Łączenie 2 partycji

(Wiesio52) #1

Mam taki oto problem: Chciałem zainstalować dziś linuxa wykorzystując opcję "Wykorzystaj wolne miejsce na partycji Windows", no więc zmniejszyłem rozmiar mojej partycji o jakieś 14 GB. Po niby instalacji uruchomiłem ponownie komputer, a linuxa nie ma! a 14 GB "przepadło", ale jak się potem okazało ukryły się. I oto moje pytanie, a zarazem wielka prośba, czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć jak z powrotem połaczyć te partycje do mojej jednej partycji D i jakim programem. Będę bardzo wdzięczny za pomoc, a poniżej zamieszczam screena.

4b0cd8f6b8fda6a1m.jpg

(Bary1986) #2

Programem: Partition Magic

(Wiesio52) #3

Ech... tyle to ja już też wiem, ale wie ktoś jak to zrobić?

(sdar) #4

Daruj sobie takie "twórcze porady"

(aju) #5

:arrow: łączenie partycji

:arrow:j/w w PM 8.0

(Wiesio52) #6

A nie utracę danych? Bo to partycja na której mam system, więc bardzo mi na tym zależy.

(aju) #7

Jeśli wykonasz operację w PM to nie powinno nic się stać.

Na wszelki wypadek zgraj najważniejsze dokumenty i pamiętaj, aby podczas operacji nie resetować komputera (sam się zresetuje) ani nie odłączać go od prądu.

(Wiesio52) #8

Niestety nie mogę ich połączyć, bo są to partycję linuxowe :frowning: . Wiecie jak je przekonwertować tak, by się je dało połączyć z tą partycją windowsową?

Bardzo proszę o pomoc!

(aju) #9

W PM zaznaczasz partycję i wybierasz convert partition.

Wybierasz fat32 lub jeśli masz xp to najlepiej ntfs.

Tylko czytaj uważnie komunikaty,, bo ta operacja może usunąć już dane na dysku.

(Wiesio52) #10

5b2be8a281c979d2m.jpg

Tutaj masz screena i powiedz, którą mam skonwertować, bo opcja ta jest dostępna tylko dla tej na dole.

Usuń tą partycje, zalóż w tym miejscu nową i skonwertuj NTFSa.

A z tego co widzę, to Linux jest zainstalowany, tylko pewnie nie zainstalowałes bootloadera i dlatego nie mozesz go odpalić.

(Wiesio52) #12

areh więc napisz jak go zainstalować będe ci bardzo wdzięczny :slight_smile:

wiesio52 , Google albo szukajka forumowa i wpisz odzyskiwanie lilo , albo odzyskiwanie gruba , nie wiem czego ta Twoja dystrybucja używa, ale problem setki razy opisywany na różnych forach. Na tym tylko kilkanaście.

(Wiesio52) #14

Udało mi się sformatować te partycje linuxowe do NTFS. Ale jak sie okazuje Partition Magic nie dokonuje żadnych zmian w komputerze :frowning: Jak jeszcze można połaczyć te partycje bez utraty danych?

(El Presidento) #15

Bo na wersji darmowej nic nie zrobisz :!:

Dokładnie nic a nic nie zrobisz, mozesz się wyłącznie bobawić :slight_smile: