Laptop Compaq - Operating System not found


(kremuwa) #1

Witam.

Znajomek ma laptopa Compaq z USA, kupionego już gdzieś w 2002 roku. Wystąpił u niego następujący problem. Kiedy się go włącza, pokazuje się napisa Compaq, a na dole "To Change System Settings, press F10" - jak nacisnę, to oczywiście wchodzę w BIOSa. Jeśli jednak poczekam, komputer pójdzie dalej i wyświetli mi napis "Operating System not found". Wygląda więc na to, że jakieś pliki systemowe zostały uszkodzone - pytanie jakie i jak to naprawić - czy konieczny będzie format? Konsoli odzyskiwania to-to chyba nie ma...

Bardzo proszę was o jakąkolwiek pomoc :).


(Technik Elektro) #2

brak jest sektora rozruchowego/partycji aktywnej podstawowej jest to oznaka jej utraty lub uszkodzonego dysku.


(kremuwa) #3

Czy, jeśli podepnę ten dysk do swojego komputera i uzyskam dostęp do partycji na nim, mogę ten sektor jakoś przywrócić?


(Technik Elektro) #4

możesz go naprawić korzystając z dysku instalacyjnego systemu (konsola odzyskiwania) ale najpierw sprawdź czy działa w ogóle dysk i czy są na nim partycje.


(kremuwa) #5

Kurcze, ten dysk ma jakiś dziwny interfejs, nie mam pojęcia jak go podpiąć. Magistrala, której używam do podpinania dysków IDE (i napędu DVD) jest na to za wielka. W ogóle to nie widzę w którym miejscu się tu wpina zasilanie - są tylko piny magistrali i zmiany statusu dysku (Slave, Master etc.). Poniżej zdjęcia (niestety dość słabej jakości):


(Technik Elektro) #6

to jest standardowy (dla laptopów) miniIDE :wink: są przejściówki na IDE czy usb...


(Dimatheus) #7

Hej,

A może w ogóle dysk został sformatowany przez zakupem laptopa??

Standardowy dysk z interfejsem ATA, tyle że 2,5" - co oznacza, że zasilanie jest doprowadzane prze 4 najbardziej skrajne piny z prawej strony. Zresztą tutaj znajdziesz nieco teorii o interfejsie ATA.

Jeśli nie masz możliwości podłączenia dysku do innego komputera, to może spróbuj odpalić komputer z płyty boot'owalnej - na przykład Hiren's Boot, Ultimate Boot CD lub z jakiejś dystrybucji Linux'a - np. Knoppix'a - przy tym ostatnim pomocny będzie portal Jaki Linux.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(kremuwa) #8

Preferowałbym Hiren's Boot - ale co zrobię, jak już uruchomię komputer z tej płytki? Mam tylko sprawdzić, czy są partycje?


(Dimatheus) #9

Hej,

To przede wszystkim - sprawdź czy na dyskach cokolwiek jest i czy istnieją na partycjach foldery wskazujące na system Windows - wtedy możliwa będzie jakaś naprawa. Jeśli będą czyste, to nie będzie za bardzo czego naprawiać.

Zwróć też uwagę, czy na dysku nie ma partycji ukrytych - być może któraś z nich zawiera dane do odzyskiwania systemu.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(kremuwa) #10

Jak sprawdzić, czy nie ma partycji ukrytych? Z tego co wyczytałem, ten Hiren's Boot CD ma możliwość naprawiania plików odpowiedzialnych za Startup - czy możliwe jest, że przywrócę brakujące pliki z jego pomocą?


(Dimatheus) #11

Hej,

To zależy od tego, jaką wersję Hiren's BootCD posiadasz - jeśli którąś z serii 9.x, to przy samym starcie płyty jest możliwość wyboru załadowania Mini Windows XP - to środowisko oparte na Windows, zawiera większość funkcji systemu. Podobnie jak w normalnym systemie klikasz prawym przyciskiem na Mój Komputer i wybierasz Zarządzaji powinna od razu odpalić się przystawka Zarządzania dyskami - widoczne w niej powinny być wszystkie, nawet ukryte partycje. Jeśli takowe są, to być może możliwe będzie przywrócenie oryginalnego systemu.

