Laptop - podkręcanie i rozbudowa

Mam laptopa, który już ma swoje kilka lat i potrzebuje lekkiego kopa. Mam zamiar ulepszyć go jak najlepiej i jak najtaniej. Na razie funduszy nie posiadam i oczekuję tu jakichś opinii na temat w miarę taniego sprzętu i sumki jaką miałbym obrać sobie za cel. Pierwsza kwestia to podkręcenie lapka, słyszałem coś o overlocking’u i tym, że wprawny użytkownik może nieźle podkręcić swoją maszynę. I tutaj pojawia się problem, nie mam zielonego pojęcia z czym to się je… Musiałbym zasięgnąć waszej porady także co do temperatur, bo nie mam zamiaru spalić sprzętu :). Podaję tutaj pełną specyfikację laptopa:

Model: LG P1-JPCYL

OS(System): Windows Seven Enterprise SP1 32-bit(x86)

Pamięć RAM: 1GB DDR2 (zapewnie 2x512MB, ale nie jestem pewny[2,8 - ocena windowsa]

Procesor: Intel Core 2 CPU T5500 1.66 GHz, 1667 Mhz, dwa rdzenie[2,8 - ocena windowsa]

Karta Graficzna: ATI Radeon X1300 Series [4,8 (Aero itp.), 3,6 (Wydajność w grach) - ocena windowsa]

Dysk Twardy: Fujitsu ATA Device 95395MB(3 partycje: 0% fragmentacji) [4,4 - ocena windowsa]

Jak to ktoś napisał już dzisiaj w podobnym temacie. Laptop jest przystosowany do pracy z takim taktowaniem a nie innym jak w ogóle uda ci się go podkręcić to wątpię aby długo pociągnął. Ram zamień na 2 x 1 GB i powinno być ok. Co do oceny windowsa to mój lapek ma lepsze wyniki. Procek ma chyba 3.0 jednordzeniowy ram ma 2.9 grafa po 3.7 a dysk 4.1

Prosta sprawa, wymień procesor na szybszy i dołóż pamięć.

  1. Żeby się nie powtarzać: fujitsu-siemens-jak-t468357.html

<- ja tu raczej widzę inny problem; taki wynik dla tego procesora można osiągnąć tylko na dwa sposoby: albo go przegrzewając albo wykonując pomiar indeksu wydajności na zasilaniu bateryjnym (co o ile mnie pamięć nie myli jest niewykonalne 8) ).

Ja na T5250 dostałem 4,2 (na 7-demce) więc coś tutaj jest nie tak :smiley:

Masz rację z tym prockiem jest coś nie tak, ale widzę, że nawet jak włączam Wiedźmina, to mam znikome użycie procesora, a według programu testującego komputer, mój procek jest za wolny jak na Wiedźmina, jedyną rzeczą która uprzykrza mi życie w szczególności to pamięć RAM, wszystkie gry przez nie się tną… A co do overlockingu na laptopach, to istnieje możliwość podkręcenia go, jeden facet, który o tym pisał, znacznie wzmocnił sobie procek, a temperatury są akceptowalne i nigdy nie zauważył problemów… luger wyrażaj się jaśnie, bo to, że muszę wymienić kości RAM i procesor, to jest wiadome, a ja szukam jakichś porad dot. zakupienia jakiegoś dobrego i taniego sprzętu.

Niedługo coś pokombinuje i sprawdze jakie mam w końcu kości RAM i czy ten cholerny procek nie został przylutowany do płyty głównej… Z laptopami nigdy nic nie wiadomo… W razie czego to na 99,9% nie mam już gwarancji.

Dodane 17.11.2011 (Cz) 8:29

Zrobiłem jeszcze raz test i o dziwo wyniki zmienione xD

Procesor - 4,6

RAM - 4,5

Grafika - 4,8

Grafika w grach - 3,9 (najniższe :P)

Dysk twardy - 4,4

Da się jakoś pobawić z grafą, aby miała lepsze osiągi w grach? O zakupie RAM myślę dalej…

Grafikę można podkręcić na pewno ale na kartach ATI się nie wyznaję więc poszukaj w google albo zaczekaj aż ktoś ci napisze o tym tutaj.

Procesor C2D T5500 na 99,99% nie jest przylutowany do płyty. Tak na marginesie to ja już upgradowałem 3 laptopy, które są na stanie w moim gospodarstwie domowym :lol:, a o stacjonarnych już nie wspomnę, więc nie jestem całkiem zielony w tych sprawach. Wiem doskonale, że czasem trudno dojść do tego jaki procek pójdzie na konkretnym lapku ,czy można wymienić grafikę i na jaką.

P.S. Opcje zasilania masz oczywiście ustawione na wysoka wydajność jak mniemam?

P.S. Zainteresuj się też programem Game Booster 3 http://www.dobreprogramy.pl/Game-Booster,Program,Windows,26748.html

P.S. Na sprzęcie z 1 GB ram to najwyżej XP, a nie 7, ten 1 GB wystarczy może na to żeby system działał poprawnie ale nie wystarcza już ramu na gry i wszystko się tnie.

E, tam już nie gadaj, że 7 na 1GB to cienko, moja ciocia ma sevena na laptopie 2GB RAMu na dodatek 64bit! Zasilania nie mam na wysoką wydajność, bo to tylko i wyłącznie schemat czyli kiedy ma się wyłączać ekran itp. Nie jestem zbytnio przekonany do tych boosterów… Jeżeli jeszcze ktoś chciałby wiedzieć, to używam 2 urządzeń flash jako pamięci podręcznych… Właśnie otworzyłem klapę lapka na pamięć RAM i widzę, że da się wymienić RAM tylko w jednym slocie bez rozkręcania obudowy…

Co do opcji zasilania to się mylisz, ale nie martw się, ja kiedyś też tak myślałem więc się tobie nie dziwię ani ciut ciut :wink:

Ciocia gra w jakieś gry?

Nie :smiley: Wujek gra =P~

Jeszcze raz na temat opcji zasilania. Przestaw na wysoka wydajność i zrób jeszcze raz test wydajności systemu.

Ok, niedługo zrobię… Ten Game Booster jest genialny! Momentalnie usprawnił mi działanie gier o dokładnie 50% !!

No widzisz, u mnie nie daje aż takich rezultatów bo mam 4GB ramu ale lekko też usprawnia działanie gier bo niepotrzebne procesy, usługi i programy są wyłączane na czas gry. Przestaw zasilanie to będzie jeszcze lepiej. Wiedźmin zacinał ci się w momentach gdy brakowało pamięci i plik wymiany był w użyciu, game booster zwolnił ci dość dużo pamięci żeby wystarczyło wiedźminowi :slight_smile:

Już przestawiłem :wink: Działa bosko, ale teraz siedzę na kompie…