Łączenie partycji / Obszar nie objęty partycją

Witam

Przed rozpoczęciem instalacji XP mam wybór partycji, na której mogę go zainstalować. Jednocześnie zauważyłem że obok widzialnych partycji np. C, D, mam też kilka tzw “obszarów nie objętych żadną partycją” czy jakoś tak. Są to “pozostałości” po partycjach logicznych które skasowałem. Problem jest w tym żeby te “obszary” (które łącznie zajmują połowę HDD) połączyć w jedną partycję albo połączyć z partycją D. Jak to zrobić??

Kombinuję i nic mi nie wychodzi. Gdy podświetlam taki “obszar” i wybieram “utwórz partycję” to mogę ją utworzyć tylko do wierkości tego obszaru a poniżej zaraz jest kolejny obszar i kolejny. Chciałbym z tego utworzyć jedną dużą partycję ale jak?

Podaj zrzut z zarządzania dyskami, abyśmy mogli zobaczyć strukturę tego dysku.

Użyj do tego zewnętrznego programu, jakim jest GParted: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=19 … ed+0.3.411

Wszystkie niepotrzebne partycje usuń, a ten obszar połącz z wybraną partycją (użyj opcji resize na tej co chcesz powiększyć) lub na ich miejscu utwórz jedną.

Czy ten resize można zrobić już po zainstalowaniu XP. Teraz jestem bez kompa a piszę z pracy. Nie mam pola manewru.

Może po prostu na razie bym nic nie ruszał a po instalce XP ściągnę GParted i połącze te partycje, co?

A może jednak powinienem utworzyć te partycje z tych wszystkich “obszarów nieobjętych partycją” bo w przeciwnym razie później GParted ich nie zauważy i nie będę mógł ich połączyć.

W zasadzie GParted można zawsze użyć, nawet po instalacji systemu. Ale bezpieczniej jest to zrobić przed wszelkimi instalacjami.

Natomiast, jeżeli nie Masz na dysku żadnych ważnych danych, to może lepiej będzie usunąć wszystkie partycje i podczas instalacji podzielić dysk na nowo?

Dane których nie chciałbym ruszać mam na partycji D, dlatego nie chciałbym usuwać wszystkich partytcji (zresztą i tak nie jestem przekonany czy połączyły by się w jeden obszar od tak, skoro nie zrobiło się to w przypadku usunięcia 3 parycji). W Zarządzaniu Komputerem wygląda to tak, że mam

partycję C; wolny obszar; partycja logiczna D; wolny obszar; wolny obszar

wolne obszary są na zielono, logiczny na niebiesko, a C na czarno

Jeżeli GParted’a można uzyć po instalce XP to poczekam z tym na razie dysku mi starczy.