Lan

witka;):slight_smile:

mam takie pytanko odnośnie transfeu danych po LANie

otóż posiadam radiówkę i posiadam wewnętrzne IP i chciałem ze soimi qmplami skonfigurować siec wewnętrzna tak żeby można było wymieniać się danymi i tu jest problem bo nie wiem jak to zrobic i dlatego zwracam śie do was o pomoc z góry THX :smiley: ;):slight_smile:

Kolesie muszą mieć także radiówki - to po pierwsze,

Muszą mieć adres IP o podobnym do Ciebie zakresie - np. Ty ustawiasz u Siebie 192.168.0.1 a koledzy kolejne numery 192.168.0.2 , …0.3 itd, ale nie mogą się numery powtórzyć ale poza tym jeszcze trzeba wpisać maskę podsieci 255.255.255.0 i nazwę grupy roboczej we wszystkich komputerach identyczną np siatka lub radyjko - jaką chcecie, ale nie więcej jak 8 znaków - poza tym każdy może sobie jakoś nazwać swój komputer.

W razie problemów możesz pisać na maila :smiley:

wszystko to co tu napisałes jest w naszej sieci podstawą do tego żeby radiówka działała i wszyscy użytkownicy maja tak skonfigurowane kompy, a pomimo to jak cos którys z nas udostępni to i tak tego nie widać w sieci i chodzi mi o to jak skonfigurować to żebyśmy sie widzieli w sieći może jest do tego jakis program albo coś w tym stylu :smiley: :smiley: :-o

Ważną rzeczą są też systemy operacyjne w tych komputerach - bardzo często są problemy z widocznością sieci w Windows 98 - warto spróbować uruchomić kreatora konfiguracji sieci na komputerze z Windows XP i utworzyć dyskietkę konfiguracji sieci, któą potem odpalić kolejno na wszystkich kompach ze starszymi Windowsami :slight_smile:

no dobra kompy mamy wszyscy pod winda xp sp 1 lub 2 a po skonfigurowaniu sieci qmpel widzi moje udostępnione foldery a ja jego nie, a ponadto kiedy on chce wejść do folderów które udostepniam wyskakuje bład pisze ze nie ma praw dostępu i prosi o kontakt z adminem i co Ty na to;):slight_smile:

Widicznie nie udostępnił żadnych folderów, bo folder udostępniony - jest standardowo udostępniony a dodatkowo trzeba to co się chce udostępniać wpisać we właściwościach folderu klikając prawym przyciskiem na danym folderze i wpisać czy to ma być tylko do odczytu, czy pełny dostęp i ewentualnie hasło. Jeżeli chodzi o Windows XP SP 2, to mogą być pewneproblemy z udostępnianiem, ale jest strona na której można znaleźć typowe problemy z SP 2 i sposób rozwiązania http://www.frazpc.pl/c/182251. Jest jednak możliwość zablokowania uwidocznienia komputera i jego zasobów w sieci na temat którego czytałem w jednym z ostatnich wydań czasopisma Chip - polecam tę lekturę. Pozdrawiam :smiley:

teraz normalnie mozna grac po lanie ale tylko jezeli ja hostuje kumpel moze odemnie brac ale ja go nie wiedze w sieci co wy na to !!

Może macie powłązzane firewall-e, i one powodują te problemy (windowsowe lub instalowane niezależnie)

z początku tak było ale póżniej firewale wyłączyliśmy i problm pozostał dalej, próbowałem tez skonfigurować siec z innym komputeremi znowu pojawił sie ten sam problem tylko że teraz to ja widze ten komputer natomiast mojego nie widać :smiley: :smiley: