Łączenie komputerów - jakie pierwsze kroki?

(Tuwaras) #1

Witam wszystkich Forowiczów.

Od dłuższego czasu męczę się aby połączyć dwa komputery w sieć - nie trawałą, a jedynie służącą do przesłania danych. Niestety działania te od początku nie przynoszą dobrego skutku, bo komputery się nie widzą. Dlatego też zdecydowałem się poprosić Was o pomoc. Chcę połączyć komputer stacjonarny z laptopem. Mam kabel ośmiożyłowy, przeznaczony specjalnie do łączenia komputerów. Obie maszyny wyposażone są w system Windows XP Professional. Prosiłbym o opis działań krok po kroku, bądź też jeśli będziecie mieli taką możliwość o specjalne artykuły na temat łączenia komputerów w sieć. Za wszystkie odpowiedzi z góry serdecznie dziekuję.

(ReNeGaT^) #2

Najprostszym rozwiazaniem jest odpalenie na obu kompach plyty instalacyjnej Windowsa XP, wybranie opcji Wykonaj zadania dodatkowe->Konfiguruj siec w domu lub malej firmie. To automatyczne narzedzie w wiekszosci wypadkow pomaga skonfigurowac siec i jest skuteczne w 99%.

Mozesz takze skonfigurowac siec recznie Panel sterowania->Polaczenia sieciowe->Polaczenie lokalne(tu kliknij prawy przyciskiem myszy)->Wlasciwosci->Protokul internetowy (TCP/IP).

Adres IP dla pierwszego kompa 192.168.1.1

dla drugiego 192.168.1.2

Maska podsieci (dla obu) 255.255.255.0

Powinno dzialac. Jesli nie bedzie dzialalo wpisz jeszcze na obu kompach:

Preferowany serwer DNS 194.204.159.1

Alternatywny serwer DNS 194.204.152.34

Sprawdz takze we wlasciwosciach karty sieciowej (zakladka Zaawansowane) czy zgadzaja sie szybkosci lacza(dupleksu) obydwu komputerow (u mnie jest 10 pelny dupleks).

Ma takie ustawienia w sieci domowej Windows XP -> Windows 98 i wszystko dziala pieknie :smiley:

Powodznie! :smiley:

(Tuwaras) #3

Serdeczne dziękuję ReNeGaT^. Twoje porady okazały się bardzo trafne. Wszystko ustawiłem bardzo szybko i sieć działa bez zastrzeżeń. :smiley: Jeszcze raz wielkie dzięki...