Laptop - System nie ładuje się

(Cyba91) #1

Witam wszystkich.

Pod koniec 2010 roku kupiłem laptopa (Sony Vaio VPCEB3M1E/BQ.EE9 - Windows 7 Home Premium 64). Przez miesiąc wszystko działało bez zarzutu. Wczoraj laptop "się zepsuł". Rano działał normalnie, wyszedłem z domu gasząc go, po powrocie po 3h laptop odmówił posłuszeństwa. Podczas uruchomienia włącza się "Odzyskiwanie po błędzie systemu Windows" i mam do wyboru:

• Uruchom narzędzie do naprawy systemu podczas uruchomienia (zalecane)

• Uruchom system Windows normalnie.

Kiedy zaznaczam pierwszą opcję pojawia się niebieski obraz z białymi liniami i zielonym listkiem z prawej strony (jakaś taka tapeta w niskiej rozdzielczości). Po ok 5 min pojawia się okno "System Recovery Options". W nim niemożliwy jest wybór języka (ustawiony jest English (US)", mogę jedynie wybrać ustawienia klawiatury. Zaznaczam "Polsh (214)". Pojawia się okno "Startup Repair" i trwa poszukiwanie problemów. W między czasie pojawia się zminimalizowane okno (X:\windows\system32\cmd.exe) które jest całe czarne. Po ok 15 min poszukiwania problemów pojawia się okno z diagnozą:

Number of repair attempts: 1

Session details

System Disk = \Device\Harddisk0

Windows directory = F:\Windows

AutoChk Run = 0

Number of root causes = 1

Test Performed:

Name: Check for updates

Result: Completed successfully. Error code = 0x0

Time taken = 0 ms

Test Performed:

Name: System disk test

Time taken = 0 ms

Test Performed:

Name: Disk failure diadnosis

Time taken = 2294 ms

Test Performed:

Name: Disk metadata test

Time taken = 49062 ms

Root cause found:

Boot sector code for system disk partition is corrupt.

Repair action: Boot sector repair

Time taken = 47 ms

Widnieje komunikat, że jeżeli naprawa przebiegła pomyślnie Windows uruchomi się poprawnie, jeśli nie Startup Repair uruchomi się w celu ponownej naprawy systemu. Klikam "Finish", system się resetuje i ... ponownie odpala się niebieska tapeta w niskiej rozdzielczości, kolejne 5 min czekania i ponownie wyskakuje okno "System Recovery Options", i tak w koło Macieju.

Spróbowałem odzyskać system z wykorzystaniem obszaru odzyskiwania (porada znaleziona w zestawie instrukcji dołączonych przy zakupie laptopa). Naciśnięcie przycisku ASSIST, gdy laptop jest wyłączony powoduje uruchomienie się aplikacji VAIO Care Rescue. Laptop włącza się i po kilku sekundach pojawia się okno "Please wait while VAIO Care Rescue is starting..." Oczekiwanie podobnie jak w poprzednim przypadku wynosi ok 10 min. Po tym czasie wyskakuje okno "A Recovery Media or recovery partition cannot be found." Po kliknięciu OK i ... odczekaniu 3 min następuje restart laptopa a po jego restacie pojawia się "Odzyskiwanie po błędzie systemu Windows" pojawia się ponownie niebieska tapeta i znowu czekanie 5 min -> System Recovery Options itd ...

Nie wiem dlaczego to wszystko tak się dzieje dlatego będę wdzięczny za jaką kolwiek pomoc. Siedzę całą sobotę nad tym problemem i nic nie potrafię wymyśleć a przeszukiwanie Internetu nic nie pomaga.

Do laptopa nie miałem dołączonego Windows 7 na płycie, Instalacja systemu po zakupie nastąpiła automatycznie z dysku. Nie zrobiłem również własnego nośnika odzyskiwania, aby w razie awarii systemu było możliwe przywrócenie fabrycznych ustawień komputera. :confused:

(Veers) #2

Kluczem do rozwiązania problemu jest ostatni komunikat mówiący o uszkodzeniu sektora rozruchowego dysku. Ponieważ program recovery podejmuje jego naprawę, a ta kończy się niepowodzeniem (jak można wnioskować z twojego opisu), śmiem twierdzić że dysk uległ awarii, i to nieszczęśliwie w tym właśnie krytycznym miejscu.

(pete1) #3

Za darmo można ściągnąć konsole odzyskiwania do windows 7 , nagrywasz na płytę i włączasz żeby się bootowała , i przebudować mbr , polecenie to rebuild mbr czy coś , nie pamiętam teraz , veers ma chyba rację , ale ja bym spróbował jeszcze tego co napisałem , jeśli zrobisz rebuilda to następnie użyj assist , może partycja recovery cały czas tam jest , piszę to bo miałem podobny problem z lapkien sony serii eb , problem polegał na tym że wirus wszedł do mbr , nigdy czegos takiego nie widziałem , kombinowałem jak głupi , ale rebuild pomógł.