Laptop odpala grę nie z tej grafiki co trzeba

Jak w tytule.
Gra powinna być odpalona z grafiki dedykowanej a nie z zintegrowanej.
Widać to na screenie.
Można jakoś wymusić żeby ta gra odpaliła się z tej prawidłowej karty graficznej ;d?


Windows 10 64bit pro.

Zmień w biosie. Poza tym dlaczego komputer ci działa na zintegrowanej jeżeli masz dedykowana?

co mam zmienić w biosie?

Wymuś w systemie by była używana dedykowana karta graficzna do tej gry.

Prawy przycisk myszy na pulpicie -> ustawienia ekranu --> ustawienia grafiki (na samym dole)

Następnie wybierz plik uruchamiający grę (przycisk PRZEGLĄDAJ) i po lewej stronie wybierz kartę na której ma się domyślnie uruchamiać.

W zależności od biosa powinna być możliwość ustaleni karty graficznej

Tutaj przykład dla jakiegoś biosa z komputerów Asus.

Ale jak się zastanowić to już pewnie da się tez to zrobić z poziomu systemu wiec spróbuj rady powyżej.

żaden BIOS.

Tak się to robi. Wybiera się czy gra ma być na integrze czy dedyku. Tak jak na załączonym przeze mnie obrazku. Mamy do wyboru Vege 8 lub dedyka RX560X (w moim przypadku).

1 polubienie

@ Sidkwa
Wiem że żaden bios
Nareszcie jakieś sensowna odpowiedź.
Działa dziękuję.

Daje screnna że działa.

Poza tym dlaczego komputer ci działa na zintegrowanej jeżeli masz dedykowana?

Dlatego, że jeśli są dwie karty w systemie - to do podstawowych rzeczy i mniej wymagających gier nie potrzeba przecież mocniejszej karty.
Dopiero jak odpala się jakąś wymagającą aplikację (grę) to system zapodaje z automatu (przynajmniej tak powinno się dziać) wydajniejszą grafikę.
To co podałeś (bios), to jest sytuacja zupełnie inna, kiedy chcemy wymusić na dodatkowym monitorze, aby działała karta zintegrowana w razie takiej potrzeby - bo z automatu w takiej sytuacji odpala się dedykowana.

Może chodziło o to która jest podpięta pod matrycę laptopa.

Niby to jest tak zrobione, że integra ma połączenie a dedyk wysyła przez integrę.

Dawniej, gdy dopiero powstawały laptopy z dwiema grafikami przełączanie było jeszcze raczkujące. Bywało, że nie koniecznie działały wszystkie sterowniki z takimi kartami. Bywało, że nie każdy system działał poprawnie. Dlatego producenci dawali możliwość wyłączania przełączania, lub ustawiania jednej z nich na stałe. W zależności od fantazji i zastosowanych chipów. Z czasem zarówno Nvidia jak i AMD wypracowały soft i sprzęt tak, że działało to coraz lepiej, (np. sterowniki laptopów z tamtych lat to była masakra, trzeba było samemu przerabiać na mobilne, albo dopasowywać od innych producentów). Można było np. kliknąć na program prawym klawiszem myszy i wybrać na jakiej grafice ma się odpalić. Zintegrowano też w samym panelu zarządzania grafiką soft pozwalający na wymuszenie która grafika ma działać i jak. Jest on zresztą dostępny i dzisiaj.

Schowek01

Po pewnym czasie M$ widząc, że takie dwie grafiki to norma, dodał to do systemu. Jeśli aktywujemy tę opcję w systemie, to przestanie działać z panelu producenta. Myślę, że z czasem zniknie z panelu producentów całkowicie. Co jest zaletą, bo oznacza standaryzacje.

cyngiel_1 nie chciało mi się mu właśnie tego tłumaczyć.

Daleś mu linka do zupełnie innej sytuacji…dotyczącej zewnętrznego monitora…więc - nie za bardzo było to w temacie, ale mniejsza z tym
Poza tym, chyba ta gierka o której napisał autor tematu i tak pewnie dobrze by działała na integrze, system automatycznie ją przydzielił chyba ze względu na niskie wymagania.