Laptop się tnie od kilku dni

Witajcie,
Zauważyłem, że od kilku dni zaczął zacinać mi się laptop. Wcześniej nie bylo żadnych problemów(oprócz problemów z dyskiem, który wymieniłem jakieś 4 miesiące temu). Żeby bardziej zobrazować problem są to takie kilkusekundowe przycięcia podczas używania komputera, oraz komunikat w otwartej aktualnie aplikacji(“Brak odpowiedzi”). Dodać muszę, że poza tymi kilkusekundowymi ścinkami, nie ma żadnych błędów i chodzi wszystko względnie normalnie.
Poniżej załączam specyfikację mojego laptopa oraz wyciąg z HDD Scan.

Intel Core i7 6700HQ 2,60 Ghz
16gb ramu
Nvidia GeForce GTX 960m

a wykres prędkości byś hd tunem zrobił? Ja bym stawiał dysk.

Jasne, wrzucam screeny na upload bo nie mogę pod postem:) https://imgur.com/V9nqT7Q https://imgur.com/fi4l3L9

Czyli czeka Ciebie pewnie test dysku na innym PC/Live CD.
Z wykresu wynika, ze masz sporo miejsc z bardzo niska prędkością, jeżeli wylądują tam Twoje aplikacje lub plik wymiany (16GB Ram powinno go minimalizować…) to może powodować “przycięcie”. Tylko z poziomu Windowsa nigdy nie ma 100% pewności czy system coś nie grzebie w tle.

Dzięki za odpowiedź, Powiedz mi jak możesz czy istnieją jeszcze jakieś testy(benchmarki), które powinienem wykonać aby wyeliminować potencjalne inne problemy?

LatencyMon
https://www.majorgeeks.com/files/details/latencymon.html
Po odpaleniu mozesz zobaczyc który sterownik/element komputera powoduje nawieksze opoznienia.
Moze dowiesz sie czegoś ciekawego

Mem Test na Ram i możesz też OCCT zobaczyć przegrzanie, czyli zrzucanie zegara CPU na chwilę … No i jest jeszcze iJuliusz spec od bezpieczeństwa, może rzucić okiem na raporty czy nie zawirusowany, ale nie stawiałbym na takiego “wirusa od czasu do czasu”. Gdybym miał stawiać 2 do 1 , ze dysk. Raport obowiązkowy - Farbar Recovery Scan Tool

Dziękuję za rady, Uruchomiłem test tym Farbarem, co ciekawe odpalając testowo Gta 5 chodzi płynnie…

Może tak być, jeżeli ten wynik testu hdd jest wiarygodny to spadki masz w kilku(10-20%) miejscach, nie na całym hdd.

Skończył właśnie swoją pracę Farbar i dał mi takie o to wyniki: http://www.wklejto.pl/775524 http://www.wklejto.pl/775523 W miarę możliwości oczywiście mógłbyś rzucić okiem?

Nie jestem specem od tego, ale przygotuj te wszystkie raporty wymagane (jak kojarze 3 powinny być), a ja poproszę @iJuliusz by wydzielił lub sprawdził, czy problem nie w zaśmieceniu.:slight_smile:

1 polubienie

Wyświetliły mi się tylko dwa. Dziękuję w każdym razie:)

1 polubienie

Witaj.

  1. Pobierz jeszcze raz plik FRST i zapisz w dowolnym katalogu, następnie zapisz plik podany poniżej w tym samym katalogu co pobrany FRST
    fixlist.txt (775 bajtów)
    “Plik naprawczy, tylko dla Ciebie, został wykonany w FiRST Editor 1.09b © ijuliusz.pl”
  2. Uruchom FRST i kliknij Napraw, program wyłączy niepotrzebne procesy, zrobi Punkt Przywracania i zacznie pracę.
  3. Po restarcie wklej plik wynikowy.
  4. Pobierz ADWCleaner, uruchom z Uprawnieniami Administratora, uruchom skanowanie.
    Jeśli znajdzie linie z Preinstalled to odznacz, resztę oczyść, wklej plik wynikowy.

Przerobiłem wszystko łącznie z instalacją czystego Windowsa. Natomiast HWM Monitor pokazuję mi takie temperatury. Czy to normalne? https://imgur.com/hitnEqU https://imgur.com/9KWA2Ed

Nie sa tragiczne, te mobilne takie mają, ewentualnie w środku czyściłeś z kurzu? Jak czujesz, ze za ciepło podłóz coś (gumki, ołówek, linijka, książka) pod tylne nóżki by z centymetr unieść. Jeżeli reinstalka Windowsa na te przycięcia nie pomogła, to podnoszę stawkę na 3 do 1 , ze dysk :wink:

Może coś w tym być. Ale najlepsze jest to,że każdy program diagnostyczny Sentinele i inne pokazują, że jest OK. Kurczę 4 miechy ma ten dysk:)

Bo fizycznie nie jest uszkodzony. Natomiast jeżeli ma te spadki i jako, że nowy zrób najbardziej prymitywne Live CD z linuksem i uruchamiając z USB powtórz test HD tune. Niewykluczone, że będziesz musiał zwrócić (tzn. dysk może działać jak zużyty, a nie powinien).

Twój wynik zobacz a to 100% zdrowy HDD

image

Ewidentnie widać różnicę faktycznie

U niego czeka któraś gruba aktualizacja do zainstalowania, dodatkowo on ma Seagate, a to jest szit. Nie jestem pewny czy coś z tego nie będzie chwilami trzymać dysku.

Dlatego radze na Linuksie rzucić okiem, a Seagate… dysk jak dysk. Osobiście za złom uważam Toshibę, nówka 1TB padł po 2 miesiącach, stary Seagate kilka lat żył.