Laptop do gier do 3600 zł - różnica w wydajności pomiędzy GTX 950M z ekranem HD, a GTX 960M z ekranem Full HD?

Witam, tak jak w temacie - zastanawiam się nad wpływem wyświetlacza o rozdzielczości 1920x1080 na wydajność grafiki w laptopie o karcie GTX 960M, a laptopem o rozdzielczości 1360x768 z kartą GTX 950M.

Od razu zaznaczę, że zastanawiam się nad wyborem poniższych laptopów:

 

http://www.x-kom.pl/p/314181-notebook-laptop-156-acer-vn7-571g-i5-5200u-16gb-2561000-win10-gtx950m.html

http://www.x-kom.pl/p/285053-notebook-laptop-156-lenovo-y700-15-i5-6300hq-8gb-1000-gtx960m.html#reviews

 

Przy czym bardziej odpowiadałby mi ACER ze względu na zastosowany dysk SSD i ogólnie niższą cenę. Pytanie czy Lenovo zaoferowałby lepszą wydajność w grach, przy zachowaniu natywnej rozdzielczości i czy procesor niskonapięciowy z ACERA nie będzie wpływał na wydajność karty graficznej powodując, że LENOVO będzie jedynym słusznym wyborem?

 

Ogólnie moje zmartwienie dotyczy hipotetycznej sytuacji, w której kupując laptopa z lepszą kartą (GeForce 960M) przy natywnej rozdzielczości miałbym mniej FPS i i przez to musiałbym ustawić gorszą szczegółowość grafiki (dajmy na to średnią), niż na laptopie ze słabszą kartą, na którym dzięki mniejszej rozdzielczości natywnej mógłbym osiągnąć tyle samo FPS przy lepszych ustawieniach grafiki. Pytanie czy to w ogóle możliwie, czy może jednak niepotrzebnie się martwię i GeForce 960M uciągnąłby gry w rozdzielczości Full HD i to z lepszą grafikę niż wspomniany ACER?

 

Boję się sytuacji w której przy laptopie Full HD musiałbym skalować grę na 1360x768, żeby wydajność była przyzwoita, podczas gdy na laptopie z matrycą HD miałbym tą samą grafikę w natywnej rozdzielczości. Czy to prawda że gra przeskalowana do rozdzielczości 1360x768 na ekranie Full HD wygląda gorzej niż w tej samej natywnej rozdzielczości? Nie uśmiecha mi się zakup laptopa z super ekstra ekranem Full HD, którego zalety mógłbym  doceniać tylko przy pracy w edytorze tekstów i oglądaniu filmów, podczas gdy w grach traciłbym te zalety ze względu na to, że nie stać mnie było na laptopa z kartą graficzną, która uciągnęłaby gry w tej rozdzielczości.

 

Od razu zaznaczam, że przeglądane przeze mnie wykresy wydajności w grach tych kart na różnych ustawieniach grafiki i rozdzielczości ( szczególnie w Wiedźminie 3, który najbardziej mnie interesuje na ten moment) nie dają jednoznacznej odpowiedzi na powyższe kwestie.

 

Oczywiście otwarty jestem na propozycje innych laptopów, niż te przeze mnie podane.

 

Z góry bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

 

Nie wiem, czy temat jest jeszcze aktualny, ale…

 

Różnica wydajności między tymi kartami nie jest jakoś szczególnie duża, trzeba byłoby przeprowadzić testy, bo nie da się jednoznacznie powiedzieć, która lepiej w jakich warunkach by się spisała. To dlatego, że wydajność karty zależy od wielu czynników: procesora, z jakim współpracuje; pozostałych komponentów; gry, jaką się na danym sprzęcie uruchamia (różna optymalizacja, jedne gry bardziej obciążają grafikę, inne procesor); ustawień tej gry. To tak bardzo ogólnie.

 

Powiem Ci tak - ja mam Lenovo podobnego, ale z większym ekranem i dołożyłem do niego dysk SSD. Bez problemu da się pograć na tym sprzęcie w Wiedźmin 3 - Dziki Gon. Jestem ze sprzętu zadowolony.

 

Co do wyboru pomiędzy Acerem i Lenovo, to Lenovo wypada lepiej - ma lepszy procesor i lepszą kartę graficzną. Przewagą Acera jest większa ilość pamięci RAM (ale po co aż 12 GB?), dodatkowy dysk SSD i system Windows 10. Jeśli budżet jest ograniczony, to sam musisz decydować, bo w takich sytuacjach przeważnie z czegoś się rezygnuje.

