Laptop do 4000 zł

technik_elektro, w zasadzie różnica tkwi chyba tylko w karcie graficznej. Chyba, że coś pominąłem :wink:

design też inny :wink:

Łeee :frowning: Twój ładniejszy :frowning:

Bardzo nie lubię gdy ktoś nie czyta posta na który odpowiada a zrobiłeś to poraz kolejny w tej naszej krótkiej rozmowie na temat tych modeli…

Żebyś zauważył, że sam sobie odpowiadasz na pytania

95% barw widzianych przez ludzkie oko będzie poprawnie zidentyfikowanych i wyświetlonych

Nadal są to Twoje przypuszczenia nijak mające się do rzeczywistości

Ja zaproponowałem zakład i ja ustalam jego zasady. A te jasno sformułowałem w moim poście. Nie chcesz nie musisz go podejmować.

Jak pewnie się domyślasz na masę komputera nie wpływa tylko masa baterii. Ale lżejsza bateria to lżejszy komputer. To jest tak trywialne, że nadal mam wątpliwości czy dobrze zrobiłem pisząc w/w zdanie

Zgadzam się. Przy czym prosiłem o to, żebyś napisał w jakiej rozdzielczości kręci filmy kamera w Twoim Asusie

Fakt, w większości w plastiku zatopione są miedziane gniazda, w które wkręcane są śrubki mocujące MB. Obudowa Sony jest najwyższej jakości o czym będziesz miał okazję przekonać się gdy wreszcie zapoznasz się z tematem dyskusji, czyli obejrzysz komputer. PS: Dell Studio 1749 nie wydaje się prawdziwie metalowy, oglądałem go jakieś 2 tyg temu. Oczywiście mogę się mylić

Prosisz o uważne czytanie a sam tego nie robisz… Napisałem o granicy kwotowej między matem bez odzwierciedlenia kolorów a matem z odzwierciedleniem kolorów. I nie mam zamiaru się powtarzać. Poza tym prosiłem byś doczytał w googlach. A sądząc po Twojej odpowiedzi nadal tego nie zrobiłeś- ciężko prowadzić merytoryczną dyskusję w ten sposób

Są matryce i matryce. Jeśli widziałeś takie z przesyconymi kolorami tzn nie były one najwyższych lotów. Bez względu na rodzaj powłoki.

Pisz troszkę mniej chaotycznie, będzie łatwiej się zrozumieć. Della Vostro skomentowałem raz ale wyjątkowo powtórzę: kwota podana za niego nie obejmuje systemu operacyjnego. Po dodaniu systemu [przy opcji z dyskiem 500GB- jak w Vaio] przekracza pułap zadany w temacie dyskusji. Gdyby pominąć ofertę z Media Marktu mamy wtedy 3 komputery w porównywalnych cenach. Chwilowo jednak Vaio jest znacznie tańsze przy sporej ilości niepodważalnych zalet

Twoja nieznajomość zasad obowiązujących w sieciach MSHP poraża… Zatem zrób najpierw to o co prosiłem w temacie specyfikacji technicznych. I zwróć uwagę na mój podpis nim zaczniesz powątpiewać w to czy dobrze rozpoznałem model w Media Markcie. Twoja wiara w to, że w internecie jest najtaniej jest naprawdę rozczulająca. Przykro mi, że musiałem ja podważyć.

Mam lepszy pomysł: pójdę jutro do wypożyczalni po kilka dobrych filmów na BD i obejrzę na korzystając z mojego VAIO EC1. A we czwartek pokażę znajomym filmy z wakacji, które wypaliłem na płycie BD-R na moim FZ11Z. Znajomi nie maja telewizora, zatem oczywiście wyświetlać będę na EC1- w końcu nie po to kręciłem kamerą FullHD by oglądać przy rozdzielczości 1600x900.

Odwrócę pytanie: który z programów Sony uznajesz za totalnie zaśmiecający i niepotrzebny: PMB VAIO Edition, Media Gallery, VAIO Care czy VAIO Update? Tak się składa, że korzystam z w/w oprogramowania na co dzień w pracy i w domu.

