Łączenie kilku przełączników na kilku piętrach

Witam!

Potrzebuje pomocy - muszę zrobić projekt sieci i utknąłem na tym w jaki sposób połączyć kilka switchy.

Czytałem trochę o tym - agregacja portów, stackowanie, łączenie port-port; mało mi to wszystko mówi.

Zrobiłem prowizoryczny schemat http://przeklej.net/down/76121803652657841437185714205015782d159cbec0ac2323045f271.html

Podpowiedzcie mi czy tak jest dobrze - czy może lepiej np. SW01 do SW02, SW02 do SW03, SW03 do SW04, a SW04 do SW11, i tak dalej…

Projekt zakłada że wszystkie przełączniki będą zarządzalne.

Pozdrawiam!

Planujesz wykonać sieć w modelu hierarchicznym czy masz może inne założenia? Planujesz redundację sprzętową i nadmiarowość łączy? Sieć będziesz dzielił na VLANy? Jeden router dla całej sieci Ci wystarczy? Wśród tych przełączników są przełączniki warstwy 3 w modelu odniesienia ISO/OSI czy tylko warstwy drugiej?

W oparciu o schemat, który przedstawiłeś, można by to zrobić tak.

image_id: 5364

Na każdym piętrze masz przełączniki dostępowe (warstwa dostępu) oraz przełącznik agregujący łącza (warstwa dystrybucji), który połączony jest z przełącznikiem łączącym z routerem (warstwa szkieletowa sieci).

Lub jeśli zależy Ci na redundacji, tak.

image_id: 5366

Jeśli będziesz wydzielał VLANy, w warstwie dystrybucji najlepiej by było dać przełączniki warstwy 3, ewentualnie zastąpić je routerami, żeby warstwa szkieletowa nie musiała się już zajmować routingiem pomiędzy VLANami. Dodatkowo można zastosować 2 routery, każdy podłączony do innego ISP.