Laptop, ultrabooki i netbooki, informacje ważne dla każdego Użytkownika

W tym dziale kontynuujemy wątek: Chcesz kupić laptopa, koniecznie zajrzyj tutaj, oraz wszelkie pytania odnośnie aktualizacji istniejącego sprzętu (CPU, HDD, SSD, RAM, i.t.p.) i wyceny sprzętu

Dla wygody i przejrzystości od teraz każdy Użytkownik może założyć indywidualny wątek, proszę przestrzegać dwóch poniższych zasad działu:

• W tytule tematu proszę podać (w miarę możliwości)  cenę i ogólne zastosowanie sprzętu (gry, biuro, multimedia, i.t.d.)
  • W poście otwierającym wątek proszę podać preferencje prywatne: CPU: Intel/AMD, GPU: nVidia/Radeon, i.t.d.

Zastosowanie się do powyższych wytycznych pozwoli na znacznie szybszą reakcję pomagających przy wyborze sprzętu.

Najważniejsza jest waga laptopa. Do codziennego przemieszczania nie może być cięższy niż 2,5 kg gramów. A do wyjazdów okazjonalnych mniej niż 5 kg.

Ok to ja może zaczne od RAMu.
Obecnie w swoim nowym DELLu mam 8GB (pracuje na 2400MHz a laptop umozliwia do 2666MHz) w jednej kości od chińskiej firmy Hynix
Pytanie czy to dobra kość i kiedy warto zainwestować np w 2x8 https://www.x-kom.pl/p/345943-pamiec-ram-sodimm-ddr4-hyperx-16gb-2x8gb-2666mhz-impact-black-cl15-12v.html
Obecnie na Win10 1903 komputer pracuje bez zarzutu, ale po kilku latach moze byc rożnie.

Przeznaczenie: Biuro i Multimedia

UPs, nie wiem czy dobrze umieściłem post… :stuck_out_tongue_winking_eye:

To jest temat z przed pięciu lat. Jeżeli zastanawiacie się nad wyborem laptopa to określcie dobrze zapotrzebowanie.

1. Kwota przeznaczona na zakup:

2. Rozmiar matrycy (+ewentualnie wymagana rozdzielczość):

3. Główne zastosowanie (np. gry, inne multimedia, praca biurowa, konkretny program itp.)

4. Wymagania specjalne (np. matowa matryca.):

5. Osobiste preferencje:

6. System operacyjny (laptop z systemem bądź bez niego)

Planuję kupić nowego laptopa, ma on służyć głównie do przeglądania internetu, czytania pdf’ów, używania MS Office, oglądania filmów itp. Wydaje mi się, że nie są to zbyt wysokie wymagania. Obecnie posiadam laptopa MSI GE70 w wersji 0NC-077XPL i5-3210M/8GB/SSD 128GB+HDD 750GB, NVIDIA GeForce GT 650M, Intel HD Graphics 4000. Laptop służy mi od 7 lat. Obecnie używam go do obsługi programów inżynierskich: AutoCad, Inventor, Matlab oraz czasem do grania w mniej wymagające gry. Obecnie stał on się dla mnie bardzo niewygodny, ze względu na częste podróże. Ciągłe dźwiganie tego ponad 3 kilogramowego kloca nie jest przyjemne. Zostawię go jako stację roboczą, ponieważ ciągle dobrze działa. Tak jak wspomniałem, potrzebuję głównie laptopa do przeglądania internetu. Chciałbym aby był wstanie pracować na zasilaniu z baterii ponad 5 godzin i nie ważył więcej niż 1,5 kg. Ekran nie musi być duży, nie potrzebuję klawiatury numerycznej. I ostanie chciałbym, jednak czasem odpalić na nim Matlaba, jakiś program do programowania(nic specjalnego, hobbistycznie zabawa z Arduino). Laptop nie będzie używany do grania w gry.

