Laptop nie widzi napędu DVD

Witam,

Od 1.5 miesiąca mam laptopa (używka), działa w miarę bezproblemowo, ale dziś pojawił się problem. System nie widzi napędu DVD. Jeszcze wczoraj wszystko grało elegancko, a dziś kaszanka. Napęd daje oznaki życia, tzn. po włożeniu płyty zapala się lampka i zaczyna szumieć. Ale nijak nie mogę dostać się do zawartości dysku.

Raz taki problem się już pojawił (jakiś miesiąc temu), ale wystarczył restart i wszystko było na swoim miejscu.

Everest też nie widzi napędu dysków optycznych. Jedyne co mi przychodzi do głowy, to to że wczoraj go przenosiłem i może cośtam się poluzowało. A może to przez to, że podłączyłem go po kablu z laptopem znajomego? Mogło sie coś przez to walnąć? Chociaż byłoby to dziwne, bo do tej pory nic takiego się nie działo.

Będę wdzięczny za sugestie.

Pozdrawiam.

Sprawdź jego mocowanie - jeśli masz możliwość go wyjmować.

Czy w ogóle po włożeniu płyty napęd się kręci.

Sprawdź w biosie czy bios go widzi.

Sprawdź w systemie czy system go widzi - mój komputer.

  1. Nic mi nie wiadomo, żebym mógł go wyjmować. Chociaż właśnie spróbowałem go docisnąć i jakby wszedł głębiej.

  2. Po włożeniu płyty kręci się tak jak powinno.

  3. Z tego co widzę, w biosie nie ma danych na temat podłączonego sprzętu. Jedyne co ma związek z napędem to ustawienie kolejności bootowania, ale jako że jestem na wyjeździe, nie mogę sprawdzić czy uruchomi się z płyty.

  4. System go nie widzi (ani Mój komputer, ani Everest). Próbowałem też wgrać nowy firmware do napędu, ale zakomunikował mi, że nie widzi urządzenia.

Jak XP sprawdź wpisy w rejestrze:

Należy w edytorze rejestru (regedit) usunąć wartości “UPPERFILTERS” i “LOWERFILTERS” w następujących kluczach:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Class{4D36E965–E325–11CE–BBFC1–08002BE10318}

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet002\Control\Class{4D36E965–E325–11CE–BBFC1–08002BE10318}

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class{4D36E965–E325–11CE–BFC1–08002BE10318}

Przedtem proszę wykonać kopie wskazanych kluczy.

Po edycji rejestru systemowego należy zrestartować system.

Inną możliwością jest obecność wartości “NoDrives” w kluczach:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

Proszę je usunąć.

Cytat stąd:

http://portal.centrumxp.pl/forums/thread/169899.aspx

Odinstaluj kontroler gdzie jest napęd podpięty - z poziomu menadżera urządzeń,restart lapa i niech zainstaluje ponownie.

JNJN , kluczem okazała się Twoja wskazówka o wyjmowanym napędzie. Dociśnąłem, zrestartowałem i gra gitara.

Dzięki za wskazówki (te, które podałeś też mi się przewinęły jak szukałem rozwiązania).

Pozdrawiam.