekawostek jak i ciekawy test zobaczysz TU

Co do tych bardzo szybkich zdjęć to zdaje się, że w takich aparatach jest tryb sport ale jeśli szybko ma rejestrować to raczej nie uzyskasz "pełnych" kolorów.

(skrzek) #6

tryb sport nie ma wpływu na prędkośc działania aparatu - pozwala jedynie uzyskać nieporuszone zdjęcia, gdy fotografowany obiekt porusza się dość szybko (oczywiście kosztem jakości, gdyż podbija ISO - http://www.fotoporadnik.pl/fotografowan ... rtowy.html) na prędkośc będzie miał wpływ procesor zastosowany w aparacie szybkośc działania AF.

(zgredzio) #7

Gdyby aparat był dla mnie, rozważyłbym taką opcję, a aparat będzie używany przez dziewczynę, więc nie powinien być zbyt skomplikowany, a do tego musi być nowy, z gwarancją.

Myślę, że wezmę pod uwagę te aparaty:

• Canon Powershot A480

• Sony Cyber-shot DSC-S930

• Nikon Coolpix L21

• Nikon Coolpix L22

• Casio Exilim EX-Z33

Mam nadzieję, że w którymś ze sklepów znajdę jeden z tych.

(system) #8

Ja polecam Nikon Coolpix L22 jeszcze nigdy mnie nie zawiódł, solidny aparat. Z produktami Sony miałem zawsze problemy...

(system) #9

skrzek bez obrazy chłopie ale przeczytaj moją odpowiedź i zastanów się nad tym co napisałeś.

"tryb sport nie ma wpływu na prędkośc działania aparatu - pozwala jedynie uzyskać nieporuszone zdjęcia, gdy fotografowany obiekt porusza się dość szybko"

czy ja pisałem coś o prędkości aparatu? NIe! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

(skrzek) #10

dla mnie moja wypowiedź jest jasna... a co Ty wymyśliłeś w kwestii "szybkiej rejestracji" w trybie sport i bajek o niepełnej kolorystyce to już tylko Twoja sprawa. - w kwestii wyjaśnienia program tematyczny nie ma wpływu na szybkośc rejestracji, ma za to rozdzielczość wykonywanych zdjęć.

a co do kolorystyki to zalezna jest ona od balansu bieli oraz ustawień ekspozycji (oraz jakości matrycy) to, że zdjęcia różnią się kolorystyką w różnych trybach tematycznych nie jest warunkowane jedyniem wyborem trybu pracy aparatu tylko zmianami parametrów ekspozycji (ich kolejnością) przypisaną do konkretnego trybu ptracy.

istnieją poza tym ustawienia pracy aparatu takie jak: podbicia kontrastu i nasycenia kolorów, oraz tryby kolorystyczne od BW, przez sepie, kolorystykę ciepłą i zimną).

Więc uściślając to kolorystyka zmiania oczywiście się z każdym parametrem - o to w końcu chodzi w fotografii, ale nie można ująć sprawy w ten sposób że zastosowanie trybu sport nie pozwoli na rejestrację pełnych kolorów.

wracając do podstawowego pytania to zwróć uwagę na jasność obiektywu i mechaniczną stabilizację obrazu, a poza tym większych różnic wraczej nie znajdziesz - oczywiście takich które będą widoczne dla przeciętnego "zjadacza chleba" a nie na zdjęciach testowych.

(system) #11

dla mnie też nie wiem po co o tym wspominałeś ale ok.

o tu kolego mnie zagrzałeś :stuck_out_tongue: sam napisałeś

zauważ, że chłopak napisał, że będzie robił zdjęcia amatorsko a Ty starasz przedstawić całe zagadnienie w czysto "książkowy" sposób. Więcej luzu bo jeśli z takim podejściem będziesz brał się do wszystkiego to na starość nikt z Tobą nie wytrzyma :stuck_out_tongue:

Weź małpkę do ręki zrób zdjęcie na automacie i zrób zdjęcie na sporcie jak nie zauważysz spadku jakości i kolorystyce to trudno ale nawet mój 10letni chrześniak to widzi.

nie można tego powiedzieć również w odwrotny sposób.

(skrzek) #12

Wydaje mi się, że do książki warto zajrzeć, zwłaszcza jeśli kolega będzie chciał pobawić się w sesje, bo wtedy okaże się, że miałes 100% racji, że to nie aparat robi zdjęcia.

oczywiście zgodzę się, ale niech Twój 10letni chrześniak, spojrzy na zdjęcia np. biegacza zrobione w trybie sport i automatycznym - tu także powinien zauważyć różnice.

tryby tematyczne służą "ułatwieniu życia" oraz dają możliwość zrobienia poprawnego zdjęcia osobom, które mają nikłe pojęcie o ustawieniach manulanych oraz tam gdzie nastawa może zająć zbyt długo. ale należy stosować je z rozwagą i warto wiedzieć czym się różnią.

wydaje mi się, że zbyt daleko odbiegłeś od tematu.

(system) #13

I tym zdaniem zakończmy ten bądź co bądź głupi spór.

Masz rację trochę odbiegłem od tematu z tą starością - przepraszam.

Autorowi tematu życzę trafnego wyboru.

(zgredzio) #14

Aparat nie został kupiony do tej pory :P. Chciałbym jeszcze dowiedzieć się, nad jakimi aparatami używanymi warto pomysleć w kwocie ok. 200 zł?