Jeśli wymieniony przez mnie soft ma wg Ciebie wady to wymień je, proszę. Zaraportuje je jako sugestie użytkowników. Chyba, że nie jesteś użytkownikiem: wtedy Twoja opinia będzie niewiarygodna.

Zadałem bardzo wiele pytań w poprzednim poście i nie raczyłeś mi na nie odpowiedzieć. Ja staram się odpisywać na każdą wątpliwość. Skoro próbujemy prowadzić twardą ale merytoryczną dyskusję zasady powinny obowiązywać obie strony.

Dodane 01.09.2010 (Śr) 1:10

Lepsza grafika i procesor, dużo gorszy ekran, design i wykonanie niż w wypadku Sony i Della. Gorszy dysk niż w Sony. Brak klawiatury numerycznej, brak napędu BD. Masz MacBooka i Asusa i proponujesz coś takiego? Wstyd:P

Inny wątek…

To jaki w końcu? Matowy czy glare?

A co jest ważniejsze w CADzie: odzwierciedlenie kolorów czy brak odbić?

I drugie pytanie: co jest ważniejsze przy obrabianiu zdjęć: wiernie odzwierciedlone kolory czy brak odbić?

W pierwszym przypadku masz generalnie zawsze ciemne tło, w drugim raczej jasne.

Zapytałem, bo się nie znam na fotografii i grafice, ale dobrze wiedzieć :slight_smile:

To odpowiem Ci jeszcze na tego posta: oprogramowanie multimedialne, do edycji zdjęć i montażu filmów w trzech krokach przydaje się na co dzień. Podobnie jak Vaio Care [odpowiednik można zakupić za ok 130 zł, reszty nie].

Co do matrycy to wszystko determinuje budżet. Sama matryca w rozmiarze ponad 16", rozdzielczości fullHD, antyrefleksyjnej powłoce i odwzorowaniu barw na poziomie 95%+ palety Adobe RGB to koszt ponad 2tys zł. Odpowiedz sobie zatem czy można złożyć przyzwoitego kompa do 4tys z takim ekranem

Pisałeś o gamucie nie o faktycznym odwzorowaniu kolorów, to zasadnicza różnica. Odwzorowanie kolorów na sensownym poziomie można osiągnąć tylko z kalibratorem, a z kolei sam szeroki gamut nie gwarantuje że taka kalibracja będzie miała lepsze skutki niż w matrycy z węższym gamutem (po prostu gamut z odwzorowaniem kolorów nie ma nic wspólnego).

A żeby ekran był użyteczny musisz przede wszystkim widzieć co na nim jest i po to jest właśnie ten pół-mat.

W F12M nagrywarka br jest dopiero w najdroższym modelu za ponad 6tys.

Fakt że udało ci się wypalić płytę jest początkiem sukcesu… aby nośnik był przydatny dobrze byłoby mieć możliwość go gdzieś odtworzyć, a nie tylko na swoim komputerze. Dodatkowo pominięcie kosztów nośników br jest wielkim błędem bo bardziej opłaca się kupić 1.5tb dysk zewnętrzny niż stertę płyty br.

A z kręceniem kamerą w rozdzielczości fullhd… z powodzeniem można taki materiał dynamicznie kadrować do np 720p które już bez problemu zmieścić na płycie dvd z zachowaniem znacznie lepszej jakości od standardowego mpeg2 znanego z filmów wypuszczanych na dvd, ale to tylko opcja.

Nie pisałem że mają wady tylko że nie możesz ich używać jako argumentu za jakimś modelem laptopa bo z powodzeniem można je zastąpić darmowym ogólnodostępnym oprogramowaniem.

