Laptop ok. 10k + podrasowanie PC

Dzień dobry, piszę z prośbą o pomoc w umiejętnym rozporządzeniu budżetu na zakup sprzętu komputerowego.

obecny komputer:
-B350 TOMAHAWK
-Ryzen 5 1600
-Grafika: AMD Radeon HD 7800 Series
-Ram 2x8 GB Crucial 3200mhz
-Zasilacz thermaltake tr2 series 600 W
-radiatora niestety nie znam, dorzucam zdjęcie
radiator

Kwoty do przeznaczenia dla PC: (nie mogę zbyt mocno nimi manewrować i muszą dotyczyć danych przedmiotów)
-RAM 32GB DDR4 - 500zł
-Procesor - 1600zł
-Karta graficzna - ok. 2200zł

Niestety od lat nie zagłębiałem się w kwestie techniczne PC’ków i moja obecna wiedza jest znikoma, prosiłbym o poradę jakie podzespoły w tej kwocie mógłbym wsadzić do obecnego komputera aby wyciągnąć z niego możliwe maksimum. Czy w ogóle mogę dołożyć taką kość RAM’u do obecnego sprzętu? Konieczna będzie wymiana zasilacza i radiatora?

Dodatkowo do przeznaczenia mam ok. 10 500 zł na laptopa. Tutaj jestem mocno niezdecydowany, zwłaszcza że nigdy laptopa nie miałem. Głównie używany będzie do programowania, obsługujący kilka monitorów, w zimie fajnie też jakąś grę byłoby odpalić. Kolega z pracy namawia mnie na macbooka, osobiście nigdy nic od apple nie miałem, ale od wszystkich słyszę że sprzęt bardzo wydajny i dużo wolniej się starzeje od pozostałych przez to że 1 producent oprogramowania i sprzętu, z drugiej strony porównując parametry macbooków ze zwykłym laptopem to laik jak ja może się przestraszyć, choć domyślam się że to inna skala. Jednak ze względu na to że poznałem windowsa i programy niezbędne do mojej pracy bliżej mi do standardowych laptopów, czy jest sens w ogóle się nad tym zastanawiać czy to niekończący się temat i znikome różnice?
Jaki sprzęt warto byłoby kupić w tym budżecie aby służył kilka ładnych lat?
Przekątna ekranu ok. 16’ - 17’

Dziękuje bardzo za każdą pomoc, pozdrawiam.

To ja szukasz do devu to się coś wypowiem bo w sierpniu przesiadłem się pierwszy raz na macka w pracy. Generalnie sprzęt ok, system bardzo stabilny. Ma kilka pierdołowatych mankamentów których bym się nie spodziewał w tym systemie, ale nic rażącego. Po prostu wynika to chyba z faktu że miałem przekonanie o tym że ten system jest „lepszy” od innych. Faktycznie tak w pewnych kwestiach jest, ale są też rzeczy lepiej dopracowane pod windowsem - np. wirtualne pulpity, albo wsparcie wilomonitorowego środowiska. Uważam, ze w W10 jest to lepiej dopracowane. O ile przed W10 na pewno MacOS bił na głowę Windowsa pod kątem pracy to dziś uważam, że są porównywalny. Głównie będzie to zależało od preferencji, przyzwyczajeń oraz indywidualnego sposobu pracy.

Mac jako sprzęt świetny (ponadprzeciętny nawet w porównaniu do Dell Precision). MacOS to dobry system, ale dziś już nie wybija się na tle konkurencji.

Jak chodzi o sam development to dużo zależy co robisz. Jak aplikacje dla iOS czy na Maca no to nie masz wyboru - musisz mieć Maca.
Jeśli web dev i masz już ogarnięte jakieś swoje IDE w którym naprawdę wydajnie pracujesz to warto moim zdaniem rozważyć przesiadkę na Maca jeśli masz to samo IDE na Macu. Jeśli nie spadek efektywności pracy i konieczność zmiany IDE może nie być warta przesiadki.
Jednak warto próbować nowych rzeczy. O ile mi XCode do gustu nie przypadł jako IDE to nie też nieznośny. Powiedziałbym, że jest to normalne standardowe IDE.
Jak robisz coś innego typu crossplatformowe libki albo embedded. To podobna sytuacja jak z web devem.

Dla mnie w pracy na plus jest szybkość działania tooli zwłaszcza gita, który pod windowsem ssie.

Ogólnie pracując nad crossplatformowym silnikiem na co dzień w pracy używam Maca, a nie windowsa. Windowsa z VS używam tylko gdy trzeba coś podpiąć do projektu dla Windy lub debugować wersję na windowsa. Co się da robię na Macku. Zwłaszcza wszelkiej maści korporacyjne bzdury w aplikacjach webowych bo Mac ma świetne gesty i mega ułatwia to pracę

1 polubienie

Zapomniałem o jednym bardzo ważne „feature” MacBooka Pro (w innych jest pewnie podobnie). Jest to istotna rzecz dlatego piszę osobny post, a nie edytuję poprzedni - autor nie powinien tego przegapić.

MBPro ma feature taki, że do jednego wyjścia USB-C możesz podłączyć tylko jeden monitor. To znaczy, MacBook na jednym wyjściu wysyła maksymalnie 1 strumień wideo. Nawet jak podepniesz pod 1 wyjście przejściówkę lub jakąś stację i ona będzie miała 10 wyjść wideo w różnych standardach to MOŻESZ PODPIĄĆ TYLKO 1 MONITOR. Jeśli podepniesz więcej to będą one działały w trybie mirroringu.

Aby podpiąć drugi monitor trzeba podpiąć go do drugiego gniazda USB-C. Czyli w przypadku MacBooka Pro nie podepniesz więcej niż 4 zewnętrzne monitory.
Należy mieć więc na uwadze, że podpinanie monitorów mocno ogranicza ilość portów USB-C, a jak będziesz chciał podpiąć jeszcze jakiś adapter do ethernetu to już w ogóle przy 2 monitorach zostaje tylko 1 wolny port.

Jeszcze gorzej to wygląda w przypadku zwykłego MacBooka który ma chyba 2 wyjścia.

Natomiast podpinanie stacji dokującej lub przejściówek często powoduje problem, że nie można przesyłać obrazu 4k@60Hz, a np maks to 4k@30Hz.

Według mnie MacBook wiąże się również z inwestycją w dobre monitory mające USB-C i najlepiej z power delivery na poziomie minimum 90W. Do tego dochodzą porządne kable USB-C bo nie każdy kabel będzie bezpieczny przy takim PD.

Ogólnie jak chodzi o wszystkie przejściówki i stacje dokujące Mac jest strasznie problematyczny w tej kwestii i jedne działają lepiej inne gorzej, albo wcale. Sporo też zależy od samej wersji MacBooka. Problem dotyczy nawet takich stacji, które są niby im dedykowane.

PS. Jeszcze jedna kwestia co do ilości portów w MBP, a nie chcę już edytować wyżej tekstu. Należy mieć na uwadze, że ładujesz MBP również przez port USB-C. Ja dla przykładu przy 2 monitorach 4k używam 3 portów. 2 do monitorów i jeden dla zewnętrznego urządzenia (nie ważne jakiego). Mogę tak robić dlatego, że kupiłem właśnie monitory z USB-C i power delivery 90W więc odchodzi mi ładowarka. Monitory również mają funkcję KVM i huba USB więc mam pod nie podpiętą klawiaturę i myszkę więc to również leci po USB-C z głównego monitora.
Ale no nie ma co ukrywać monitory to był duży wydatek. Ale dla jasności nie kupiłem ich bo mam MacBooka. Nie wręcz przeciwnie, planowałem zakup dokładnie takich monitorów bo mi na takich funkach zależało.

PS-2. Gdybyś chciał się dowiedzieć czegoś więcej na temat pracy z MacBookiem to pingnij mnie bo mogę nie śledzić tematu. W ogóle trafiłem tutaj przypadkiem bo generalnie nie zaglądam do tego działu :slight_smile:.

