Laptop dla grafika do 6000 zł

Nie wiem jakiego poradzić laptopa grafikowi, ale rozsądek podpowiada mi że niektóre tu propozycje mocnych procków i słabych kart (RTX 3050) z 4 Gb/128 bit to chyba coś nie halo… RTX 3060 z 6 Gb/192 bit to chyba minimum ?

Wydaje mi się, że bardziej chodzi o VRAM, nie o kartę, w sumie nie ma gigantycznych różnic. Jeżeli np. otwierane są bardzo duże pliki, lub kilka, to wtedy się przyda ponad 4 GB VRAM.

Recommended PC Hardware for Adobe Photoshop in 2021 (pugetsystems.com)

Photoshop używa raczej normalnego ramu przy otwieraniu dużych plików - edycja, historia karty graficznej raczej używa przy zastosowywaniu filtrów.

Będzie mocno niewykorzystana dla pracy z grafiką 2d. Mogłaby się przydać przy edycji filmów lub pracy w blenderze ale dla 2d to jest przesada.

Ważniejsze aby laptop był dobrze chłodzony, miał mocny procesor szybki dysk i wystarczająco ramu

Ciekawe te rekomendacje. Wynika z nich, że sprzęt na którym ma pracować Photoshop, powinien mieć jak najmocniejszy procesor, min 16GB ram, wydajność karty graficznej nie jest istotna ale zaleca się 4GB VRAM na każdy używany monitor 4K.

ps. Dlaczego fotograf potrzebuje monitora 4K, wyjaśniono TUTAJ.

Szkoda mi pół godziny czasu, podzielisz się tą wiedzą? :slight_smile:

Nie musisz powiększać jak korygujesz szumy i ostrość przy obróbce zdjęcia.

ps. fotograf to niekoniecznie grafik :slight_smile:

Na obecny monitor, którego używasz, załóż sobie tekturową zasłonkę, która zasłoni 3/4 powierzchni, zostawiając tylko 1/4 na środku. Używaj jej tak długo, aż się przyzwyczaisz, że to jest naturalne. I wtedy ją zdejmij. Efekt wow, którego wówczas doświadczysz, jest właśnie taki, kiedy z monitora FHD przesiadasz się na 4k :slight_smile:

Mylisz powierzchnie z rozdzielczoscia :slight_smile:
Pytam bo posiadam monitor 4K ze 100% sRGB
Oraz posiadam Eizo 1680x1050.
I zdjecia wole obrabiac na Eizo.

no nie zupełnie. Wielkość ekranu będzie taka sama tylko rozdzielczość się zwiększy. Będzie oczywiście efekt wow ale dla tego, że obraz będzie bardziej dokładny czy ostry. Dodatkowo dla wielkości 14-16 cali nie wiem czy łatwo będzie zauważyć różnice pomiędzy 2k a 4k (o ile w ogóle)

filmik przedstawia ekran 27 calowy a to jest różnica.

Ja Wam streszczam jak odtworzyć efekt wow, którego doświadczył autor filmu :wink: Generalnie tego nie da się sprowadzić do suchych liczb w poście tekstowym :slight_smile: Dlatego, sugeruję znalezienie półgodzinki wolnego czasu (albo chociaż 15 min bo cześć można sobie przewinąć) :wink:

Potwierdzam, efekt WOW jest. Po przesiadce z FHD na 2K „czuć lepszą ostrość i kontrast”. Dla grafika to ważniejsze nawet, no ale chyba nie 4K na 15, musiałby podpinać monitor, co byłoby najlepsze. :wink:

Dla grafika który robi materiały dla drukarni ważniejsze jest to, żeby kolory się zgadzały, a nie żeby miał efekt wow. Rozdzielczość to nie wszystko.
Co innego jak ktoś nie potrzebuje dobrego, sprofilowanego odwzorowania kolorów. Ale wciąż wolałbym 32" 2K niż 27" 4K

Póki co za wiele wspólnego z grafiką 3D nie mam , obecnie tylko 2D ,te czynniki ,które wymieniłeś są dla mnie ważne jeżeli chodzi o laptop, pytanie jaka karta będzie ok żeby i kultura pracy była ale i jakaś wydajność ?
Rtx 3060/70 a może wystarczy GTX 1660 ?
Ps kocha zżerać ram stąd wspominałem o chęci posiadania 32 GB,producent zaleca 16 GB.

Kolory są bardzo ważne a w szczególności w miarę wierne odwzorowanie tego co widzimy na ekranie w realu.
Ważne jest dla mnie wykonanie laptopa,kultura pracy, szybki dysk,mocny procesor i w miarę wydajna karta ale z kulturą pracy.
Oczywiście każdy lubi popykać w gierki nawet ja ale od tego chyba są pc i konsole :grin:

Powinna starczyć nawet do 3D, nie jest to super karta, ale nie ma co iść w koszty.

Jak sądzisz laptopy jeszcze stanieją biorąc też pod uwagę sytuację kart czy raczej nie ma na co liczyć ?

Nie ma co czekać moim zdaniem. Można tak czekać w nieskończoność. Jak ma się potrzebę to się kupuje, ew. jak czekamy na najnowszą generację grafik to można parę miesięcy przeczekać ale to szybko nie nastąpi.

Nie dziaduj! kup macbook pro. Dla grafika najlepszy!