“W internecie”… to zwykle po prostu 1 osobowe firmy z serwerem, zakupionym systemem sklepu internetowego i małym pomieszczeniem bez okien zamiast magazynu. Koszty prowadzenia firmy minimalne, zakupy bez pośredników od importera, to wszystko gwarantuje bardzo niską marżę. Jeśli mm jest w stanie aż tak obniżyć cenę na tym samym modelu z dokładnie tymi samymi podzespołami to przez logikę wiadomo że nie korzystają z krajowych importerów… na tym zresztą polega cała siła wielkich sieci handlowych… Sugerowanie czego innego jest równoznaczne z tym że albo MM dopłaca do tych laptopów albo w normalnych sklepach jest dobre 1,5 tys marży końcowej na każdej sztuce, a to już śmieszne…

Dokładnie, chwilowo. A bez żadnej promocji za 3850zł można kupić vostro w wersji z 320gb dyskiem, niższym modelem procesora(ale o tym samym taktowaniu (różnica w częstotliwości trybu turbo)) i z tym (nie wiadomo jeszcze czy koniecznym, zainteresowany może mieć dostępny system w ramach msdn aa) seven’em.

I nawet w takiej konfrontacji z faktycznych plusów i minusów przy okazjonalnie niskiej cenie vaio:

+większy dysk twardy w vaio

+nieco szybszy procesor w vaio

+odtwarzacz płyty br (wartość tej zalety każdy może ocenić samemu)

-lustrzana matryca o mniejszej fizycznej wielkości niż w dellu (16.4 vs 17.3)

-0.4kg większa masa niż w większym od niego dellu

-słabszy akumulator niż w dellu

-brak podświetlanej klawiatury w odróżnieniu od della a co gorsza w sony jest klawiatura typu chiclet

//ładna ale nie ma możliwości wyczucia środka klawisza palcami gdy klawisz jest płaski

-krótsza gwarancja na gorszych warunkach niż u dell’a

-plastykowa obudowa w odróżnieniu od cześciowo metalowej w dellu (vostro)

Chwilę poczytałem o F11 i F12 na forach i w odróżnieniu od F11 w F12 ludzie narzekają na równomierność podświetlenia matrycy, a dobre noty za odwzorowanie kolorów i ogólną użyteczność dostawała matowa matryca premium w F11, nie lustrzana. Dodatkowo ponoć F11 i F12 mają między sobą minimalne różnice, a w testach nawet bez sensownego obciążenia (włączony wlan choćby) F11 trzymał na akumulatorze (o większej pojemności niż w F12) zaledwie 1,5h, to bardzo mało jak na laptopa, szczególnie że nie mają na pokładzie aż tak wydajnych podzespołów.

4000zł na laptopa to spora inwestycja, wybierz dobrze, żeby nie była to strata kasy. Ja od siebie polecam te dwa modele:

http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/ … #from35101

lub

http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/ … #from35101

Kalibrator nie pomoże gdy ekran nie będzie w stanie wyświetlić kolorów.

W żadnym F12 M nie ma nagrywarki BD. Wspominałem już o Twoje nieznajomości tematu?

Po co kadrować do 720p skoro mam ekran 1080p? Poza tym nagrywanie moich filmów na 10 płyt DVD nie jest wygodne. Bo widzę, że przydatności BD jako odtwarzacza filmów nie potrafisz zanegować. Podobnie jak tego, że gry będą wydawane na BD- jak wtedy będzie przydatność Della w grach, skoro nawet nie odczyta nosnika z nią? Na PS3 mamy już wieele tytułów na BluRay’u

Możesz jakiś konkret? Nazwy?

Rozumiem, że teraz będziesz negować strategię handlową MSHP skoro nie masz argumentów przeciw Sony Vaio F12M. A co do podzespołów: zdziwiłbyś się, jakie są różnice. Podawałem przykład Mediona

Plastikowa obudowa? Proponuję jednak zapoznać się ze sprzętem. A klawiaturę chwali każdy kto ma przyjemność na niej pracować.

Zrobiłeś dobre porównanie, ale dodajmy do niego jeszcze lepsze wsparcie ze strony Sony i dużo lepsze oprogramowanie. Biorąc pod uwagę, że oba modele przy podobnej konfiguracji maja [bez promocji] podobna cenę to dziękuję za uznanie moich racji. Cieszę sie, że udało mi się Ciebie przekonać do Sony

Na inny czas pracy wpłynął wydajniejszy procesor, szybszy dysk i modyfikacja BIOSu. Ekran w porównaniu do konkurencji jest dużo lepszy choć nie tak świetny jak Vaio Display Plus w F12S i F12Z

Z całym szacunkiem, ale biorąc pod uwagę Twoje podejście ta dyskusja przestaje być merytoryczna a przerodziła się w szukanie jakiegokolwiek haka na Sony.

a co ma wspólnego stan mojego posiadania z prośbą autora postu, twoja propozycja w ogóle jest nie na miejscu gdyż przekracza budżet autora posta, napęd blue w 90% przypadkach jest nie potrzebny, a o tym czy ma być niech zdecyduje autor. co do wykonania nawet tego lapka w rękach nie miałeś a pyszczysz oceniasz itd. klawiatura numeryczna przy tych rozmiarach matrycy/laptopa nie spotykana (pewnie się zdarzyły takie modele) tylko w kombinacji z FN. dysk ? 7200 aż takiego wzrostu wydajności nie daje a żre więcej baterii i bardziej się nagrzewa.

słowem ten lenovo dość sympatyczy, miałem go w rękach jak i owe vaio, ciekawą alternatywę ma jeszcze asus, wczoraj się nim bawiłem, całkiem sygmatyczny, niestety przekracza nieco budżet.

http://allegro.pl/asus-n73jn-17-3-i5-45 … 83581.html

Co prawda powyżej 4k, ale nówka kosztuje coś koło 7000

http://www.maromacomputers.pl/dell-e640 … p-661.html

Macałem go ostatnio i chyba sam się nim zainteresuję bo dobry sprzęcik. W opisie chyba nie wspomnieli o tym, że ma też matryce dotykową.

Pogadamy jak skorzystasz kiedykolwiek z kalibratora…

Widzę że czepiamy się o pod-symbol modelu F12, to nie jest przydatne w żadnej dyskusji. A fakt że ten br to combo tylko obniża jego i tak małą obecnie przydatność.

Pełnometrażowy film 720p można zmieścić bez problemu na jednej płycie dvd.

Genialny argument, jak rozumiem grasz w gry dla ps3 na swoim laptopie.

Podałem już krótką listę darmowego oprogramowania które wielokrotnie wykracza możliwością zastosowań od zwyczajnego bundle’a który sony dodaje do swoich laptopów (wystarczy spojrzeć na posty na które odpowiadasz).

Negować? Albo oni dopłacają do interesu, albo Sony sprzedaje im laptopy po niższych cenach niż innym klientom i tyle. Tutaj nie ma magii są tylko liczby.

Więc jest metalowa? A może z włókna węglowego? Jeśli jest metalowa albo kompozytowa to warto byłoby to ująć w opisie produktu bo byłaby to jego zaleta, jeśli tak nie jest to nie ściemniaj.

O pisaniu bezwzrokowym nie słyszałeś zapewne? Zresztą dla zwykłych użytkowników w nocy połączenie chicleta z brakiem podświetlania to już bardzo zły pomysł. Główna zaleta tej klawiatury to estetyka. Jeśli są co do tego wątpliwości to zapraszam na forum zajmujące się właściwie tylko tematyką klawiatur -> http://geekhack.org/

co dla jednych jest wadą dla innych zaletą, w twojej interpretacji sony jest lepszą propozycją dla kogoś innego może być inaczej, pojmij to w końcu. dla wielu kluczowym atutem przy zakupie będzie 3 letni nbd w dellach…

Dlatego właśnie dyskutujemy, żeby każdy mógł podjąć własną decyzję. A argument o gwarancji pojawia się tak często jakbyście byli pewni, że trzeba z niej będzie skorzystać

Jak by się miało nie psuć, to po co w ogóle gwarancja? Albo prezerwatywa :wink:

Może SONY z promocji faktycznie jest dobrym celem dla kogoś, kto jest przyzwyczajony do marki i chce korzystać z jej softu. Szczerze powiedziawszy jestem za DELL’em, Lenovo, bądź nawet jakimś przyzwoitym ASUS’em. SONY kupiłbym na szarym końcu. Albo zaraz przed Toshibą :wink:

Sprawę z matrycą to żeście chłopaki tak roztrząsnęli, że nic dodać nic ująć, ale… Człowiek chce komputer do _ czasem zabawy z grafiką rastrową _ więc uważam, że tak naukowe i dogłębne przeanalizowanie tematu było z Waszej strony bardzo w porządku, ale nie koniecznie się przydało dla zakładającego temat. Za to myślę, że ważniejszy od matrycy będzie tu akumulator.

zdarzają się wadliwe produkty od firm trzecich (nvidia) i jest to ważny aspekt, grafik prawdopodobnie i tak zakupi zewnętrzny monitor, ja osobiście korzystam często z 24ki fhd, dlatego lepiej jest postawić na lepszy proc/grafika czyli coś czego prawdopodobnie się na przestrzeni czasu nie zmieni, dysk zawsze można zamontować ssd i zmiecie std sata.

Owszem, zdarzały się. Były wtedy organizowane akcje serwisowe usuwające ten problem i dotyczyły modeli nawet po okresie gwarancji.

Skoro grafik ma zamiar pracować na zewnętrznym monitorze to w takim razie lepszym wyborem będzie komputer stacjonarny. Tam- zgodnie z Twoim tokiem rozumowania- możemy bez problemu wymienić dowolny podzespół na inny

Dodane 02.09.2010 (Cz) 14:18

Trochę nie na miejscu to porównanie. Utrzymujmy pewien poziom dyskusji

Na pewno koledze, który założył temat przydałoby się uzasadnienie, czemu jesteś za tymi markami a nie za innymi. Z resztą ten wątek dotyczy konkretnych propozycji laptopów a nie jest to plebiscyt na ulubioną markę- proponujędlatego poprzeć Swoje zdanie konkretnymi przykładami

Do grafiki zdecydowanie bardziej przyda się ekran niż akumulator.

Dodane 02.09.2010 (Cz) 14:32

Chyba jednak nie przekracza. Napisałem coś na ten temat

A pozostałe 10%? Z resztą mówimy o stanie na dziś. A laptop ma służyć przez kilka lat

Skąd ta pewność?

Nawet wiele jest takich modeli. Lenovo jest niechlubnym wyjątkiem

Jest to zależne od konkretnego modelu dysku. A wg Ciebie do takich zastosowań o jakich pisze autor bardziej przyda się mniej wydajny sprzęt?

Dodane 02.09.2010 (Cz) 14:48

Czyli wg Ciebie kupując monitor za 400 zł i używając kalibratora osiągnę efekt jak na Eizo za 13tys? Ciekawe

F to seria, 12 to oznaczenie generacji, M, S, Z to oznaczenie modelu. To po ukośniku to wersja kolorystyczna (np /SI, /B. /BQ etc), któa dopiero nie jest w pełni istotna na tym etapie porównań. Biorąc pod uwagę różnice pomiędzy chociażby modelem F12M a F12S ta (wg Ciebie nic nie znacząca) literka jest istotna. Proponuję zapoznać się ze specyfikacją na stronie sony.pl

CO do BD : gdybyś go posiadał byłbyś innego zdania

Dyskutujemy o jakości 1080p. Taką może wyświetlić Sony. Poza tym na BD zmieści się dźwięk 7.1 o niskiej kompresji

Zrozumiałeś to, że niedługo na PC BĘDĄ wydawane gry na BluRay’u?

A ja pytałem o konkretne wady konkretnego oprogramowania dodawanego do VAIO. Potrafisz je podać czy będziesz powtarzać w owczym pędzie, że jest ono złe i nieprzydatne?

Cieszę się, że udało Ci się to wreszcie pojąć, że nie rozmawiamy o strategii handlowej sprzedawców. Chyba, że przeszkadzają Ci niskie ceny?

Coś sugerujesz?

Po co Ci podświetlenie przy pisaniu bezwzrokowym? Klawiatura wyspowa, którą Sony wymyśliło, jest bardzo chwalona przez użytkowników. W przeciwnym wypadku Sony na przestrzeni tych kilkunastu lat wprowadziłoby nowe rozwiązanie a producenci nie kopiowaliby pomysłu Sony.

Zamiast linka zaproszę Cię do jednego z salonów Sony byś sam mógł ocenić jej zalety