Laptop - wysoka temperatura

Witam wszystkich forumowiczów, jeżeli pomyliłem dział proszę o przeniesienie do odpowiedniego.

Ostatnio mój laptop ma bardzo wysoką temperaturę nawet 75C przy normalnej pracy, podczas gier dochodzi do 81C.

Kupiłem sprężone powietrzem, rozkręciłem go i ku mojemu zdziwieniu nie było tam praktycznie kurzu.

Co może być przyczyną wysokiej temperatury oprócz kurzu ?

Asus K50AB - SX0011A

Jak to laptop ma wysoką temperaturę? Konkretnie co, element graficzny, procesor? Napisz, jakie miałeś temperatury, kiedy nie były wysokie, podaj model laptopa i rok zakupu. Nie stawiasz czasem laptopa na biurku, gdzie leżą kartki papieru i taką kartkę wentylator laptopa wciąga ci pod spód i blokuje wentylację? Nie używasz czasem laptopa w łóżku, na kolanach, na kocu. W ogóle laptop jakiś wydajniejszy powinien stać na gołym, twardym podłożu. sprawdź, czy nie masz czymś zapchanych otworów wydechowych powietrza z wnętrza laptopa i czy coś nie blokuje tego odpływu

Asus K50AB - SX0011A kupiony w 2009r. Speed Fan wyświetla temperaturę procesora, wcześniej nie sprawdzałem jakie były.

Zainteresowało mnie to kiedy gry zaczęły się ciąć , które w 2009 chodziły bez problemu.

spróbuj posmarować procek pastą termiczną. temperatura powinna spać o kilka stopni. A jaki tam jest procesor w tym Asusie AMD??

Jeśli nie mierzyłeś wcześniej temperatur, to nie wiadomo o ile one wzrosły. Bo być może twój sprzęt od zawsze miał wysokie temperatury. A cięcie się gier wcale nie musi mieć związku z wysoką temperaturą. Nadmierna temperatura powodowałaby raczej np restarty systemu, bluescreeny, niż cięcia gier, choć w komputerach wszystko możliwe. Możesz mieć raczej jakieś błędy w systemie, zaśmiecenie systemu, które powoduje te cięcia

Dodane 20.05.2011 (Pt) 16:02

Powoli z tą pastą. Fabryczna pasta nie spowoduje tak nagle w dwuletnim sprzęcie takich temperatur. To raczej nie jest ten powód

AMD Athlon X2 64.

Myślicie że format pomógłby ?

Nie. Podaj screen temperatur z najnowszego Aida64 http://www.dobreprogramy.pl/AIDA64-Extr … 22112.html , dla pewności. Zakładka Czujnik :wink:

beztytuurhz.jpg

Reinstalacja systemu mogłaby pomóc na cięcia się gier, na zbyt wysokie temperatury raczej nie. Kurczę, ja tu widzę na tym twoim screenie, że wentylator procesora ma bardzo małe obroty a wentylator grafiki daje tylko 30% mocy i temperatury rzeczywiście diabelnie wysokie, głównie procesora, bo grafika potrafi uzyskiwać dość wysokie temperatury. Jak wentylator nie zwiększa automatycznie obrotów, to może gdzieś w opcjach jest ręczna regulacja i tym powinieneś sobie zmniejszyć temperaturę

Mój 3letni HP Pavilion też niedawno strasznie się grzał (podobne temperatury właśnie), a że gwarancja jest już rok nieważna postanowiłem rozkręcić sprzęt samemu (pobrałem dokumentację do mojego modelu). Przeczyściłem od kurzu radiatory, wszelkie zakamarki, wiatraczek, wymieniłem pastę na procesorze, wymieniłem gąbkę termoprzewodzącą na grafice, założyłem miedziany radiatorek na chipset i jest o wiele lepiej :wink: + przełożyłem dysk twardy do drugiej kieszeni (mam dwie) oddalonej od karty graficznej… swoją drogą kto wymyślił, żeby dwa najbardziej grzejące się elementy usytuować tak blisko siebie … ? :roll:

Ale jeżeli nie jesteś pewien w 100% że dasz rade złożyć później z powrotem nie niszcząc nic - oddaj do serwisu (koszt bodajże 150zł)…

btw. ah to AMD :slight_smile:

(sam lubię AMD, ale to jednak grzejniczki są ; ) do laptopa zdecydowanie Intel)

Możliwe też, że coś nie tak jest z czujnikiem/wiatraczkiem.

Aktualizacja BIOS?

Myślę , że mógłbym spróbować podkręcić obroty wentylatora.

@darmik24 dasz mi jakieś wskazówki jak to zrobić ?

@up

SpeedFan?

Musisz poszukać w opcjach, w biosie, lub zastosować jakiś program. W moim stacjonarnym np ręczna regulacja obrotów wentylatora grafiki jest w opcjach sterownika. Nie znam szczegółów co do laptopa, ale możliwe, że u ciebie gdzieś jest ręczna regulacja, skoro te obroty są takie małe. Jak grafika kręci się na 30% to spokojnie trzeba ją dać na np 50% i zobaczyć temp

A coś oprócz SpeedFan’a ?

Do ile jak coś podkręcić obroty ?

U mnie w stanie spoczynku wentylator procesora kręci się 1300 RPM i temp jest 36 st C. Przy obciążeniu obroty są sporo wyższe, chyba 1750, więc w tym zakresie spróbuj potestować. Wiesz…, u ciebie mógł paść czujnik obrotów na płycie głównej i dlatego wentylator nie reaguje na wyższe temperatury. Ale to wszystko tylko przypuszczenia, nie wiem, co mogło się stać