Laptop na kablu

Witam serdecznie mam pytanie bo ostatnio znajomy byl zaskoczony tym iż gdy pracuje na laptopie dokładnie HP Pavilion dv5 to nie mam odłączonej baterii w przypadku gdy podłączony jest lap do prądu. Dlatego mam pytanie czy to jest jakaś niedogodność dla długo wieczności baterii? Za info dzięki

Faktem jest, że ponoć powinno się odłączać baterię na czas pracy na “kablu”. Sam używam lapka HP i nie odłączam baterii, gdyż jak dla mnie to szkoda zachodu. Chodzi po prostu głównie o to, że gdy bateria jest nawet w 99% i podłączysz kabel to zostanie ona niepotrzebnie doładowana, co faktycznie może w niewielkim stopniu skrócić jej żywotność.

Teoria teorią, a praktyka praktyką. Ja mam 4 letniego lapka HP nx9150. Nie formatowałem baterii (Li-Ion) na początku i nie robiłem żadnych ceregieli z jej wyjmowaniem podczas zasilania sprzętu z sieci, itp. Bateria na początku trzymała ok. 3h. Teraz, po 4 latach mogę działać nieco ponad 1,5h oczywiście przy pełnym podświetleniu ekranu (zwykła praca w necie, czy w jakimś programie biurowym etc., bez kręcącego się napędu).