Łączenie sieci domowej

Witam.

z biegiem czasu moja domowa sieć się rozrosła posiadam 2 łącza na 4 komputery, dzielone 2 routerami, dokładnie tak to wygląda:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e5e … 51642.html

a teraz moje pytanie: czy mogę połączyć ze sobą dwa routery (czerwona strzałka na foto) tak aby wszystkie komputery miały ze sobą łączność LAN?

http://www.frazpc.pl/b/195498 zobacz tu i http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1261472.html

może i by było, ale mój provider maksymalnie może mi dać 2MB które właśnie mam na jednym łączy, 2 łącze jest mojego brata 1MB, jako łączenie neta (2 w 1) wiem że jest (nie pamiętam nazwy) specjalny router na 2 wlan’y, jednakże kosztuje on około 350zł a ja już mam swoją infrastrukturę a jedynie na czym by mi zależało to otoczenie sieciowe (połączenie 2 sieci LAN [2 routerów]). Pomyślałem żeby złącza LAN dwóch routerów spiąć przewodem sieciowym, ale nie jestem pewien czy będzie to działać i czy czasem nie uszkodzę routerów oraz czy takie rozwiązanie nie będzie miało jakiś ujemnych czynników dla ogólnej sieci mojego dostawcy.

Wydaje mi się że potrzebna jest tu osoba, która zna dobrze teorię sieci komputerowych. Bo po prostu nie wiem, co może się stać.

Ale stąd:

http://forum.pcformat.pl/thread-58257.html

wynika że powinno zadziałać.

Ustaw tylko wcześniej inne adresy IP w podsieciach obu routerów, np. tak:

ROUTER#1:

Adres routera: 192.168.1.1

Adresy komputerów 192.168.1.2, …3, …4 itd.

Maska podsieci: 255.255.0.0

ROUTER#2:

Adres routera: 192.168.2.1

Adresy komputerów 192.168.2.2, …3, …4 itd.

Maska podsieci: 255.255.0.0

W sieci LAN możesz mieć dowolną ilość routerów, pod warunkiem że każdy z nich będzie miał inny adres od strony interfejsu LAN. Każdy z nich może stać się bramą domyślną dla PCta.

Dla przykładu:

1 WAN -> Router 1 192.168.1.1 \ / PC 1

                                Switch -> LAN - PC 2

1 WAN -> Router 2 192.168.1.2 / \ PC 3

Przykładowa adresacja:

R1 LAN 192.168.1.1 maska 255.255.255.0

R2 LAN 192.168.1.2 maska 255.255.255.0

PC1 192.168.1.10 maska 255.255.255.0 G/W: R1 lub R2

PC2 192.168.1.20 maska 255.255.255.0 G/W: R1 lub R2

PC3 192.168.1.30 maska 255.255.255.0 G/W: R1 lub R2

Gdy w PC1 ustawisz jako bramę domyslną adres routera 1 cały ruch przejdzie przez niego, PC2 lub PC3 może mieć bramę domyślną Routera 2 (.1.2). Przy czym będziesz miał pełną komunikacje w LANie między PCtami. Pamiętaj żeby tylko jeden router miał ustawionego DHCPa (w jednej domenie rozgłoszeniowej może być tylko jeden DHCP). W tym scenariuszu nie osiągniesz jednak 3MB (2Mb WAN1 + 1MB WAN2), każde łącza działa niezależnie (PCty mają inne bramy domyślne).

Żeby uzyskać 3MB musisz zastosować tzw Load-balancing między łączami WAN. Najszybciej kupić router DryTeka w dwoma interfejsami WAN (tak jak sam wspominałeś) i w opcjach ustawić obciążenie obu łącz WAN.

No nie wiem… zastosowanie dwóch routerów w sieci ma najczęściej zwiększenie ilości domen kolizyjnych, czyli w teorii powinny być w innej podsieci a komunikację między podsieciami definiować routing (no ale w domowych warunkach powodem jest pewnie podpięcie dwóch różnych łącz). Taka operacja zapewnia też, że bez wzajemnie nie będą sobie użytkownicy podbierali “łącza” (dodatkowa karta sieciowa + manipulacje z loadbalancingiem). Na schemacie też jest jakieś cudo… można pomyśleć, że routery są spięte od strony LAN.

Reasumując… zależy, jaki to model Linksysa - warto zastanowić się nad alternatywnym oprogramowaniem, co da sporo dodatkowych możliwości. Routery spiąć ze sobą (VLAN1) i tam ustalić między sieciami routing (do sieci A i B). Zależnie od oprogramowania Linksysów - pomyśleć nad równoważeniem obciążenia łącz.

p.s. a od strony interfejsu WAN mogą mieć takie same adresy? :twisted:

Schemat jest niesamowity - to prawda. Co do dwóch routerów w sieci to mówimy o warunkach domowych :smiley: Po co wykonywać dwie podsieci + kombinować z routingiem między nimi? Myśle że przy tak małej (prawie żadnej) ilości PCtów nie musimy martwić się o kolizje :smiley:

Zgadzam się że w pracy wykonał bym to w całkowicie inny sposób, jednak warunki domowe to domowe :smiley:

Kolega nie chce łączyć łącz :slight_smile: tylko umożliwić udostępnianie plików pomiędzy dwoma routerami.

Najlepiej w ogóle nie korzystać z DHCP tylko powbijać IP na sztywno.

Zrób tak, jak pisze Trytonit.

Możliwe, że kolega właśnie chce odseparować komputery i przy okazji dać dostęp do danego łącza tylko np. 2 komputerom :wink: