Laptop z Vistą nie moge zmienić systemu

(Michall35) #1

Posiadam laptop z systemem Viste kupiony w anglii i kiedy chce zainstalować system Xp wyskakuje komunikat że nie znaleziono dysku albo laptop ma nieprawidłową konfiguracje co robić , możliwe że ma jakąś blokade że nie można zmieniać systemu ??

(CzajAn) #2

Problem prawdopodobnie polaga na tym, że masz w laptopie dysk SATA

przejrzyj ten wątek to dowiesz się czegoś więcej:

viewtopic.php?f=13&t=252359

(Cosik Ktosik) #3

Zobacz te wątki:

viewtopic.php?f=2&t=217813

viewtopic.php?f=13&t=248902&p

Ogólnie ściągasz sterowniki do kontrolera dysku i integrujesz je z płytą instalacyjną XP z wykorzystaniem programu nLite.

(slawex1983) #4

Możesz natknąć się na jeszcze jeden problem. Mianowicie brak sterowników do karty graficznej. Producenci naciskani przez MS nie piszą driverów nowych mobilnych kart graficznych pod system WinXP.

(PaPuX) #5

Każde sterowniki można przerobić na mobilne i działają.

(slawex1983) #6

Ciekawe. W jaki sposób? Mógłbyś objaśnić? Dużo by mi to pomogło.

(PaPuX) #7

Proszę bardzo tyczy się grafiki ATI

Instalacja najnowszych sterowników Catalyst na mobilnych kartach graficznych opartych o układy firmy ATI.

Działa na XP, przynajmniej u mnie.

Ogólnie wiadomo, że każda kolejna aktualizacja sterowników jest bardziej stabilna i poprawione są w niej błędy dotyczące w szczególności wyświetlania obrazu w grach 3D. Dlatego też warto na bieżąco aktualizować sterowniki karty graficznej. Niestety te, które umieszczają producenci laptopów na swoich stronach internetowych (de facto i tak oparte o sterowniki referencyjne firmy ATI) są z reguły dosyć stare i próżno szukać ich najnowszych odsłon. Pozostaje więc aktualizować je, ściągając bezpośrednio ze strony domowej ATI w formie sterowników referencyjnych. Wielu użytkowników laptopów z kartami graficznymi opierającymi się o mobilne układy firmy ATI ma jednak problemy z zainstalowaniem najnowszych sterowników Catalyst, dostępnych na stronie producenta układów.

Dlatego pragnę przedstawić pewien “trik”, dzięki któremu każdy posiadacz laptopa z kartą graficzną opartą o mobilny układ ATI zawsze może mieć zainstalowane najnowsze sterowniki Catalyst i to niezależnie od producenta laptopa i tego co nam oferuje na swojej stronie. W tym celu należy:

http://www.microsoft.com/downloads/deta … laylang=en

  • ściągnąć ze strony ati.amd.com najnowsze sterowniki Catalyst odpowiadające naszej karcie graficznej i naszemu systemowi operacyjnemu:

http://ati.amd.com/support/driver.html

uruchomić pobrany plik i czekać do momentu w którym sterowniki zostaną rozpakowane do domyślnego katalogu C:\ATI\SUPPORT, następnie przerwać instalację,

http://www.driverheaven.net/modtool/MobilityDotNET4.zip

  • rozpakować pobrany program i uruchomić go,

  • w przypadku gdy pracujemy pod kontrolą systemu Vista należy wyłączyć UAC Control (o ile nie jest już wyłączony) - w programie należy zaznaczyć ptaszek przy opcji “Disable User Account Control (UAC)” po czym potwierdzić i zrestartować system,

  • wskazać przyciskiem Browse katalog C:\ATI\SUPPORT\ po czym wcisnąć przycisk Modify i poczekać aż pewne pliki zostaną odpowiednio zmodyfikowane,

  • przejść do lokalizacji C:\ATI\SUPPORT, uruchomić plik SETUP.EXE,

  • dokończyć instalację zmodyfikowanych sterowników i… cieszyć się ich najnowszą wersją na swoim laptopie.

(slawex1983) #8

Wielkie dzięki za poradę. Nareszcie powrót do XP na lapku :smiley: Jutro zobacze jak to wyjdzie w praktyce :smiley: Jeszcze raz dzięki.