Łączenie sieci domowej

(Ogry5000) #1

Witam.

z biegiem czasu moja domowa sieć się rozrosła posiadam 2 łącza na 4 komputery, dzielone 2 routerami, dokładnie tak to wygląda:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e5e ... 51642.html

a teraz moje pytanie: czy mogę połączyć ze sobą dwa routery (czerwona strzałka na foto) tak aby wszystkie komputery miały ze sobą łączność LAN?

(Roman Atka) #2

http://www.frazpc.pl/b/195498 zobacz tu i http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1261472.html

(Ogry5000) #3

może i by było, ale mój provider maksymalnie może mi dać 2MB które właśnie mam na jednym łączy, 2 łącze jest mojego brata 1MB, jako łączenie neta (2 w 1) wiem że jest (nie pamiętam nazwy) specjalny router na 2 wlan'y, jednakże kosztuje on około 350zł a ja już mam swoją infrastrukturę a jedynie na czym by mi zależało to otoczenie sieciowe (połączenie 2 sieci LAN [2 routerów]). Pomyślałem żeby złącza LAN dwóch routerów spiąć przewodem sieciowym, ale nie jestem pewien czy będzie to działać i czy czasem nie uszkodzę routerów oraz czy takie rozwiązanie nie będzie miało jakiś ujemnych czynników dla ogólnej sieci mojego dostawcy.

(Kpc21) #4

Wydaje mi się że potrzebna jest tu osoba, która zna dobrze teorię sieci komputerowych. Bo po prostu nie wiem, co może się stać.

Ale stąd:

http://forum.pcformat.pl/thread-58257.html

wynika że powinno zadziałać.

Ustaw tylko wcześniej inne adresy IP w podsieciach obu routerów, np. tak:

ROUTER#1:

Adres routera: 192.168.1.1

Adresy komputerów 192.168.1.2, ...3, ...4 itd.

Maska podsieci: 255.255.0.0

ROUTER#2:

Adres routera: 192.168.2.1

Adresy komputerów 192.168.2.2, ...3, ...4 itd.

Maska podsieci: 255.255.0.0

(Trytonit) #5

W sieci LAN możesz mieć dowolną ilość routerów, pod warunkiem że każdy z nich będzie miał inny adres od strony interfejsu LAN. Każdy z nich może stać się bramą domyślną dla PCta.

Dla przykładu:

1 WAN -> Router 1 192.168.1.1 \ / PC 1

Switch -> LAN - PC 2

1 WAN -> Router 2 192.168.1.2 / \ PC 3

Przykładowa adresacja:

R1 LAN 192.168.1.1 maska 255.255.255.0

R2 LAN 192.168.1.2 maska 255.255.255.0

PC1 192.168.1.10 maska 255.255.255.0 G/W: R1 lub R2

PC2 192.168.1.20 maska 255.255.255.0 G/W: R1 lub R2

PC3 192.168.1.30 maska 255.255.255.0 G/W: R1 lub R2

Gdy w PC1 ustawisz jako bramę domyslną adres routera 1 cały ruch przejdzie przez niego, PC2 lub PC3 może mieć bramę domyślną Routera 2 (.1.2). Przy czym będziesz miał pełną komunikacje w LANie między PCtami. Pamiętaj żeby tylko jeden router miał ustawionego DHCPa (w jednej domenie rozgłoszeniowej może być tylko jeden DHCP). W tym scenariuszu nie osiągniesz jednak 3MB (2Mb WAN1 + 1MB WAN2), każde łącza działa niezależnie (PCty mają inne bramy domyślne).

Żeby uzyskać 3MB musisz zastosować tzw Load-balancing między łączami WAN. Najszybciej kupić router DryTeka w dwoma interfejsami WAN (tak jak sam wspominałeś) i w opcjach ustawić obciążenie obu łącz WAN.

(bachus) #6

No nie wiem... zastosowanie dwóch routerów w sieci ma najczęściej zwiększenie ilości domen kolizyjnych, czyli w teorii powinny być w innej podsieci a komunikację między podsieciami definiować routing (no ale w domowych warunkach powodem jest pewnie podpięcie dwóch różnych łącz). Taka operacja zapewnia też, że bez wzajemnie nie będą sobie użytkownicy podbierali "łącza" (dodatkowa karta sieciowa + manipulacje z loadbalancingiem). Na schemacie też jest jakieś cudo... można pomyśleć, że routery są spięte od strony LAN.

Reasumując... zależy, jaki to model Linksysa - warto zastanowić się nad alternatywnym oprogramowaniem, co da sporo dodatkowych możliwości. Routery spiąć ze sobą (VLAN1) i tam ustalić między sieciami routing (do sieci A i B). Zależnie od oprogramowania Linksysów - pomyśleć nad równoważeniem obciążenia łącz.

p.s. a od strony interfejsu WAN mogą mieć takie same adresy? :twisted:

(Trytonit) #7

Schemat jest niesamowity - to prawda. Co do dwóch routerów w sieci to mówimy o warunkach domowych :smiley: Po co wykonywać dwie podsieci + kombinować z routingiem między nimi? Myśle że przy tak małej (prawie żadnej) ilości PCtów nie musimy martwić się o kolizje :smiley:

Zgadzam się że w pracy wykonał bym to w całkowicie inny sposób, jednak warunki domowe to domowe :smiley:

(Kpc21) #8

Kolega nie chce łączyć łącz :slight_smile: tylko umożliwić udostępnianie plików pomiędzy dwoma routerami.

Najlepiej w ogóle nie korzystać z DHCP tylko powbijać IP na sztywno.

Zrób tak, jak pisze Trytonit.

(bachus) #9

Możliwe, że kolega właśnie chce odseparować komputery i przy okazji dać dostęp do danego łącza tylko np. 2 komputerom :wink: