Laptop, uszkodzony dysk

Witam!

Niedawno kupiłem laptopa, ACER 5635Z.

Po jakimś czasie użytkowania, w trakcie włączania na samym początku jak naciskam włącznik wyskakuje na czarnym tle:

SMART Failure Predicted on Hard Disk 0: WDC WD3200BEVT-22ZCT0-(PM)

WARNING: Immediately back-up your data and replace your hard disk drive. Afailure may be immient.

Press F1 to continue.

Gdy naciskam F1 komputer niby normalnie się włącza… Ale jest nowy i ten błąd mnie martwi :(.

Hej,

Wspomnimy komunikat informuje na podstawie analizy S.M.A.R.T o bardzo kiepskiej kondycji dysku twardego - możliwe jest, że w niedługim czasie dysk całkowicie odmówi posłuszeństwa. Nim to się stanie warto sprawdzić, co dysk boli. Możesz to uczynić przy pomocy programu Ashampoo HDD Control. Instalujesz program, uruchamiasz i w oknie programu powinno pisać, co boli dysk. Możesz wyświetlić też dane S.M.A.R.T i sprawdzić, które z atrybutów wskazują na uszkodzenie - jeśli któreś z mechanicznych, dysk na pewno do wymiany. I oczywiście czym prędzej back-up ważnych danych z dysku.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Zdrowie 40% zły - wykryto problemy. i piszę żeby oddać na gwarancję…

co za cyrk, kupujesz nowe i taki psikus…

Dzięki wielkie za pomoc :), pozdro.

Hej,

A czy program określił, jakie to problemy?? Jeśli nie, możesz zerknąć do danych S.M.A.R.T - najniższy procentowo atrybut będzie tym, który wywołuje problem.

Czasami się tak zdarza, że nowy dysk jest fabrycznie uszkodzony - prawdopodobieństwo takiego zdarzenia nie jest duże, ale jednak czasami występuje. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

mama3 , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Reallocated Sectors Count status X problem ! 0%.

reszta w sumie ok jeszcze Spin-Up Time jest na 93%

Co dalej, co robić :] ? pozdro.

Nie odpowiadam na problem zakładającego ten temat. Ale mam pytanko w podobnym temacie ( a nie będę zakładał nowego tematu ). Otóż wczoraj odebrałem nowego lapka marki Acer. Jóź przed kupnem miałem na myśli sprawdzić s.m.a.r.t hdd. Wiec dzisiaj zainstalowałem hd tune oraz hd health i żaden nie odczytał mi smart. Później zainstalowałem everesta aby mieć wgląd na temperatury, znalazłem w everescie zakładkę s.m.a.r.t, wszystko jest ok oprócz liczby re-lokowanych sektorów (140) i spinup time, aż 1325 godzin. Jest możliwe ze everest się myli?

Hej,

Wszystko wskazuje zatem na uszkodzenie powierzchni talerza magnetycznego dysku twardego - to wada fabryczna, więc nie powinno być problemu z wymianą dysku w ramach gwarancji. Samym zaś Spin-Up Time’em nie przejmowałbym się - 93% oznacza, że nie jest źle. :slight_smile:

Może tak się dziać, gdy dysk podłączony jest przez interfejs SATA. Wtedy najlepiej posłużyć się innym programem - na przykład Ashampoo HDD Control.

Założę się, że podane przez Ciebie liczby realokowanych systemów to po prostu próg, po przekroczeniu którego analiza S.M.A.R.T pokaże poziom krytyczny. W analizie trzeba jednak patrzeć na dane - nie na próg. Zresztą w programie, który podałem, wszystko jest dobrze opisane. :slight_smile: I jeszcze ten Spin-Up Time - to wcale nie jest ilość godzin a średni czas, jaki potrzebuje głowica dysku na przejście ze stanu bezczynności do trybu działania.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Zainstalowałem Ashampoo HDD Control ( fajny programik, szkoda ze płatny). Odczytałem ze smarta ze dysk funkcjonuje 23 godziny. Odczytałem także ze spinup time ma stan 74%, a zdrowie dysku to 90% trochę mnie to dziwi jak na nowy dysk :confused: Czy porostu jest to normalne i nie ma się czym przejmować?

Hej,

Przez pierwsze 30 dni ma 100% funkcjonalność, co należy do największych plusów aplikacji. :slight_smile:

To już bardziej prawdopodobne. :slight_smile:

90% kondycja dysku wynika zapewne z niskiego wskaźnika Spin-Up Time. Podobnie mam z moim już ponad 1,5 letnim laptopowym dyskiem - wszystkie atrybuty na 100% oprócz Spin-Up Time’a, który ma wartość 93% - przez to ogólne zdrowie dysku to 98%. Ogólnie na razie bym się tym nie przejmował - warto jednak sprawdzać co jakiś czas stan dysku - jeśli wartość atrybutu się pogorszy, możliwa będzie wymiana dysku przez producenta.

Pozdrawiam,

Dimatheus