Rozwiązanie to jest o tyle dobre, że można podejrzeć, co jest na pierwszej partycji - jeśli są tam jakieś pliki Windows, to coś się pewnie posypało. Jeśli natomiast partycje są puste, a dodatkowo brak jest partycji ukrytych, to jedyne co możesz zrobić, to zainstalować system jeszcze raz...

Być może tak - ale ja sam nigdy tego nie robiłem... :stuck_out_tongue:

Pozdrawiam,

Dimatheus


(kremuwa) #12

Kurczę, żadnych partycji oprócz napędu optycznego nie widać - jak sprawdzić, czy poprawnie podłączyłem dysk?


(Dimatheus) #13

Hej,

Wejdź do BIOS'a i sprawdź w nim, czy wykrywany jest jakiś dysk.

A jaki jest to laptop - podaj producenta i model.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(kremuwa) #14

Laptop to Compaq Presario 900.

Nie wykrywa żadnego dysku - przy Primary Master mam [None].


(Dimatheus) #15

Hej,

A czy jest możliwość zmiany przy tym ustawieniu na Auto?? Jeśli tak, to oczywiście zmień... :slight_smile: Sprawdź jeszcze raz, czy kabelki są podociskane. :slight_smile:

Na stronie HP znalazłem opis tego problemu wraz z instrukcją do dodatkowych narzędzi w Twoim laptopie. W linkach dorzucam oryginalną wersję angielską oraz wersję przetłumaczoną przez Google. Mam nadzieję, że to coś przynajmniej da... :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus


(kremuwa) #16

Zmieniłem na Auto, ale w miniXP niestety nadal nie widać żadnej partycji prócz Hirena. Zaraz spojrzę na tę stronkę, do której adres podałeś.

Zauważyłem coś jeszcze - gdy włączam laptopa, HDD tak jakby "skrzypi" w równych odstępach czasowych (co jakąś sekundę), dokładnie 9 razy. Następnie cichnie i w ogóle go nie słyszę. Hmm...


(Dimatheus) #17

Hej,

I co - udało się coś ustalić??

Czyli podłączony jest raczej poprawnie, skoro jest zasilany - no chyba że taśma transferu danych jest uszkodzona, ale to raczej ciężko będzie tak sprawdzić. Z drugiej strony zachowanie dysku może oznaczać uszkodzenie głowicy - dysk może próbować nią poruszyć, ale gdy się to nie udaje, po prostu się wyłącza...

Jeszcze jedno przychodzi mi na myśl - wejdź do BIOS'u i przywróć fabryczne ustawienia BIOS'u - opcje w stylu Load Fail-Safe Options lub Load Optimized Defaults.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(kremuwa) #18

Przywrócenie wszystkiego na Default niestety nic nie zmieniło :confused: (nawiasem mówiąc wątpię, by użytkownicy tego akurat laptopa zmieniali coś w BIOSie :D)

No więc w związku opcją testu dysku, zaproponowaną na podanej przez Ciebie stronce:

Problem w tym, że w posiadanym przeze mnie BIOSie mam tylko zakładki "Main", "Advanced", "Security" i "Exit", nie ma tam żadnego "Tools", a nigdzie indziej nie widzę opcji "Hard Drive Self Test"


(Dimatheus) #19

Hej,

Troszkę dziwne... :expressionless: A postępowałeś tak, jak w instrukcji - tzn że najpierw wciskasz F10 i przytrzymując klawisz naciskach Power i puszczasz dopiero po pojawieniu się komunikatu - po tym zabiegu prawdopodobnie pojawią się dodatkowe opcje właśnie do testów...

Pozdrawiam,

Dimatheus


(kremuwa) #20

Naciskam i trzymam F10, następnie naciskam (nie trzymam) Power i czekam, cały czas trzymając F10, aż pojawia się poniższy komunikat:

th.a0a51565db.jpg

Następnie naciskam ponownie F10 (nie było o tym w instrukcji... :D) i uruchamia mi się BIOS z identycznymi jak wcześniej opcjami. Moją uwagę zwróciło słowo "Error" na obrazku wyżej.