Łączenie dwóch różnych sieci

Witam

 

Temat wątku jest mało precyzyjny dlatego spróbuję opisać to czego potrzebuję.

Od dostawcy internetu otrzymałem router z zintegrowanym modemem. Router ten ma zablokowaną możliwość zmian prawie wszystkich ustawień. Jedynie pozostawili mi do zmian niektóre ustawienia dotyczące dostępu bezprzewodowego, tj. zmianę SSID, hasła dostępowego oraz kanał pracy - czyli lipa. Wcześniej od ISP miałem zwykły modem, który podłączałem do swojego prywatnego routera do portu WAN i wszystko dostosowywałem do siebie. Chciałbym teraz tę możliwość odzyskać. Czy mogę router dostawcy podłączyć do mojego w taki sam sposób jak wcześniej podłączałem modem? Adres sieci jaki przydziela mi router dostawcy to: 192.168.100.0/27, a ja chciałbym ponownie działać na 192.168.1.0/24, ponieważ wszystkie urządzenia mam pod ten adres w domu ustawione. Chcę by mój router był bramą domyślną.

Router od ISP to epc2425, a mój to wrt54gl z tomato na pokładzie.

Proszę pytać jeśli coś niejasne, od tych upałów w głowie już mi się kręci.

Rozumiem, że UPC. Jak nie zależy Ci na przekierowywaniu portów (dostęp z zewnątrz itd.) to wpinasz wrt54gl kablem WAN do dowolnego portu w routerze wrt54gl i po sprawie - to są dwie różne podsieci i nie będzie problemu z routingiem, dodatkowo będziesz odseparowany od epc2425.

Tzn. wpinam jedną końcówkę przewodu sieciowego do dowolnego portu w routerze epc2425, a drugi koniec również do dowolnego portu w routerze wrt54gl (nie do WAN?). Przewód WAN jest prosty czy krosowany? Na routerze wrt54gl zostawiam włączone DHCP i będzie już działać tak jak chciałbym?

 

■■■■■■■, przekierowanie portów :frowning: zapomniałem o tym. Można coś na to poradzić? Może jakbym do nich zadzwonił to ustawiliby mi przekierowanie wszystkich portów na adres który dostanie mój router wrt54gl, ale czy to zadziała? Chciałbym jednak mieć dostęp z zewnątrz tak jak miałem do tej pory.

Bachus prawdopodobnie szybciał mysłał, niż pisał :wink: Raczej chodziłu mu o wpięcie kabla z dowolnego portu LAN z EPC do portu WAN (nie kabel WAN) w Linksysie. Jak potrzebujesz dostępu z zewnątrz do sieci, to załatwiasz to albo trasami statycznymi, albo ustawiasz Linksys w DMZ na EPC, a przekierowania robisz na WRT54GL.

Dziwne, przed stworzeniem tego tematu zrobiłem dokładnie tak samo jak pisaliście i nie działało, a teraz wykonywałem czynności tak samo i śmiga. Złośliwość rzeczy martwych :slight_smile:

Trasy statyczne trzeba także ustawiać na EPC? Trochę słabo :frowning: Czy, aby ustawić mojego wrt54gl w strefie DMZ wystarczy podać jego adres IP na EPC i będzie już działać, czy należy jeszcze jakieś przeprowadzić czynności na tym routerze? Ustawienia przekierowań portów mam już z wcześniej zachowane na wrt54gl.

W sumie w tym routerze trasy i tak raczej nic nie dadzą, bo ten router raczej nie pozwoli na to o czym myślałem, więc nie musisz ich ustawiać (o ile się da, bo większość tych routerów działa w oparciu o RIP). W DMZ podajesz tylko IP WRT54GL, a przekierowania robisz już na WRT54GL.

Dzięki za pomoc, już wszystko wiem.