Laptop odwrócone głośniki

Witam.

Problem, który mnie samego zdziwił, to odwrócone głośniki w laptopie.

Nie dzieje się nic oprócz tego, że prawy gra po lewej stronie, a lewy po prawej.

Zauważyłem to niedawno, mimo że laptop ma już ok. 2 miesięcy.

Dane:

Laptop Asus

Windows 7 Home Premium 64-bit

Sterowniki

Realtek HD Audio + SRS sound

Czyli te zainstalowane od producenta. (mają datę z 2009r, więc się nie aktualizowały)

Uprzedzając pytania: Nie wiem, czy to działo się od początku.

Da się to jakoś naprawić?

Możliwe, że przy montażu coś im się poknociło. Jak podłączysz słuchawki to też masz dzwięk odwrotnie? Foobar ma wtyczkę odwracającą kanały jeśli to ci bardzo przeszkadza.

Słuchawki i głośniki zewnętrzne chodzą prawidłowo.

Więc to wina sprzętowa?

Jeśli tak, do chyba dobrze trafiłem z działem Hardware ;|

Więc wygląda na to, że ktoś (robot? zestresowany Chińczyk?) podłączył wyjście dzwięku odwrotnie, może to być np wina odwrotnie wpiętej wtyczki lub przylutowanych kabelków. Jeśli to ci bardzo przeszkadza to zanieś go do naprawy gwarancyjnej, w końcu nie działa jak powinien, jeśli nie (używasz słuchawek, zewnętrznych głośników) to ja bym się nie przejmował.

W sumie tak: nie jest to na tyle dokuczliwe, bym oddawał laptopa na gwarancję i czekał na niego… No właśnie - ile?

Ale do filmów czy gier z stereo może byłby jakiś program odwracający “na chwilę” kanały?

Chodzi o możliwość wyłączenia tego efektu.

VLC http://www.videolan.org/mirror-geo.php? … -win32.exe o ile pamiętam ma taką opcje. Dźwięk, kanały dźwiękowe, odwróć.

Odświeżam temat.

Jak się okazało, problem nie leży po stronie sprzętowej.

Po “zamieszaniu” w sterownikach problem minął… na ok. minutę.

Stało się tak 2 razy, po zmianach w ustawieniach tłumienia zakłóceń mikrofonu (wtf?)

Edit:

Nowe informacje:

Układ głośników zmienia się po każdym wejściu w Panel sterowania -> Sprzęt i dźwięk -> zarządzaj urządzeniami audio -> konfiguruj.

To samo po wyłączeniu sterownika dźwięku.

Jakieś sugestie?

Czy sterowniki systemowe mogą “gryźć się” z tymi zainstalowanymi przez Asusa?

Może odinstalowanie Menadżera Realtek HD Audio coś pomoże?