Lagi youtube

Powiem tak: stary wyjadacz linuksowy po pierwsze sprawdziłby co mu zżera aż tyle zasobów w przypadku oglądania yt na przeglądarce, sprawdził konfigurację i w zależności od wyników podjął jakąś decyzję.
Nieco młodszy - zainstalowałby sobie np. duet smplayer/smtube i uwolnił się od przeglądania YT w przeglądarce licząc, że tu będzie lepiej.
Średnio obeznany - sugerowałby np. zmianę kernela i/lub sterowników, ewentualnie także w połączeniu z rozwiązaniem w postaci rezygnacji z przeglądarki dla oglądania YT. On także sugerowałby Ci zmianę systemu.
Jeszcze młodszy - próbowałby - raczej bez skutku innych przeglądarek, albowiem Chrome/-ium znane jest z tego, że jak jej dasz palec, to weźmie całą rękę i jeszcze więcej.
Najmłodszy, a majętny - kupiłby inny komputer z lepszym CPU/GPU/APU (przy okazji - też mam AMD i to na 2 komputerach, ale seria E to im raczej nie wyszła).
Teraz prawdopodobieństwo wygranej:
Największe prawdopodobieństwo - ostatnie. Pytanie tylko, czy dla samego oglądania YT warto wydawać złotówki.
Drugie - choć wymaga to wiedzy - diagostyka systemu i podjęcie odpowiednich decyzji, w tym także dotyczących np. sterowników, czy kernela.
Nieco mniejsze - wypróbować inny system, choćby jako livecd. *buntu nie należy do systemów, które rozpuszczają użytkownika jeśli chodzi o skromny apetyt na zasoby. I dotyczy to nawet takich “lekkich” ponoć dystrybucji, jak Xubuntu czy MATE. Niestety nawet zmiana stockowego kernela niekoniecznie daje dobry efekt, jednakże jest tu pewien margines swobody. Problem, że i tak trzeba byłoby zdiagnozować co powoduje to 100% zużycie CPU. Sam kernel to za mało. Faktem, że z osławionym kernelem Misia Kubuntu chodziło mi nieco lepiej, jednakże po zmianie systemu z rodziny *buntu na inny okazało się, że nie w kernelu leży problem.
Zatem - odbijam piłeczkę - w zależności od tego na ile się czujesz mocny i na ile zdeterminowany w walce z Xubuntu + Chromium będzie można podać Ci jakąś propozycję rozwiązania problemu. Fakt, że nawet Chromium na YT nie ma prawa zżerać tyle zasobów.

1 polubienie

Dziękuję za tak rozbudowaną odpowiedź. Jeśli chodzi o wydawanie to ja ledwie 3 zł mam, więc to by nie wyszło xd

Przy tak słabym procesorze jaki masz, zainstalowałbym na twoim miejscu jakiś dodatek do Firefoxa wymuszający odtwarzanie filmów na YT we flashu zamiast HTML5. Niektórzy mówią, że to pomaga, ale osobiście nie wiem - wolę HTML5.

No to na pierwszy ogień spróbuj smtube/smplayer. Trzeba się nieco przyzwyczaić do innego sposobu przeglądania YT, ale przy okazji naprowadzi nas na to co go boli.

PS. Tak, procesor jest słaby, ale nie na tyle słaby, by mieć takie przypadłości jak opisane.

1 polubienie

Nie mając danego procesora, wydajność oceniam na podstawie:

http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD+E-240

319 to bardzo mało.

Dla porównania, niewiele lepszy:

https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Pentium+4+3.40GHz

Miałem tego P4 i też się dusił na YT.

Wychodzi na to ,że moja stara Extensa 5220 ma lepszy procesor.

No dobrze - wszyscy wiedzą, że procesory AMD z serii E należy omijać z daleka (niestety najczęściej dowiadujemy się o tym po zakupie). Niemniej jedak coś trzeba @igor123404 pomóc. Flash też nie jest najlepszym rozwiązaniem, albowiem i on nie należy do “lekkich”, nie mówiąc już o stopniu jego poddatności na różnego rodzaju “sztuczki z ogonkiem” (czyt. nie jest to bezpieczne rozwiązanie). Za 3zł nie kupi sobie nowego procesora, czy komputera. Niestety i ja jestem (a w zasadzie moja córka) ofiarą AMD E. Niemniej jednak nigdy nie widziałem, by na jej komputerze były takie obciążenia, a na YT siedzi bardzo często. Innymi słowy:

  • zmienić system,
  • zmienić przyzwyczajenia i skorzystać z zewnętrznych aplikacji do obsługi YT,
  • spróbować - jak piszesz - flasha,
  • spróbować skonfigurować ten lub inny system,
  • zmienić elementy takiego systemu.
    Pytanie na co @igor123404 się zdecyduje, bowiem nie do nas należy narzucanie mu rozwiązań.

Dziękuję za odpowiedź pavbaranov. Laptopa dostałem dawno temu, gdy nie wiedziałem prawie nic o podzespołach, więc tu jeden wulgaryzm. Postaram się coś z tym zrobić, jednocześnie słuchając rad wypisanych pod tym tematem. =3

Smtube działa na solidnych 28-40 fps (na oko), lecz muszę czekać na playera i załadowanie filmiku (co trwa od 2-5 min). Przynajmniej działa, co może oznaczać, że można zamknąć ten temat (z kolegą może zastanowię się nad zakupem nowego procka). Dziękuję WSZYSTKIM, że chcieliście pomóc. :wink: