LAN na PC tak, na laptopie nie


(Sasori15) #1

Witam. Niedawno siostra kupiła sobie laptopa Acer EX 5630. Wpiąłem do niego kabel sieciowy, ale przez cały czas jest "Pobieranie adresu sieciowego". Ale nie pobiera żadnego, nawet domyślnego adresu. Cały czas jest 0.0.0.0, reinstalowałem sterownik od karty sieciowej, ale to nie pomaga. Dodam, że połączenie kablem crossowym obu komputerów działa, widzą się nawzajem.


(Pan Ziombl) #2

jaki dostawca neta?


(Sasori15) #3

Sieć osiedlowa, nie wiem od jakiego dostawcy.


(Interman) #4

jaki masz status IP na lapku : automatyczne uzyskiwanie czy zdefiniowane?


(bachus) #5

Prawdopodobnie dostawca dodał adres MAC z komputera stacjonarnego jako dopusczony do użytku z Twojego kabla.

Możliwości:

a) zmienić MAC na laptopie na taki sam, jak jest na pececie (wtedy tylko jeden komputer będzie mógł w danym momencie korzystać z internetu)

b) dokupić router do domu

c) jak to zmiana na stałe - podać dostawcy internetu nowy adres MAC,


(Sasori15) #6

Aż takim laikiem nie jestem... zmieniałem MAC, poza tym mimo wszystko powinien pojawić się adres IP auto konfiguracji... Nie pojawia się żaden! Czekam na dalsze propozycje.

Adres IP jest ustawiony na automatyczny, tak jak na PC, z resztą nawet jak ustawiałem adres na sztywno to i tak nie działało.


(bachus) #7

Acery i ich Realtek bywa odporny na podanie nowego MACa w opcjach sterownika - sprawdź w ipconfig /all czy nowy adres fizyczny został "przyjęty". Ja obstawiam, że to problem MAC - nie rozumiem sensu przeinstalowywania sterownika, jak przy połączeniu dwóch komputerów wszystko działa.


(Sasori15) #8

Pisałem już, MAC zmieniłem... Rzeczą normalną jest sprawdzanie czy się przyjął, zrobiłem to tuż po zmianie. Więc to na pewno nie wina MAC.


(bachus) #9

Zmień jeszcze MAC na inny (nie taki, jak na tym starym komputerze...), połącz komputery ze sobą, puść ze starego na nowy laptop pinga a potem: arp -a

Zobacz, czy jest taki MAC, jak ustaliłeś. Nadal będę się trzymał, że to problem wartsy drugiej :wink:


(Sasori15) #10

Dobra, z tym się jakoś uporałem, internet na laptopie działa, lecz teraz z kolei połączenie komp-komp nie działa... Adresy IP są inne, nazwy komputerów też, MACi też są inne, grupa robocza ta sama. Najśmieszniejsze jest to, że się pingują nawzajem, ale w miejscach sieciowych juz się nie widzą.

Udostępniania połączenia też ni cholera nie da się zrobić... Grzebię się z tym już kilka dni... Help...


(bachus) #11

1/ Wypada napisać, co było problemem

2/ wypada napisać, jakie systemy operacyjne, czy włączone firewalle...


(Sasori15) #12

Problem leżał w tym że PC łączył się automatycznie a na laptopie trzeba było ustawić ręcznie adres/bramkę/maskę. Problem z połączeniem PC-laptop rozwiązał się sam - po kilku razach konfigurowania od nowa w końcu załapał.

Na obu kompach jest XP, systemowy fw wyłączony. Teraz tylko zostało mi zrobić udostępnianie internetu laptopowi... Bo za każdym razem jak się chce połączyć do PC, to konfigurację internetu muszę zmieniać, a potem jak chcę internet w laptopie to na nowo ustawiać wszystkie adresy... a to mija się z celem...