 

Jeśli chodzi o rozdzielczość, to multimedia lepiej sprawdzają się na wyższej rozdzielczości. Zawsze w Lenovo mógłbyś dla jakiejś gry zmniejszyć ustawienia. Ja tak często robię i zamiast FullHD 1920x1080 ustawiam HD 1280x720 lub ewentualnie 1600x900. I nie jest źle. Gra działa płynniej, a nadal dobrze wygląda. W Lenovo miałbyś taką możliwość, a Acer by tego nie dawał - zawsze maksymalnie 1366 x 768 i musiałbyś się z tym pogodzić. Mogłoby być tak, że ta sama gra na obu sprzętach działałaby podobnie, gdyby została na obu uruchomiona w natywnej rozdzielczości - Lenovo mimo wyższej rozdzielczości miałby wyższą wydajność procesora i karty graficznej, jednak mógłbyś wyrównać rozdzielczość schodząc w Lenovo do poziomu rozdzielczości z Acera i wtedy Lenovo byłby zauważalnie lepszy.

 

Teraz druga kwestia dotycząca rozdzielczości. Rozdzielczość jest w dużym stopniu niezależna od wielkości ekranu. Dla przykładu: mam laptopa z ekranem 17,3" (1920x1080) i obok w pokoju telewizor 49" (1920x1080). Różnica w calach ogromna, a rozdzielczość ta sama. Na którym obraz będzie wydawał się lepszy? Pewnie na mniejszym, choć niekoniecznie, bo ekrany są też różnej jakości i też jakość obrazu zależy od wielu czynników, ale mniejszy ekran posiada bardziej skupiony obraz, bo ten sam widok jest zmniejszony na mniejszej powierzchni. Głównie w tym tkwi sekret. Jeśli w powyższych laptopach masz dwa ekrany o natywnej rozdzielczości 1366x768 (15,6") i 1920x1080 (17,3"), ale na obu ustawisz rozdzielczość 1366x768, to obraz na ekranie drugim może być minimalnie gorszej jakości. Zastosujesz w tym wypadku zabieg, który opisałem chwilę wcześniej. Różnica wielkości matryc jest w tym wypadku malutka, więc różnica w jakości obrazu nie będzie jakość szczególnie duża. Powiem więcej - ja tego mojego laptopa podłączałem kablem HDMI do wspomnianego telewizora i tam była właśnie rozdzielczość 1920x1080 - różnica wielkość ogromna, ale różnica jakości już niekoniecznie. Odpaliłem gierkę i było bardzo dobrze. Ja jestem zwolennikiem większych ekranów, gdy chodzi o grę, jest przyjemniej po prostu.

 

Jak widzisz, nie uzyskałeś ode mnie jednoznacznej odpowiedzi, a raczej sugestie, może pomogą.

Ja na twoim miejscu brałbym Lenovo. Jest lepszy i posiada matryce Full HD. Przede wszystkim to HD to trochę mało przynajmniej jak na laptopa w tej cenie.  

Ja też bym brał Lenovo jest lepiej wyposażony a jak coś możesz zawsze rozdzielczość zmniejszyć :slight_smile: tutaj masz ten sam model 20 zł taniej

http://www.x-kom.pl/p/318813-notebook-laptop-156-lenovo-y700-15-i5-6300hq-8gb-1000-gtx960m-fhd.html

Zawsze zostanie na jakieś piwerko :smiley:

Autor chyba nie zaglądał tutaj od jakiegoś czasu, więc ciężko stwierdzić, na ile aktualne jest to, co napisał.

 

Jeśli miałyby być robione zakupy w X-KOM, to polecałbym przejrzenie aukcji na allegro, które X-KOM prowadzi. Rok temu kupowałem Lenovo i przed zakupem przez długi czas przeglądałem strony różnych sklepów i zauważyłem kilka rzeczy:

- X-KOM ma najniższe ceny, nie zawsze, ale przeważnie.

- X-KOM sprzedaje te same produkty poprzez allegro, ale często dodaje do nich akcesoria w postaci plecaków, podkładek, myszy, gier lub innych. Czyli mamy ten sam produkt, co na stronie sklepu X-KOM, ale z dodatkowymi produktami, często dobrych marek, a nie no-name i to w tej samej cenie.

 

Warto zwrócić uwagę na to i trochę poszukać.

GTX960m jest 30 % lepszy od GTX950m wiec nie jest to mała róznica.

Z tych dwóch lepszy jest Y700-15 bez wątpienia nie tylko konfiguracyjnie ale wyposażeniowo

 

Jeśli chciałbyś taniej jeszcze jakis model z mocnja konfiguracją zobacz MSI GL62
http://www.x-kom.pl/p/321180-notebook-laptop-156-msi-gl62-i5-6300hq-8gb-1tb-gtx960m-fhd.html

Ciekawy model.

Po przeczytaniu Twoich wymagań odnośnie sprzętu uważam że najlepszą propozycją będzie: https://www.morele.net/laptop-dell-inspiron-7559-755915fhdagi5681nv960noos-900435/

+Procesor i5 6300HQ

+Matowa matryca

+Wydajniejsza karta GTX 960M 4GB, znacznie lepsza niż GTX 950M

+Wysoka jakość wykonania

+Slot na dysk m.2 

-Brak IPS