Lan - połączenie 8 PC za pomocą 2 routerów

Witam :slight_smile:

Chcemy z chłopakami pograć na Lanie i wymyśliłem pewien sposób w jaki można by połączyć najtańszym kosztem te 8 komputerów mianowicie wygląda to tak:

1,2,3,4 pod router1

4z5 kablem krosowanym, po 2 sieciówki w PC

5 do routera2 i pod router2 podłączyć resztę czyli: 5,6,7,8

do tego doszedł by pod router1 kabel telefoniczny od internetu

Według mnie mogło by to zadziałać bo tak czy tak będzie wszystko razem spięte ;] Tylko czy routery pozwolą na to? I czy z praktycznego punktu widzenia jest to wykonalne?

Najprostszym sposobem byłby switch ale brak pieniędzy nie pozwala na to ;/

Pozdrawiam

Szozda

W routerach masz normalne switche więc routery to powinno tam właściwie ***** obchodzić :smiley: Jedyny problem to będzie z tymi komputerami z dwoma sieciówkami(przynajmniej według mnie).

Dwa routery zrobią dwie różne podsieci. Komputery nie będą się widzieć. Komputery 4 i 5 na kablu krosowanym też będą miały inną sieć. Najlepiej zrobisz jak kupisz switcha 8 portów i podłączysz do niego swoich znajomych. Switcha możesz podpiąć do jednego z routerów. (Chyba!) Można wszędzie zrobić taką samą adresacje i pomostkować połączenia między komputerami. Niestety ten spsób na 90% nie zadziała.

Pozdrawiam

Czyli gdybym kupił switcha podpiął router to miałbym 11 portów? (nie ma to znaczenia ważne jest 8 - pytanie z ciekawości)

Podsumowanie wygląda tak że tego co opisałem nie da się zrobić, tak?

edit

Nie rozumiem dlaczego 4,5 będą jeszcze inną siecią… Podłączaliśmy 1szym razem router (4 porty= PC) + 2Pc po krosie i działało.

Tak będziesz miał 11 portów. Nie musi być koniecznie switch 8 portów, możesz kupić 24 albo 2x5 :slight_smile: Twoim sposobem nie będzie działać (może ale raczej nie warto się w to bawić), za dużo kombinacji.

Wpadł mi jeszcze jeden pomysł :stuck_out_tongue_winking_eye: Bo razem mamy 4 routery gdyby je pospinać… wyszło by 12 portów tylko znowu pytanie czy to będzie działało?

Mi się wydaje że gdyby był jeden jako przydzielający IP itd. W reszcie do WANa żadnego kabla by nie podłączać a jedynie wpisać kable tak aby każdy router miał ze sobą komunikację to pozostałe routery by chodziło jako switche.

Gdy mi się zepsuł switch to pożyczyłem od kumpla jakiegoś routera ze switchem i do czasu zakupu podłączyłem router do prądu i kable wpiąłem w te 4 porty normalnie jak do switcha i śmigało bez żadnego ale.

840535e59e42519bm.jpg

Legenda malutka:

-Ten sam kwadracik na górze(w routerze) to port WAN nieużywany.

te cztery podspodem obok siebie to normalne LAN(inaczej porty od switcha).

Normalnie komunikacja powinna być jeżeli ten pierwszy router przypisze wszystkim adresy.