Laptop nie korzysta z głównej karty graficznej - co zrobić?


(Bullet16allegro) #1

Witam,

Temat był wałkowany już wiele razy, wiem bo dużo się oczytałem na ten temat ale niestety żaden sposób znaleziony w internecie nie zadziałał na mój laptop :expressionless: Reinstalka systemu też nie pomogła.

Posiadam dokładnie ten model laptopa - Dell 15R 3521:

http://www.euro.com.pl/laptopy-i-netboo ... bhtml#opis

Sprawa ma się tak - system normalnie wykrywa kartę graficzną "Radeon HD 8730M", w menadżerze urządzeń pokazuje, że sprzęt zainstalowany jest poprawnie i sterowniki są aktualnie.

HD4000 też jest zainstalowany poprawnie, ale co z tego skoro w każdym możliwym programie nawet w głupim CCleanerze pokazuje mi jako główną kartę właśnie HD4000 z procka, zamiast Radeona...

W grach także komputer wykorzystuje jedynie HD4000. Nie narzekam na wydajność jednakże po co Radeon ma się marnować skoro można go wykorzystać i zwiększyć wydajność w grach.

Ma ktoś jakiś pomysł jak to zrobić? Więcej problemów niż pożytku z tych kart montowanych w prockach...

System - Windows 8 64 bit

Pozdrawiam


(ubuuser) #2

Może właśnie tutaj "pies jest pogrzebany". Może do tej pory nie było potrzeby użycia Radeona, bo zintegrowana karta świetnie sobie radzi. Może trzeba spróbować pograć w jakąś bardziej zasobożerną grę. Gdyby tak było, to nic tylko się cieszyć. Radeon znacznie podniesie temperaturę laptopa.


(Dimatheus) #3

Hej,

Niestety technologia AMD Enduro działa zdecydowanie gorzej niż nVidia Optimus. Wychodzi na to, że często zawodzi i jedynym rozwiązaniem jest ręczne wymuszenie działania karty dedykowanej z poszczególnymi aplikacjami. Tak na przykład było w przypadku podobnego Dell'a.

Pozdrawiam,

Dimatheus