1 polubienie

Ja bym zrobił tak:
Najtańszy spoko RAM 32GB -

Spoko Procek obsługiwany przez płytę i w budżecie -

Fajna karta w niezłej cenie -

No i na deser laptop, wg mnie brać Maca za 12k, który zastosowanie będzie mieć jak dobry biurowy laptop za 4k jest bez sensu, w tym miejscu świetny sprzęt od Della, z super podzespołami i wykonaniem:

1 polubienie

Procesor jeśli się nie mylę proponujesz 3 generacji, natomiast płyta wspiera Ryzena 1 i 2 generacji.

1 polubienie

A w czym programujesz? Niektóre opcje są zwyczajnie wygodniejsze do używania pod Windowsem

1 polubienie

Dziękuje i doceniam za wyczerpujące odpowiedzi.
Dotarło do mnie że lepiej dla mnie będzie pozostać przy Windowsie.
Siedzę głównie w web dev, przyzwyczajony jestem już do wielu programów i jeśli faktycznie nie ma grubych argumentów żeby na maca się przesiąść to szkoda życie komplikować. Druga sprawa to taka że próbuje też podrasować tą stacjonarke która nawymiennie będzie używana, więc pasowałoby żeby to wszystko grało na jednym sofcie.

@panicagaming Dziękuje za konkretne oferty. Choć pewnie to brałeś pod uwagę to dla pewności, czy płyta główna i zasilacz wraz z tymi podzespołami będą dawać radę? Czy powinienem się czegoś obawiać?
Laptop wygląda bardzo dobrze, czegoś takiego szukam. Jeśli dokładając do niego pozostałe 1.500zł można osiągnąć coś więcej to z chęcią się dowiem. Nie wiem czy to ważne, ale dodatkowo planuje zainwestować w stację dokującą (ok. 1k zł) do której byłyby podłączone 2 monitory, rj45, klawiatura, mysz, słuchawki, ew. dysk zewnętrzny.
Duży plus że wszystko w jednym sklepie, x-kom generalnie cena/jakość warta polecenia aby pozostałą część zamówień tam realizować?

Zobacz na wsparcie płyty głównej…
@Vanil ja nie miałem z x-kom żadnych problemów, ceny mają raczej z lepszych, chociaż na popularniejsze rzeczy podnoszą ciut ceny.
Co do laptopa to bliżej maksimum ceny były troszkę lepsze jeśli chodzi o wydajność, ale wykonanie słabsze bo gamingowe, a ten i tak jest b.dobry

1 polubienie

Hej, wracam jeszcze na chwilę z tematem, ponieważ oficjalnie muszę jakąś pozycję do biznesplanu wrzucić, a widzę że proponowany dell może za półtora miesiąca nie być dostępny stąd moje obawy czy awaryjnie nie przygotować się na zakup innego modelu.

Przygotowałem filtry mniej więcej żeby odrobinę je wyselekcjonować, czy któraś z tych pozycji jest równie godna uwagi?

@Panicgaming poratujesz? :smiley:
Dzięki wszystkim za pomoc.

To z tego pewnie Thinkbook, a jak nie przeszkadza błyszcząca matryca to MSI :slight_smile:

1 polubienie

Alternatywnie Lenovo Legion 5-15 Ryzen 7/16GB/512/Win10 RTX3070 165Hz
Matryca FULL HD IPS 165Hz z 100% pokryciem kolorów, wykonanie akceptowalne, procesor 8 rdzeniowy, podświetlana klawiatura, dobra kultura pracy, możliwość rozbudowy ram oraz dysków.

1 polubienie

@Gajwer
jeśli xkom nie zna prędkości odczytu/zapisu dysku który tam jest, to można gdzieś to znaleźć?
Chodzi o to że 512GB jest dla mnie trochę za mały, ale na x czasu by starczył więc mógłbym go dołożyć w sumie później, tylko że w konsekwencji trafiłem na poniższy dysk:

którego mocno tam propsują a mi się już oczy zaświeciły i zastanawiam się czy parametrami może sporo na plus odstawać od tego pakowanego fabrycznie do laptopa i wrzucić go od razu, czy niekoniecznie odstaje i po prostu za ewentualny rok wymienić sobie na większą pojemność?