Laptop długo się uruchamia a po odpaleniu jakiego kolwiek programu zawiesz

Witam,

laptop długo sie uruchamia a po uruchomieniu przy pierwszej próbie odpalenia jakiegos programu np firefox zawiesza sie.

 

asus x52j

i3 2.4 ghz

3gb ram

320gb dysk

ati hd 5470 512 mb

 

a przy próbie sprawdzenia hd tunem, był jeszcze uruchomiony firefox dysk wykazywał temp 55 stopni

normalnie jest tem 47 stopni

pozdrawiam

Na początek daj screena z HDTune z zakładki Health.

post-222456-0-86459800-1394134168_thumb.

Hej,

Posłuż się zatem programem CrystalDiskInfo - wrzuć z niego screeny.

Pozdrawiam,

Dimatheus

post-222456-0-15783900-1394136519_thumb.

Dysk OK. Przeskanuj kompa AdwCleaner w przypadku Windows Vista/7/8 uruchom z prawokliku jako Administrator. Najpierw Szukaj następnie Usuń.

http://www.dobreprogramy.pl/AdwCleaner,Program,Windows,38865.html

 

Następnie Dr. Web CureIt

http://ftp.drweb.com/pub/drweb/cureit/launch.exe

 

Proponowałbym w nowym wątku wstawić logi z OTL

http://forum.dobreprogramy.pl/temat/402063-analiza-i-dezynfekcja-zestaw-narz%C4%99dzi-nieingerencyjnych/

Hej,

Na screenie nie widać wszystkich pozycji S.M.A.R.T - przewiń pasek do dołu i pokaż na screenie pozostałe pozycje.

Pozdrawiam,

Dimatheus

post-222456-0-40737400-1394140171_thumb.

Hej,

Generalnie z podsystemem pamięci masowej za dobrze nie jest. Najmniejszym problemem są błędy wynikające z uderzeń bądź wibracji. System S.M.A.R.T odnotował 68 takich przypadków (parametr BF). Martwi niestety duża temperatura dysku - 50 stopni to naprawdę sporo - która zmniejsza żywotność dysku. Największym problemem są jednak błędy CRC - pozycja C7 - których odnotowano już ponad 2 200 błędów. Może to oznaczać uszkodzony kontroler dysku na płycie głównej, bądź uszkodzenie samego dysku twardego. Na pewno warto by otworzyć laptopa i sprawdzić, czy nie ma luzów przy dysku, które mogą powodować wspomniane błędy.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Hej

sprawdziłem żadnych luzów nie ma wszystko wydaje się być solidne.

Dla pewności rozkręciłem i wyjąłem dysk. poskręcałem i obserwuję co się będzie działo.

pozdr.

Hej,

Generalnie najważniejsze jest teraz obserwowanie pozycji C7, by ta nie rosła. Jeśli błędy będą nadal występować to diagnoza może mieć dwojaki przebieg - albo dysk, albo kontroler na płycie głównej.

Pozdrawiam,

Dimatheus

post-222456-0-31891500-1394210786_thumb.

Hej,

Jak widać, błędy jednak cały czas się pojawiają. Dlatego przydałoby się sprawdzić działanie laptopa z innym dyskiem. Można na przykład czasowo przerzucić do laptopa dysk zewnętrzny, jeśli takim się dysponuje. Jeśli na nim, błędy CRC nie będą się pojawiać, to kontroler jest ok i trzeba szykować się do wymiany dysku.

Pozdrawiam,

Dimatheus

ok dzięki za pomoc

pozdrawiam

Hej,

To naprawa bądź wymiana płyty głównej czeka… Ale może nie będzie tak źle. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Czy laptop jest jeszcze na gwarancji?

Hej,

Nie zauważyłem wcześniej tej części. Oczywiście wymiana talerzowego dysku na model SSD będzie oznaczać zdecydowanie szybsze działanie systemu - szybciej będzie się on włączał, a aplikacje będą uruchamiać się szybciej.

Pozdrawiam,

Dimatheus