Laptop ASUS X53S trochę zwolnił, dlaczego?

(sewer6) #1

Mam 4-letniego laptopa ASUS i zauważyłem, iż trochę utracił na sprawności. Jak najbardziej można z niego korzystać i działa też w miarę szybko, ale pojawiło się kilka problemów.

1. Przy przeglądaniu plików w różnych folderach, czasem w losowych momentach wywala eksploratora.

2. Uruchamia się stosunkowo długo.

3. Po uruchomieniu trzeba jakiś czas poczekać (dłuższy niż zwykle), przed uruchomieniem przeglądarki (Firefox, jak i zarówno Chrome i K-meleon)

4. Sporadycznie po uruchomieniu Firefoxa (jako pierwszego programu po starcie systemu) następuje freez trwający jakieś 45s

Zaczęło się to, gdy zresetowałem go do stanu fabrycznego z partycji recovery (wcześniej też tak robiłem i nie przyniosło to tego typu skutków), albo gdy wymieniłem baterię (wybrałem Greencell'a 6600mAh).

Ostatnio zmagałem się też z nietypowym problemem, a mianowicie po uruchomieniu system Windows był wznawiany, (co było dziwne, gdyż wcześniej został on po prostu zamknięty) a potem wywalił na sekundę jakiś błąd, którego treści nie zdążyłem przeczytać, po czym ekran stał się cały jednolicie czerwony. Wyłączyłem go przytrzymując włącznik 5s, a następnie włączyłem. Wtedy ekran od początku był jednolicie żółty. Zrobiłem to samo ponownie, z tą samą odpowiedzią. Wszystko wróciło do normy, gdy usunąłem baterię i włączyłem go z samego zasilacza. Warto wspomnieć, że przez czas tego zdarzenia bateria była na wyczerpaniu. Włożyłem ją z powrotem, naładowałem na full i wszystko znów było ok. Tego typu problem do dziś się nie powtórzył. Co się z nim dzieje? Jak to naprawić? Czy pomoże aktualizacja do Windows 10? (to tylko w ostateczności, bo wolę Windows 7)

(darkhead20) #2

Hmmm… przeczyść komputer z kurzu i sprawdź baterię być może ma jakieś inne napięcia lub jest nieodpowiednia. A włączanie długo przeglądarki to normalne ja też tak mam choć mam chyba dobry komp i2 q8300 podkręcony na 3ghz gtx 650 ti boost i 4gb ramu. Być może źle przeprowadziłeś partycjonowanie dysku? Czekałeś do zakończenia operacji ? Czy podczas wykonywania operacji wyłączyłeś komputer? Prawdopodobnie masz coś z baterią i nie możesz z niej korzystać na wyczerpaniu. Aha i temat sprecyzuj bo widocznie masz inne problemy niż tylko zwolnienie laptopa.

(Xemidra) #3

Nie polecam systemów z recovery producentów. Są one przestarzałe i mocno zaśmiecone. Po zainstalowaniu wszystkich łatek do SP1, potem SP1 i znowu ponad 200 aktualizacji coś musi się “wykrzaczyć”. O czasie potrzebnym na taką aktualizację już nie wspomnę. Osobiście radzę Ci zainstalować nowy system ze zintegrowanymi aktualizacjami na świeżo. Sam tak zainstalowałem 2 dni temu i laptop (również Asus X53S) działa rewelacyjnie. Jednak weź pod uwagę, że ja mam 12GB RAMu i dysk SSD Samsung 850 EVO. Odpowiednie sterowniki znajdziesz na stronie producenta lub jeżeli chcesz to mogę Ci podesłać gotową paczkę (większość sterowników z oryginalnego recovery). Sam ich zawsze używam i nie mam żadnego problemu z laptopem. Sprzęt jak i system pracuje perfekcyjnie. Mogę również Ci podesłać link do obrazu ISO z zaktualizowanym Windowsem 7.

(sewer6) #4

Komputer był czyszczony z kurzu kilka m-cy temu. Wczoraj miałem właśnie taką dziwną sytuację, że grałem sobie na nim w Counter Strike Global Offensive i po dziesięciu minutach laptop wyłączył się. Był zasilany właśnie bateryjnie, biorąc pod uwagę fakt, że jak już napisałem chłodzenie nie jest zasyfione, nie sądzę, żeby się przegrzał. Nie brałem się tylko za wymianę pasty termoprzewodzącej, gdyż nie posiadam termopada na chipset karty graficznej i nie wiem gdzie go dostać (przeważnie też wykonywana przeze mnie ta czynność doprowadza do tego, że laptop nie odzyskuje 100% sprawności, a czasem jest jeszcze gorzej).

@darkhead20 Nie robiłem nic od początku do końca przywracania. Ogólnie nigdy nic w moim laptopie nie edytowałem, jeżeli chodzi o partycje, hardware itp. Jedyne co w nim wymieniałem to właśnie bateria.

@Xemidra Była taka sytuacja, że przy instalacji aktualizacji zatrzymała się ona na 32-ej i pod dłuuugim czasie oznajmiło mi, aktualizacja nie powiodła się i drugie tyle co aktualizowanie trwało wycofywanie zmian. Możesz podać link, może później z niego skorzystam, ale tak przy okazji, to też myślałem o dodaniu pamięci właśnie do 12GB, ale nie wiedziałem, czy płyta główna mojego laptopa tyle obsłuży, jak u ciebie się to wszystko sprawuje?

Ogólnie pytam tak o ten komputer, gdyż mam zamiar już w tym tygodniu zainstalować na nim GTA V.

(darkhead20) #5

Najpierw sprawdź przy pomocy programu cpuidhwmonitor jaką masz płytè główna i inne rzeczy. Tam będziesz miał wszystko napisane. Potem sprawdź ile ramu itd. Twoja płyta główna obsługuje i pomyśl nad dokupieniem. A tak w ogóle podaj specyfikacje swojego komputera wtedy Ci powiem czy GTA V pójdzie Ci na nim.

(Xemidra) #6

O takich cyrkach z aktualizacjami właśnie mówię :smiley:

Jeżeli nie chcesz mojej paczki sterowników i nie chce Ci się ich szukać to w systemie recovery (chyba gdzieś w Program Files) znajdziesz folder ze wszystkimi sterownikami użytymi właśnie w recovery. Ja osobiście niektóre z nich wymieniłem na nowsze jednak sam używam w większości te z recovery.