Kurs tworzenia stron WWW-warto pisać na blogu dp?

Cześć. Jak myślicie, warto pokusić się o pisanie kursu pisania stron WWW dla początkujących na blogu DP? Kurs ten zawierałby w kolejnych częściach całą procedurę tworzenia strony, od tworzenia szablony, przez html, JS, PHP do hostingów itp. W trakcie kursu stworzona zostałaby przykładowa strona (najlepiej uczy się na realnym przykładzie, który stopniowo się rozwija). Nie wiem tylko, czy na tym portalu są początkujący zainteresowani taką tematyką, więc wolę najpierw zapytać na forum :slight_smile:

napisz kurs do java script i php

Javy script nie znam na tyle by pisać pełny kurs, w tym chciałem jedynie liznąć jej, aby pokazać co można dzięki niej osiągnąć (jakieś proste menu, dynamiczny div i to wszystko). A z kursem PHP zastanowię się, poczekam co inni powiedzą :slight_smile:

Zainteresowani tym tematem znajdą się na pewno. Pisz. Teraz, w dobie internetowego lansu, co drugi chce mieć swoją stronę www :razz:

Nie wiem jak zapotrzebowanie na taki kurs, ale moim zdaniem to mogło by być coś ciekawego. Musiał byś fajnie to rozplanować, np. stworzyć sobie jakąś fajna stronę żeby przeciągła uwagę i krok po korku (wpis po wpisie) pokazywać jak ją tworzyłeś. Myślę, że takie coś mogło by się podobać. Tworzyć na bieżąco sobie stronkę z autorem bloga tylko musiał byś w miarę często to publikować. Taka moja mała podpowiedź :slight_smile:

Pozdrawiam.

Myślałem o tygodniku, w którym wpisy byłyby rozbudowane, lub systematyce 2-3 dziennej z krótszymi częściami. W każdym razie chciałbym kolejne części ‘wydawać’ dosyć regularnie, co wymaga nakładu pracy, stąd moje pytanie, czy warto się za to brać :slight_smile: Ale coraz bardziej jestem przekonany o słuszności pomysłu (pamiętam moje początki nauki, jakoś nie mogłem znaleźć dobrego kursu. Może teraz się to zmieniło, ale kursów nigdy za wiele w sieci :wink: )

A może w pierwszym wpisie dodać jakiś licznik orientacyjny? Coś jak znane z FB “Lubie to”? Wtedy byś miał jasność.

Być może w przyszłym tygodniu zapiszę już pierwszą część, która będzie przy okazji pilotem :slight_smile:

Jeżeli masz wystarczającą wiedzę na ten temat, to na pewno się przyda. Ważne żeby nie robić wszystkiego na raz. Jak czytam “Kurs ten zawierałby w kolejnych częściach całą procedurę tworzenia strony, od tworzenia szablony, przez html, JS, PHP do hostingów itp.”, to mam wątpliwości. Chyba że naprawdę to pokroić na sporo części. Najpierw html+css (coś a la "moja pierwsza strona), później na przykład bardziej rozwinąć CSS, wtedy dopiero warto brnąć dalej.

Taki kurs to w sumie wyzwanie, także powodzenia życzę :slight_smile:

Tak, myślę, że jeśli to byłby rzeczowy i zawierający konkretne rzeczy blog, to tak.

Pokaż jakąś swoją pracę, jakiś stworzony serwis - będzie to podstawa do oceny, czy jest zapotrzebowanie na Twój kurs. Czy jesteś w stanie zaoferować czytelnikom, coś więcej niż to , co jest już dostępne - jeśli nie, zginiesz w tłumie dobrych kursów XHTML i CSS.

Ja osobiście jestem dość sceptyczny co do tego pomysłu.

Takich kursów tworzenia stron jest w necie setki (może nawet tysiące) i większość powtarza te same teksty które często zawierają błędy i uczą technik niezgodnych ze specyfikacjami.

Przez to mnożą się w sieci strony zawierające masę błędów (znaleźć stronę poprawnie napisaną to nie lada wyczyn).

Raczej by się przydał kurs poprawnego pisania stron który by uczył jakie techniki stosować, jakich lepiej nie stosować a jakie w ogóle nie powinny być stosowane.

QFT

Jeżeli masz zamiar pisać np. o tworzeniu layoutu strony na tabelkach, itp., to moim zdaniem nie ma to większego sensu. Lepiej rzucać ludzi od razu na głęboką wodę i nie pokazywać im przestarzałych technik, bo jak je zobaczą, to będzie: “O! Przecież łatwiej zrobić tę stronę używając ramek! nie chce mi się bawić w jakieś tam CSS-y”. Jeżeli z kolei masz zamiar pisać o tym jak rzeczywiście powinno się pisać strony, tłumaczył najczęstsze problemy i naprawdę krótko wspominał o przestarzałych technikach (w ramce: “Nigdy tego nie rób”), to może to mieć rację bytu.

Co do kursu PHP, to mam nadzieję, że osoby zainteresowane tą tematyką zaczną się w końcu uczyć Rubyego, Pythona, czy chociażby Perla…

Dzięki za każda opinie, na pewno rozważę uwagi :slight_smile:

Stron na tabelkach nie robiłem nigdy, więc nie martw się. Strona w kursie byłaby oparta na divach i oczywiście arkuszach css.

Trochę póżno trafiłam na tę stronę.Jeśli moja odpowiedż jest aktualną to powiem jedno:pisz pan,ale pisz naprawdę dla początkujących.W internecie jest masa informacji,lecz mi się wydaje,że wszyscy zapomnieli co to znaczy zaczynać.Przed miesiącem postanowiłam założyć blog.Nie chcę mówić przez co przeszłam.Gdy zadajesz pytanie ,odpowiadają tak jakbyś wiedziała i tylko zapomniała.A ty patrzysz na te wszystkie domeny,serwery i tak dalej jak baran na malowane wrota. :o .Jeśli pana ciekawi podpowiem tematy.Jeśli pan już zaczął poproszę o informację.Dam reklamę o pana blogu na swojim.Poproszę napisać na zana.dzengo@gmail.com.Będę wdzięczna

@up

Tak, powoli zaczynam, link do pierwszego wpisu:

http://www.dobreprogramy.pl/kubut/Tworz … 23815.html

kubut , muszę cię ochrzanić bo walnąłeś sporą gafę w tym kursie.

I tu niestety się mylisz bo jeśli masz zewnętrzny adres ip to ktoś z sieci może z tobą połączyć po twoim ip i podejrzeć to co twój serwer serwuje, podobnie jak masz routera poprzez którego udostępniasz neta na swojego kompa oraz na inne to z tych innych można w taki sam sposób połączyć się z twoim serwerem.

Osobiście korzystam z Krasnal Serv. i zauważyłem żadnych problemów więc nie rozumiem czemu go odradzasz, zresztą do podglądu stron które sam piszesz nie jest potrzebna duża wydajność serwera bo i tak tylko ty się z nim łączysz.

Krasnal nie jest już chyba rozwijany. To, czy ktoś będzie mógł się dostać do naszego serwera, to jest kwestia konfiguracji firewalla.

No i mógłbyś nie wprowadzać już przestarzałych znaczników takich jak czy

, tylko od razu pokazywać, do czego służy CSS (skoro CSS będzie w następnym odcinku, to na razie można ich po prostu nie wprowadzać). Co prawda HTML5 zrywa z koncepcją znaczników zdeprecjonowanych, ale ciągle są one uznawane za przestarzałe i nie zaleca się ich używania.