LAN Party na 8 osób, XP i Vista - jak skonfigurować?

W najbliższy weekend chcę zorganizować LAN Party na 8 osób. Potrzebuje porady, bo nie jestem pewny wszystkiego.

Switch na 8 wejść będzie jutro kupiony, przewody + końcówki JR-45 też (8 przewodów + 16 końcówek). Na większości komputerów jest XP, ale są też Visty. Podobno podczas konfiguracji połączenia są problemy między tymi systemami. Nie chcę mieć podłączenia do internetu, tylko połączenie lokalne.

  1. Na co muszę zwrócić uwagę podczas konfiguracji połączenia na kompach z XP i Vistą, żeby się nie gryzły?

  2. Czy można bez problemu kupić gotowe przewody z zamontowanymi końcówkami RJ-45?

  3. Konfiguracja polega tylko na wpisaniu maski i IP czy jeszcze coś trzeba zrobić?

4. Czy w przypadku takiego połączenia kabel ma być prosty czy skrosowany?

  1. Muszą być w tej samej podsieci. Inne adresy IP ta sama maska podsieci.

  2. Można. Chyba w każdym sklepie komputerowym możesz poprosić o zarobienie przewodu.

  3. Tak, tylko tyle.

  4. Prosty.

  1. Ta sama grupa robocza we wszystkich komputerach (W Viście zmienia się to w Centrum sieci i udostępniania, w XP natomiast Start :arrow: Panel Sterowania :arrow: System, w jednej z zakładek są te ustawienia (wybacz, nie pamiętam dokładnie w której i jak się nazywa)).

  2. Oczywiście. Nie ma sensu bawić się w robienie kabli od zera :stuck_out_tongue: No chyba, że macie zdolności manualne i chwilę czasu :stuck_out_tongue:

  3. Jak dobrze pamiętam, to wystarczy.

  4. Ja łączyłem się prostymi kablami na LAN-ie (5-osobowy, 2 switche).

Raczej grupa robocza nie jest tutaj potrzebna.

  1. W necie są dwa sposoby - za pomocą kreatora i ręcznie, wpisując maskę i IP. Które lepsze, efekt taki sam?

  2. A możecie mi podać przykład takiego kabla?

  3. I potem chyba tylko restart kompa?

  4. Czyli prosty, zwykła tzw. skrętka.

  1. Nie widziałem kreatora, ale to jest na tyle proste, że ręcznie dasz sobie radę.

  2. http://pl.wikipedia.org/wiki/Patch_cord

  3. Nie jest to wymagane.

Ja bez grupy roboczej nie mogłem się z nikim połączyć. Tak samo w drugą stronę.

  1. http://pl.wikipedia.org/wiki/RJ-45

  2. Nie trzeba, ale dla pewności można :wink:

  1. Wpisując ręcznie wiem, że trzeba podawać w każdym komputerze o jedną ostatnią cyfrę większą. Robiąc np. według tego schematu:

Czy jest konieczne podanie konkretnego ciągu, który jest podany przez producenta switcha czy można dowolny np. jak ten wyżej?

Zmienia się tylko IP? Brama i maska zostają niezmienne?

Możesz to zrobić tak jak na swoim schemacie. Wszystko będzie OK. Bramy nie musisz podawać, gdyż nie będziesz łączyć się z internetem.

  1. A jeżeli jeszcze będzie 7? Będą problemy?

Nie

  1. Czyli żeby mieć pewność. W przypadku więcej niż dwóch komputerów (gdy łączą się przez switcha) potrzeba kabla nieskrosowanego, prostego tzw. skrętki. Jeżeli są dwa komputery, które łączą się bezpośrednio (bez switcha), to wtedy kabel skrosowany.

Dobrze?

Tak, dokładnie.

A w jaki sposób sprawdzić czy połączenie działa i komputery się nawzajem widzą? Poza tym, że lampki się świecą na switchu :stuck_out_tongue: Coś bardziej pewnego.

Zobacz, czy się pingują

Czyli wpisać “ping numer IP” w konsoli tak?

Dokładnie

I jeżeli pojawią się od razu odpowiedzi, to znaczy, że jest wszystko ok? :slight_smile:

Tak

Dzięki za pomoc, wszystko się udało :slight_smile: Komputery zostały automatycznie podłączone do sieci lokalnej, bez konfiguracji ręcznej.