Kuriozalna awaria 2 pc (BSoD, krytyczny wyjątek)


(Robert Zgrzebnicki) #1

Powitać,

zawiodłem próbując rozwikłać skomplikowaną zagadkę awarii 2x pc rodzinki, dlatego zwracam się z prośbą o konsultację, a sprawa przedstawia się następująco:

Komputer nr. 1 - Windows XP OEM, monitor CRT

Komputer nr. 2 - Windows 7 RC, monitor LCD

Oba pc są podłączone do niezależnych łącz internetowych, korzystają z różnorakiego oprogramowania. Kwestia łącząca to wspólna sieć elektryczna oraz czarne zasiłki (odpowiednio Codegen i No-name).

Komputer nr. 1 - obraz na monitorze nagle gaśnie (niezależnie od sytuacji, najczęściej przeglądanie sieci), dioda 'power' świeci za mgłą. Monitor nie reaguje dosłownie na nic. Pozostaje reset. System pomyślnie startuje, po chwili sytuacja się powtarza. Raz pojawił się BSOD, oraz jakieś krzaczki w biosie. O dziwo w folderze minidump nie ma raportu z tego zdarzenia. Po restarcie komputer nie wykrywa modemu (jakby nie istniał).

Komputer nr. 2 - w chwili awarii komputera nr. 1 (dosłownie w tej samej sekundzie) obraz na monitorze na setną sekundy staje się: niebieski, różowy i gaśnie zupełnie. Monitor nie reaguje na nic. Komputer zaczyna trzeszczeć i dochodzi z niego dziwny szum.

Pomaga odłączenie kabla z sieci elektrycznej. Po tej operacji w nr. 1 wywala błąd o awarii HDD, a w nr. 2 informację o krytycznym błędzie systemu Windows i pada propozycja uruchomienia w trybie awaryjnym.

Cyrk powtarza się regularnie. Pc wolne od jakiegokolwiek złośliwego oprgramowania (w 100% sprawdzone). Sieć elektr. - ok. Bezpieczniki - ok. Zasilacze, tfu, namiastki zasilacza - ok.

Miłego główkowania, pozdrawiam. :slight_smile:


(Przemekbaranowski) #2

Jeżeli oba kompy są podłączone do tej samej sieci to musi być coś w sieci lub w zasilaczu kopma nr.1. Może coś nie tak z napięciami w sieci? Pozostale sprzęty podłączone do prądu działają bez problemu?


(Julek94) #3

może zasiłka któregoś kompa powoduje jakieś zakłócenia z którymi nie jest sobie wstanie poradzić drugi zasilacz?


(Robert Zgrzebnicki) #4

Tak, pozostałe urządzenia (oświetlenie, lampki, AGD itd.) działają bez problemu.


(Jjoasz) #5

a szumy tez sprawdziles? :roll:

to, ze napiecia (nawet na mierniku) sa dobre nie znaczy, ze zasilacz nie puszcza 'syfu' w siec - dowod masz jak na dloni :smiley:

widac, jak w kompie1 strzela karta z braku pradu, to zasilka puszcza nadmiar w siec - a drugi komp nie stoi czasem za sciana lub w poblizu?

w drugim zasilka nawet nie filtruje, wiec wywala sie - monitor widac podobnie... albo takie przepiecie jest, ze nie wyrabiaja filtry


(mati75) #6

Myslałem o zakażeniu przez pendrive, ale jeśli sprawdzone.

Jakie jest napięcie w gniazkach?


(Robert Zgrzebnicki) #7

Dostawca energii elektrycznej z powodu nieprawidłowości w dostawie, oraz moja zbyt pochopna ocena sytuacji, wysłały właśnie Codegena do krainy wiecznych łowów. :frowning: Przynajmniej kolega za ścianą dostąpił zaszczytu uzdrowienia. Jest też korzyść, wreszcie zamontuję im normalną zasiłkę.

Wielkie dzięki za wszystkie sugestie. Pozdrawiam.