1. Kwota przeznaczona na zakup: 3000 zł, chyba, że warto dołożyć niewielką kwotę do czegoś lepszego
  2. Rozmiar matrycy (+ewentualnie wymagana rozdzielczość): max 14 cali
  3. Główne zastosowanie (np. gry, inne multimedia, praca biurowa, konkretny program itp.): Prace biurowe, ew. drobne programowanie.
  4. Wymagania specjalne (np. matowa matryca.): obecnie laptop ma matową matrycę i jest to dla mnie wygodne. Chciałbym, żeby tak pozostało. Procesor Intela oraz minimum 8 GB ram
  5. Osobiste preferencje: zwykły port USB, w miarę dobry touchpad(nie chcę używać myszki).
  6. System operacyjny (laptop z systemem bądź bez niego): Koniecznie windows 10, obecnie posiadam windows 7, niedługo traci ważność

Na szybko znalazłem coś takiego:

Z góry dziękuję za pomoc.

Z grami będzie kiepsko. Ta nowa integra Intela jest pewnie na poziomie Vegi 8, czyli w coś pograsz z nowszych, ale tylko na 720 i LOW. Pozytywna wiadomość, że znacznie lepsza od obecnej. W takim budżecie i wymiarach porządnych gier nie upchasz, MX sa za słabe a 1050/560 AMD raczej nie są w 14 pakowane.

Darmowa aktualziacja. Jeżeli masz BOX, przeniesiesz. Jeżeli wgrany, tylko zaktualizujesz.

Wskazany model jest do pupy, FULL HD nie ma, nawet nie HD+, ale gołe HD jak w nedtbookach Kiano za 700 zł…

@marcin20000 Przekopiował wzór, nie chodzi mu o granie. Napisał zastosowanie laptopa w pierwszym zdaniu, typowo biurowo-domowe.

@po1nt Model który, podałeś posiada matrycę błyszcząca, do tego tylko TN. Moim zdaniem jest to słaby wybór.

Jeżeli chodzi o alternatywy
Dell Vostro 3490 i5-10210U/16GB/256/Win10P
Dell Vostro 3490 i5-10210U/8GB/256/Win10P
Model biznesowy od Dell z 3-letnią gwarancją. Matryca matowa IPS, jest miejsce na dodatkowy dysk SATA.

Wersja Dell lecz konsumencka.
Dell Inspiron 5490 i5-10210U/12GB/256/Win10 FHD FPR
Posiada inny rodzaj gwarancji i to na 2 lata. Za to posiada podświetlaną klawiaturę.

Acer Swift 3 R5-3500U/8GB/512/Win10
Matryca FULL HD matowa IPS, procesor na poziomie i5U 8 generacji, aluminiowa obudowa, podświetlana klawiatura. Dobry stosunek ceny do wydajności i jakości.

Tak dokładnie, to był przekopiowany wzór, chodzi mi głównie o zastosowanie biurowe-domowe. Dzięki za listę tych modeli, przejrzę je sobie na spokojnie.

9 posts were split to a new topic: Wybór laptopa do 3500 PLN

Witam
Znajoma chce kupić laptop i prosiła o doradzenie.

• Kwota przeznaczona na zakup: 4000+/-
  • Rozmiar matrycy (+ewentualnie wymagana rozdzielczość): 1920 x 1080
  • Główne zastosowanie: multimedia, praca biurowa, internet, filmy
  • Wymagania specjalne: raczej brak
  • Osobiste preferencje:

Laptop ASUS ZenBook 15 UX533FAC i5-10210U 8GB 512GB SSD W10P

• System operacyjny (laptop z systemem)

Znajoma wypatrzyła sobie taki jak wyżej, proszę o waszą opinie.

Dla mnie najważniejsza jest jakość wykonania laptopa etc. Wszelkie plastik fantastik odpadają. Waże jest wykonanie zawiasów i ich mocowanie aby nie wyłamały się i nie zniszczyły dolnej obudowy jak ma to w takich sprzętach. Waga to mniej ma do znaczenia, chyba , że jakiś hipster co nie ma siły podnieść 2 Kg :slight_smile:

Z doświadczenia dwóch użytkowników. Laptop ładny z wyglądu ale wyłamują się zawiasy od normalnego użytkowania. Ktoś źle zaprojektował ten element. Naprawa droga i problem z zakupem części/zawiasów.

Ok, a możecie coś polecić ?

W tej cenie dostaniesz wydajniejszy Zenbook
ASUS ZenBook 14 UM425IA R5-4500U/16GB/512/W10
Posiada 6 rdzeniowy procesor AMD, dodatkowo w komplecie 16 GB ram. Matryca FULL HD IPS, aluminiowa obudowa, lekki mobilny.