Kupno zasilacza - rady i propozycje

Witam was!

Mam zamiar wymienić zasilacz, ponieważ niedawno dowiedziałem się, że mój model jest na czarnej liście zasilaczy. Dodatkowo pojawiły się “objawy” - komputer czasem sam się wyłącza, ekran gaśnie i 1GB RAM spalony :confused: Miałem jeden upatrzony na allegro, jednak okazało się, że jest wadliwy. Proszę o jakieś rady i propozycje do 50zł - mogą być też używane. Obecny mój model to: Mode Com FEEl-300ATX.

http://allegro.pl/zasilacz-komputerowy- … 83781.html

w tej kwocie trudno będzie zmieścić się w zakupie zasilacza z “białej listy” zwłaszcza nowego. Używkę może gdzieś wyhaczysz, ale może być z nim tak, że będzie wadliwy (o czym zdążyłeś się już przekonać) np. nie będzie trzymał napięć. Gdybyś dołożył ok. 30-40zł to możesz kupić już np. nowego fortrona 350W FSP350-60HLN z 3 letnią gwarancją(można powiedzieć - najtańszy z najlepszych) kosztuje coś ok. 70zł oczywiście + kw

Dobra, to podawajcie oferty do ~80-90zł.

tazzu , nie kupuj nic co jest na czarnej liście zasilaczy czyli:

Aerocool, Akyga, Altis, Aspire, Aton, Bestec, Coba, Codegen, ColorSit, COMPAQ, Computer, Deer, Eurocase, Everpower, Feel, Fever, Four Star, Gembird, Gigabajt, GoodWatt, Hawk, Hec, Impet, i-box, Incore, I-TEC, Levicom, Linkword, L&C, Logic, LOGISYS, Megabajt, Mercury, Metropilis, Modecom Feel, Mustang, Newton Power, Platin Power, Power Color, Powercomp, Power Man, Procomp, Octigen, QTECHNOLOGY, Q-tec, RAIDMAX, Rubikon, Ropla, Sansun, SilenX, Sun Pro, Suntek, Take Me, Task, TE, Tracer, Tronje, Ultra Media, V Power, Whitenergy, Win, Xilence (produkowane do 2012r), XION, X-Power, 2N - tych kupować nie wolno , chyba że nie martwi cię niebezpieczeństwo szybkiego spalenia się zasilacza i spalenia pozostałych komponentów komputera.

Te pseudo zasilacze do niczego się nie nadają i nigdy nie wiadomo kiedy coś im odbije.

A że Codegen którego próbuje ci opchnąć kolega hevet jest na czarnej liście zdecydowanie odradzam ci go (zwłaszcza używanych z czarnej listy nie wolno kupować).

Więcej na temat czarnej listy zasilaczy oraz polecane renomowane marki zasilaczy znajdziesz tu: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html

Zwłaszcza zamieszczone tam fotki są trzeźwiące.

Co do używanych zasilaczy z białej listy (czyli tych polecanych) to ja kupiłem jakiś czas regenerowany zasilacz CoolerMaster i sprawuje mi się bardzo dobrze.

nawet ten uciągnie bez problemu

http://allegro.pl/opengate-500-watt-sil … 04775.html

mimo że ma 500W to na lini 12V ma 27A czyli spokojnie ci wystarczy jeżeli nie chcesz wsadzać 2 kart graficznych 4 dysków itp

Jakaś lista z XX wieku (Megabajta mam na 10 letnim kompie), bo nie ma JNP (którego mam na nowszym;-)) i kilku nazw, których nie potrafię powtórzyć.

Tak na marginesie - nie wydaje Ci się podejrzana tak niska cena i to z 3 letnią gwarancją? Zwykle takie kosztują ok 120 - 150zł

Gdyby nie wydało mi się podejrzane to sam bym może wziął i zamontował, nawet słabszy - mam 2 HDD, 1 DVD, dźwięk i kotnoler eSATA na PCI, modem USB, procesor może kiedyś zmienię z 65W na 95W, grafika integra - cudów nie ma, mocy nie trzeba.

Drozszy zasilacz to nie jest oczywiscie gwarancja bezawaryjnosci.

Wszystko potrafi sie spitolić.

Droższy zasilacz to większa pewność że jak spali się zasilacz to innym podzespołom (ram, płyta itd.) nic się nie stanie.

ra-v , Ja też miałem w starym kompie zasilacz z czarnej listy i chodził mi bezawaryjnie wiele lat, potem oddałem kompa znajomemu a po niedługim czasie dostałem od niego info że zasilacz mu aż wybuchł.

To samo stało się z innym którego wymontowałem ze swojego kompa zmieniając na wspomnianego wyżej CoolerMastera, u mnie bezawaryjnie chodził od samego początku a jakiś czas po tym jak go oddałem ziomkowi spalił się.

Być może u mnie tak się dobrze sprawowały bo dostawały prąd znormalizowany prosto z UPS’a ale to tylko takie moje gdybanie, faktem jest to że oba jak strzeliły to uszkodziły płyty główne które były nimi zasilane.

A renomowane dobre zasilacze w odróżnieniu od tych pseudozasilaczy mają nie tylko dobrze wykonane zabezpieczenia chroniące sam zasilacz przed uszkodzeniem ale mają też dodatkowo zabezpieczenia które w przypadku awarii zasilacza chronią pozostałe komponenty.

Może się oczywiście zdarzyć przykry zbieg okoliczności że przy jakimś poważnym przepięciu z sieci pójdzie i zasilacz i cała reszta komputera ale prawdopodobieństwo tego jest naprawdę niskie.

Sugeruję trochę dozbierać i przeznaczyć te 120zł na zasilacz z białej listy, w tej kwocie da się znaleźć już używane ale zregenerowane dobre zasilacze (zwykle taka regeneracja polega na czyszczeniu zasilacza i smarowaniu wentylatora lub wymianie go na nowy).

Prosiłbym o podawanie linków do aukcji od razu. Nie musi być koniecznie allegro, mogą być też jakieś e-sklepy.

Cześć

W jakim przedziale cenowym i do jakiego komputera (z jakimi parametrami) szukasz zasilacza?

Do około 100zł. Nie chcę jakiegoś kosmicznego zasilacza :), byle taki, żeby wystarczył do przeciętnego użytkowania, ale żeby też sprzętu nie zniszczył.

Intel Pentium D 3GHz (2 CPUs)

Nvidia GeForce 8400GS 512MB (mam zamiar wymienić, ale najpierw zasilacz :slight_smile: )

2GB RAM (do niedawna było 3GB, ale jedna karta się spaliła :/)

Mode Com FEEL-300ATX (zresztą chyba podałem w pierwszym poście)